POREČ: U subotu humanitarna Adventska utrka, start ispred Lučke kapetanije
Startnina od 10 eura bit će usmjerena Društvu invalida Poreč
Usluga je potpuno izvaninstitucionalna, a provođenjem ovih programa u cijeloj su Hrvatskoj stvoreni uvjeti da se ona i zakonski regulira te je u pripremi Zakon o osobnoj asistenciji koji bi na snagu trebao stupiti 1. srpnja. Potreba na terenu itekako ima, pa je tako procijenjeno kako bi se u Istri broj korisnika sa četrdeset mogao popeti na njih dvjestotinjak
Usluga je potpuno izvaninstitucionalna, a provođenjem ovih programa u cijeloj su Hrvatskoj stvoreni uvjeti da se ona i zakonski regulira te je u pripremi Zakon o osobnoj asistenciji koji bi na snagu trebao stupiti 1. srpnja. Potreba na terenu itekako ima, pa je tako procijenjeno kako bi se u Istri broj korisnika sa četrdeset mogao popeti na njih dvjestotinjak
Usluga osobne asistencije za osobe s intelektualnim i/ili mentalnim teškoćama u Istri se pruža od 2019. godine. To se čini kroz dva europska projekta koja su trajala od 2019. do 2021. godine, te se zatim nastavila do 1. siječnja ove godine.
Udruga osoba s intelektualnim teškoćama Istre te Centar za inkluzivnu podršku i zapošljavanje INPROMO kroz te su projekte u Istri dosad pružili uslugu osobne asistencije za više od 40 osoba s najtežim stupnjem invaliditeta.
Radi se o osobama s intelektualnim i/ili mentalnim oštećenjima, izvijestili su danas medije predsjednik Udruge osoba s intelektualnim teškoćama Istre, Ozren Catela i voditelj projekta, Marko Perkov.
Osobna asistencija korisnicima je pružila podršku u provođenju svakodnevnih aktivnosti kroz 20 sati tjedno, a za spomenuta dva projekta u tu su svrhu osigurani iznosi bespovratnih sredstava od 254.947,91 €. Pritom 85% sredstava sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, a 15% Republika Hrvatska iz Državnog proračuna.
Ozren CatelaOvakva usluga ljudima omogućuje da ostanu živjeti u zajednici u kojoj su rođeni i u kojoj i žele živjeti te isključuje mogućnost trajnog smještaja u institucije. Nije namijenjena grupi već jednoj osobi, a vrlo je važno reći kako je usluga pružana i u manjim istarskim mjestima i izuzetno je značajna za one sredine gdje ne postoje nikakve druge socijalne usluge
Za pola radnog vremena osobni su asistenti, nerijetko umirovljenici, dobivali plaću u iznosu od svega dvije tisuće kuna neto što je, čulo se danas, jako malo za rad s ljudima koji imaju najteži oblik invaliditeta.
- Plaća je smiješna i mizerna. Imamo asistente koji imaju po dva korisnika, pa im plaća bude četiri tisuće kuna. Premale su plaće za ono što asistenti daju i za ono što korisnici dobivaju. Od 1. siječnja je Ministarstvo socijalne skrbi preuzelo financiranje do idućeg natječaja Europskog socijalnog fonda, pa je plaća nešto veća i sad iznosi 330 eura neto, navodi Catela.
- Osobe s invaliditetom u svakodnevnom životu nailaze na brojne probleme u zadovoljavanju osnovnih životnih potreba te značajno ovise o pomoći svoje okoline, što ih sprječava da postanu ravnopravni članovi društva. Ovakva usluga omogućuje im da sami odlučuju o sadržajima i načinu obavljanja svakodnevnih aktivnosti te im stvara uvjete jednakih mogućnosti za aktivno sudjelovanje u životu zajednice bez opterećujuće ovisnosti o članovima obitelji i prijateljima, kazao je danas Perkov.
Usluga je potpuno izvaninstitucionalna, a provođenjem ovih programa u cijeloj su Hrvatskoj stvoreni uvjeti da se ona i zakonski regulira te je u pripremi Zakon o osobnoj asistenciji koji bi na snagu trebao stupiti 1. srpnja 2023. godine. Potreba na terenu itekako ima, pa tako Udruga procjenjuje kako bi se u Istri broj korisnika mogao popeti na njih dvjestotinjak.
- Iako je Prijedlog Zakona o osobnoj asistenciji izazvao brojne kontroverze i prijepore, smatramo da je to najkvalitetniji način za dugotrajno rješavanje problema. Do stupanja na snagu Zakona, usluga će se financirati kroz Ugovor o izravnoj dodjeli financijskih sredstava. Njih će pak dodijeliti ministarstvo nadležno za poslove socijalne politike i/ili će se opet ići na nove natječaje u okviru Europskog socijalnog fonda, pojasnio je Catela.
Ubuduće će Centri za socijalnu skrb davati rješenja o pravu na ovu uslugu, pa će korisnik ili njegov skrbnik pronalaziti osobnog asistenta koji će se zaposliti kod pružatelja usluga. Prijedlogom Zakona o osobnoj asistenciji predviđeno je povećanje satnice od četiri do 16 sati dnevno, što je značajno više od fiksnih projektnih četiri sata. Međutim, problematično je to što su neki potencijalni korisnici usluge isključeni iz mogućnosti pružanja iste jer im roditelji imaju status roditelja-njegovatelja.
O tome se, smatra Perkov, trebalo voditi računa jer alternativa je smještaj u ustanovu, a to je i do nekoliko puta skuplja varijanta. Državi će, navodi, trebati tri godine da bude u mogućnosti ovu uslugu u potpunosti financirati iz Državnog proračuna za procijenjenih 10 tisuća korisnika.
Startnina od 10 eura bit će usmjerena Društvu invalida Poreč
U nedjelju, koja će proteći u znaku Obiteljskog dana, od 18:30 do 20:00 održat će Medulinska ćakula, priča o tradiciji naselja općine
L'invito di partecipazione è esteso a soci e simpatizzanti
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.