Danas se u 11 sati i 30 minuta nastavljaju dugotrajni pregovori između Grada Pule, Udruge privatnih vrtića Istarske županije te roditelja čija djeca pohađaju pulske privatne vrtiće. Ovoga puta sastanku će nazočiti cijela Udruga te njihov odvjetnik, Mladen Pavičević.
Od Grada i dalje traže izjednačavanje sufinanciranja privatnih s gradskim vrtićima, a uoči početka nove pedagoške godine.
S obzirom na to da predstavnici Udruge privatnih vrtića Istarske županije nisu bili informirani o tome da će Grad Pula po završetku zadnjeg sastanka radne skupine održanog u petak 11. kolovoza sazvati konferenciju za novinare, htjeli smo čuti i njihovu stranu priče.
Umjesto sastanka - prezentacija analize
Za početak valja reći kako se posljednji sastanak radne skupine u Gradu Puli pretvorio u puku prezentaciju analize ekonomske cijene pulskih privatnih i gradskih vrtića, njih ukupno 21, a koju je za Grad Pulu izradila tvrtka Coin. I to identične one analize koja je Udruzi već prezentirana u lipnju. Stoga je za pravu raspravu kakvu su očekivale predstavnice Udruge ostalo svega nekoliko minuta, a sve zbog ranije zakazane konferencije za medije, na koju očito nisu bile pozvane, a niti o njoj imale saznanja.
Lorena Banko-Veličković
- Smatramo da nisu točne informacije koje je Grad prenio u javnost jer nikakav dogovor nije postignut. Mi smo shvatili da oni odugovlače već godinama. Ne znam pokušavaju li na taj način uštedjeti, ali evidentno „okreću na svoju stranu“ svaki puta. A mi i dalje od njih očekujemo povećanje subvencije, i da roditelje „ne diramo“. Zadnje jest to da je vrtićima dozvoljeno da roditeljima povećaju ekonomsku cijenu za 20 eura, a Grad bi sufinancirao s dodatnih 15 eura. Važno je naglasiti da se određivanjem povećanja roditeljskog udjela ograničava i ekonomska cijena što je suprotno zakonu, govori nam uoči današnjeg sastanka predsjednica Udruge privatnih vrtića Istarske županije, Lorena Banko-Veličković koja nas je na razgovor primila u Dječjem vrtiću Cipelići.
Elena Tanković-Varga
„Sporazumom ništa nije definirano“
- Sporazum je Grad složio sam, i to nakon našeg sastanka održanog 26. srpnja na kojem taj Sporazum o suradnji uopće nije spomenut. Dva dana nakon toga počeli su „zivkati“ ravnateljice i pozivati ih na potpisivanje Sporazuma. U njemu zapravo ništa nije definirano, a to znači da su oni koju su ga potpisali to zapravo učinili na svoju štetu. On je praktički istovjetan onom iz 2015. godine, a koji je vrijedio do 2018. Dodano je samo par klauzula. U njemu nema stavke o sufinanciranju od 15 eura, ni 2.000 eura jednokratne pomoći, a niti božićnice za djelatnike u visini od 300 eura, pojasnila nam je Elena Tanković-Varga, dopredsjednica Udruge privatnih vrtića Istarske županije.
Sporazum s ukupno 11 članaka zasad je potpisalo devet pulskih privatnih vrtića, među kojima su dva koja nikad nisu ni bila djelom Udruge. Od devet vrtića potpisnika, četiri su izašla iz Udruge, a za pretpostaviti je kako će to učiniti i preostali.
Naime, Pula ima ukupno tri gradska vrtića i 20 privatnih, od kojih u Udruzi nisu ni bili Vjerski vrtić Marija Petković te Montessori vrtić Histrići.
Jednokratna pomoć nije dovoljna
- Mi ne odbijamo potpisivanje, ali ne ovakvog Sporazuma. Želimo da se i oni nama prilagode, i da ga zajedno sastavimo. Mi smo tek nakon nekoliko dana od spomenutog sastanka u srpnju od Grada dobili mail sa Sporazumom. U samom mailu je navedeno tih 15 eura i 2.000 eura jednokratne pomoći za koju smo neslužbeno saznali da potpisnicama nisu ponuđene. U svakom slučaju, jednokratna pomoć nije rješavanje problema. Mi želimo da se Sporazumom i Ugovorom točno definiraju svi parametri, te da zajednički s Gradom dogovorimo korake kojima ćemo doći do izjednačenja. Ali oni umjesto da prihvate činjenicu da razlika postoji, idu na izvrtanje činjenica poput toga da ne stoji naš izračun ekonomske cijene, govori također Tanković-Varga.
Grad Udruzi, među ostalim, tvrdi kako se plaće odgajatelja u privatnim i gradskim vrtićima razlikuju za svega pedesetak eura. Međutim, predstavnice Udruge navode kako su pritom kod privatnih vrtića u obzir uzeti izračuni bruto plaće, a za gradske vrtiće oni neto plaće.
