Preminuo je Josip Manolić, tu vijest za nacional.hr potvrdila je njegova kćer Zrnka.
Josip Manolić, najdugovječniji hrvatski političar, koji je zajedno s prvim hrvatskim predsjednikom Franjom Tuđmanom stvarao HDZ i borio se za formiranje neovisne i suverene hrvatske države, a bio je i drugi hrvatski premijer te obnašao druge visoke dužnosti, 22. ožujka proslavio je svoj 104. rođendan.
Josip Manolić, najdugovječniji hrvatski političar, koji je zajedno s prvim hrvatskim predsjednikom Franjom Tuđmanom stvarao HDZ i borio se za formiranje neovisne i suverene hrvatske države, a bio je i drugi hrvatski premijer te obnašao druge visoke dužnosti, 22. ožujka proslavio je svoj 104. rođendan.
Uoči jednih od najzanimljivijih parlamentarnih izbora u novijoj hrvatskoj povijesti, Manolić je čitateljima nacional.hr-a i svim građanima Hrvatske kratko, ali jasno poručio:
“Najvažnije je da što više ljudi izađe na izbore i da izbori budu pošteni. Pobjednik neka stvori Vladu koja će omogućiti svim ljudima dobar život.”
A evo što je Manolić rekao za Nacional u intervjuu koji je dao prošle godine, povodom svog 103. rođendana.
Još je tada najiskusniji i najdugovječniji hrvatski političar poručio: ‘Plenković je diplomat, on nije političar, nije državnik, cilj mu je otići u Europu gdje su sigurne i dobre plaće’, ali nije previše štedio ni predsjednika Zorana Milanovića, rekavši samo kratko: “Njegove izjave su me razočarale. Pokazao je da je dosta umišljen.”
Josip Manolić rođen je 22. ožujka 1920. u Kalinovcu kraj Đurđevca, a više od svega po uvjerenju i djelima bio je i ostao antifašist.
Svoj život najbolje je sam sažeo kada je u uvodu svoje knjige “Politika i domovina: Moja borba za suvremenu i socijalnu Hrvatsku”, napisao: “Gotovo 75 godina sudjelujem u političkom životu Hrvatske, Kraljevine Jugoslavije, Nezavisne Države Hrvatske, Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije i, dakako, demokratske Republike Hrvatske. Četiri države, četiri različita politička režima – dva sam rušio, jedan gradio i rušio, a jedan stvarao.”
Zbog svega toga neki ga doživljavaju i kao “Broj 1” u državi.
Manolićeva isprepletenost s tajnim službama još od vremena UDBA-e (Uprava državne bezbjednosti), tajne jugoslavenske policije, zbog čega ga smatraju čovjekom koji zna sve državne tajne iz vremena prije i nakon stvaranja Hrvatske oduvijek je izazivala kontroverze – iako je sam Manolić tvrdio da nikada nije bio pripadnik te službe. Početkom 50-ih upravo je on bio upravitelj svih hrvatskih zatvora u vrijeme uhićenja kardinala Alojzija Stepinca.
“Vodio sam i dugo vremena bilješke o Stepinčevim danima u Lepoglavi koje se danas nalaze u arhivima i iz kojih je vidljiv odnos ondašnje politike spram Stepinčeva izdržavanja zatvorske kazne”, otkrio je u svojoj knjizi u kojoj je detaljno obrazložio i neutemeljenost optužbi da je Stepinac u zatvoru bio sustavno trovan te naveo da je on imao status povlaštenog zatvorenika za kojeg nisu važili pravilnici i zakoni tadašnje države o postupanju sa zatvorenicima.
Manolić je 70-ih pao u nemilost tadašnjeg režima i postao disident, a potom je zajedno s Franjom Tuđmanom postao jedan od tvoraca suvremene hrvatske države. Od osamostaljenja Republike Hrvatske, obnašao je najviše dužnosti uključujući i dužnost premijera. Bio je jedan od najbližih suradnika predsjednika Franje Tuđmana, neka vrsta njegovog zamjenika.
No, Manolić je postao i simbol za dugovječnost te je svojom pojavom uspio postati i svojevrsna nacionalna ikona na društvenim mrežama. Iako mnogi mladi naraštaji ni ne znaju kakvu je ulogu u stvaranju hrvatske države odigrao Josip Manolić, “znaju” da će Joža ostati posljednji čovjek na planetu, da se igrao s dinosaurima ili da je bio jedan od tri kralja koja su se došla pokloniti Isusu. To su samo neke od šala koje već godinama prigodno kolaju internetom i kojima se smijao i sam Manolić. Neke od njih sakupljene su i na stranici “Josip Manolić je nadživio” na Facebooku.