Sjednica umaškog gradskog vijeća na kojoj je sudjelovalo 11 od 15 vijećnika počela je uobičajeno žestokim aktualcem. Prvo pitanje postavila je vijećnica IDS-a Anja Žužić koja je zatražila ukidanje novogodišnjeg vatrometa radi zaštite životinja. Na njeno pitanje odgovorio je gradonačelnik Vili Basanese.
- Grad Umag putem svoje ustanove i Turističke Zajednica organizira doček Nove godine i vatromet je sastavni dio programa, odgovorio je Bassanese.
Pitanje je potom postavio predsjednik vijeća Ivan Belušić (SDP), a vezano za umaške prometnice. Odgovorio mu je gradonačelnik.
- Na području grada imamo tri vrste prometnice - gradske, županijske i državne ceste. U najgorem stanju su županijske ceste, ulaže se premalo novaca i upitna je njihova sigurnost. Grad Umag svi smatraju bogatim gradom pa se očekuje da sve sami napravimo. Mi doista puno ulažemo u županijske ceste pa smo tako nakon četrdeset godina uložili u prometnicu Umag - Savudrija. Prošle godine uložili smo 500.000 eura, a isto ćemo i ove. Znakovito je da mi ulažemo 500.000 eura, a ŽUC tek 30.000 eura. Dugoročno rješenje je zaobilaznica, zaključio je Bassanese.
Predsjednik vijeća Belušić postavio je dodatno pitanje vezano za sanaciju groblja Sveti Andrija na kojem su nedavno porezani čempresi, što je izazvalo bunt građana.
- Bivše groblje je kulturna baština u koju 400 ili 500 godina nitko nije ulagao. Oko groblja su se događale brojne nezakonite radnje. Grad je odlučio ići u sanaciju, a radovi se izvode sukladno građevinskoj dozvoli. Dobili smo suglasnost konzervatora, projekt je napravila Zadruga Praksa iz Pule i radi se po njihovom projektu, odgovorio je Bassanese
Svjetlana Pernić Ćetojević postavila je pitanje vezano za prijevozničku tvrtku Arriva i njihove prometne priključke i parkirališta koja su dana u zakup.
- Nedavno sam pročitao u poslovnim medijima, radi se najvećoj prijevozničkoj kući u Europi koja je prodana jednom američkom investicijskom fondu. Za nas je bitno znati da se oni ne ponašaju društveno odgovorno te da su bespravni graditelji i rade štetu Gradu Umagu. Imaju monopol, garažu su rekonstruirali i u njoj napravili kockarnicu koja radi na samo 100 metara od škole. Zakon propisuje udaljenost od 500 metara najmanje. Zanimljivo da se oko toga, osim grada, nitko nije bunio. Iz Arrive su potom nakaradno, i bez dokumentacije rekonstruirali drugi dio garaža i dali ih u zakup za trgovinu. Onda su bez dokumentacije izgradili pristup prometnici koju se nelegalno spojili na javnu prometnicu. Radi se o dakle o tvrtki koja se godinama ponaša nelegalno. Mi prema tom ilegalnom spoju pristupamo u skladu sa svojim ovlastima i to zato jer se brinemo o sigurnosti, objasnio je Bassanese problem s trgovinom optike koja djeluje na području autobusnog kolodvora, a prema kojoj je ovog ljeta, odlukom grada, zatvoren pristup s glavne ceste.
Neovisni vijećnik Marino Paretić postavio je pitanje vezano za radnike Podravke.
- Podravka se zatvorila, dobili su premještaj u Mirnu Rovinj, oni to ne žele, nego žele otpremnine. S obzirom da ste dobri sa Dalićkom (predsjednica uprave op.a.) kojoj ste omogućili da gradi hotel, možete li se založiti za njihove radnike s našeg područja, pitao je Paretić.
- To je pitanje za Podravku. Postavljenjem pitanja na ovaj način vi u stvari manipulirate. Mi nemamo utjecaj za Podravku i nema veze s kim sam dobar. Podravka ne odlazi, nego ostaje u Istri te će proizvodnju s 10 tisuća tona povećati na 25 tisuća tona. Otkup je osiguran, ustvrdio je Bassanese.
Na Paretićevo pitanje planira li grad šetnicu na području od Podravke do Dige, Bassanese je odgovorio dosta grubo.
- Imate privatni parcijalni interes i želite šetnicu na području gdje su vaši lokali, odgovorio je gradonačelnik.
SDP-ovu vijećnicu Antonelu Degrassi zanimala je rasvjeta na području između Hotela Adriatic i Katora.
Bassanese je odgovorio malim predavanjem o krupnom kapitalu.
- Žrtve smo velikog kapitala, to se najbolje vidi s Coca Colom koja je vraćena na police nakon dva dana. Velike tvrtke na plaćaju ni kune za spomenute obalne zone. Mi na tom području nemamo nikakvih prihoda. Rasvjeta nije naša i mi ne možemo utjecati na Plavu lagunu da upali rasvjetu, odgovorio je Bassanese.
Na pitanje vijećnika Gorana Miljuša (IDS) kada misli raspisati izbore za mjesne odbore, dogovoren je pisani odgovor.
Oporbeni vijećnik Goran Galović postavio je pitanje vezano za gradsku tržnicu.
- U centru se gradi projekt koji nema potporu gradskog vijeća, okolni stanari nisu obaviješteni. Hoće li se parking naplaćivati i hoće li se ukloniti magnolija koja je tamo od doba De Franceschija, pitao je Galović.
- Poznato je da ste vješti falsifikator i manipulator. Tržnica je godinama bila založena. IDS godinama nije ništa napravio. Šest godina nam je trebalo da tržnicu vratimo. Graditi će se po građevinskoj dozvoli. Magnoliji svaka čast, ali ta magnolija nije iz vremena De Franceschija, odgovorio je Bassanese.
Drugo Galovićevo pitanje vezano je za paleo nalazište koje je gradonačelnik u medijima proglasio posljedicom fašističkom granatiranja.
- Ne želim komentirati što je netko izjavio niti je to moja obaveza. Pitanje je ispod svake razine, odgovorio je Bassanese.
Nezavisni vijećnik Damir Grünbaum postavio je pitanje vezano za opasnost poplava u Starom gradu
- Očita je ranjivost grada na vremenske prilike. Falilo je 30 centimetara da cijeli Stari grad bude potopljen, ukazao je Grunbaum.
- Radi se o starom dijelom grada koji nije građen u skladu s današnjim klimatskim uvjetima. Imamo najveću rivu na Jadranu, a samo 15 tisuća stanovnika. Ostavili smo prostor za zaštitni zid. Problem u cijeloj Hrvatskoj je što Hrvatske vode interveniraju kad poplave rijeke ili jezera, a kad poplavi more - Hrvatske vode ne interveniraju, zaključio je Bassanese.
Nakon uvodnih točaka oporba je iznenada napustila sjednicu pa je vijeće ostalo bez kvoruma. Nova sjednica zakazana je za sljedeći utorak.