Predsjednica i dopredsjednica Udruge, i ravnateljica DV Cipelići Renata Vlahović
- Naime, pročelnica Sokolov Vidulin nam je odgovorila da je prosječna plaća u gradskim vrtićima 920 eura neto za 15 godina radnog staža, s novim povećanjem od 1. srpnja. A mi smo njima dostavljali podatke za naše plaće izražene u bruto iznosima, sa svim dodacima. Što znači da razlika nije samo pedesetak eura, već je ona mnogo veća, obrazlaže Tanković-Varga.
Grad je Udruzi, nadalje, na sastanku održanom prošlog petka obećao slati očitovanje na sve njihove primjedbe na Sporazum. Međutim, vele, dobile su tek običan zapisnik sa sastanka.
Duga povijest problema
- Možda da se vratimo na početak. Dakle, do 2010. godine privatni vrtići su koštali recimo 1.000 kuna, a gradski 400 ili 500, pa su se roditelji počeli buniti i pokrenuli su peticiju koju je potpisalo nekoliko tisuća građana. Grad se tada dobro dosjetio i odlučio je izjednačiti roditeljski udio i tako ih primirio, ali razlika u sufinanciranju postojala je već i tada. Mi smo svejedno s tom problematikom izlazili u medije, te je ponovno 2014. godine pokrenuta peticija od strane roditelja, ali tada je to iz nekog razloga stopirano. Došli smo tako i do pandemije, pa do nagle inflacije, i mi jednostavno ne možemo više tako raditi. Nipošto ovo ne činimo kako bismo dizale revolucije ili rušile vlast, i da je IDS ostao na vlasti isto bi se ovako ponašale. Sufinanciranja koja mi imamo nisu dostatna za realne plaće odgajatelja! Nama je 40 posto odgajatelja u zadnje tri godine otišlo u javni sektor. Dakle, skoro pola kolektiva nam se izmijenilo, jasna je Tanković-Varga.
Još se u listopadu prošle godine Udruga obratila pravobraniteljici za djecu upozoravajući na razlike u sufinanciranju, nakon čega ih je Grad Pula pozvao na sastanak na kojem ih se pitalo „što im je to trebalo“. A Grad je zatim i pravobraniteljici trebao slati svoje očitovanje, no Udruga do danas nema saznanja o tome je li joj Grad odgovorio, te ukoliko jest – što je taj odgovor sadržavao.
Kako god bilo, Udruga pod svaku cijenu ne odustaje od svog nauma o izjednačavanju plaća zaposlenicima privatnih i gradskih vrtića.
Ilustracija: Udruga privatnih vrtića IŽ
Traže dugoročno rješenje
- Mi postojeću ponudu smatramo gašenjem vatre, a ne dugoročnim rješenjem. Što će biti za nekoliko mjeseci? Ako nam struja poraste astronomski, tko će nama platiti račune? Mi moramo biti sigurne da možemo nastaviti živjeti, plaćati račune, najam..., veli predsjednica Udruge.
Dosad su, kažu nam, nastojale štedjeti na djelatnicima koliko je to bilo moguće. Na način da djecu nisu željele zakinuti za didaktička pomagala, opremu i osnovna sredstva za funkcioniranje vrtića.
- Mi se borimo za svu djecu, neovisno o tome jesu li ravnateljice potpisale Sporazum s Gradom ili nisu. Smatramo da svi trebaju dobivati jednak novac i imati jednake uvjete, zaključuje Tanković-Varga.
Predsjednica Banko-Veličković govori nam pak da se nada da će danas konačno doći do konkretnijeg dogovora, a s obzirom na činjenicu da roditelji uskoro moraju potpisati ugovore za iduću pedagošku godinu.
„Idemo dalje“
- Mi još ne znamo ni što napisati u ugovoru, a rok nam je 31. kolovoza. Ako danas ništa ne riješimo, idemo dalje. Idućeg tjedna tražit ćemo novi radni sastanak. I nadamo se da će Grad ponuditi još nešto. Ovo dosad je financijski nedostatno, a ni ponuđenim Sporazumom nismo zadovoljne. I mi bismo voljele da naši djelatnici, kao i oni u gradskim vrtićima, dobivaju povišice dvaput godišnje, iako nemaju kolektivni ugovor. Dakle, cilj nam je i da prihvate naše primjedbe na postojeću verziju Sporazuma, a za koje smo na zadnjem sastanku imali dojam da ih nisu ni pročitali, budući da nisu ni spomenute, zaključila je predsjednica Udruge privatnih vrtića Istarske županije, Lorena Banko-Veličković.
Inače, još su 2016. godine svi pulski privatni vrtići slali zajednički i potpisani dopis Gradu Puli u kojem su bili složni oko traženja povećanja ekonomske cijene. Među njima su dakako i vrtići koji su svoj potpis nedavno stavili na novi Sporazum o suradnji s Gradom, a koji Udruga smatra neprihvatljivim.