Predstavnici pulskog ogranka Možemo! danas su u prostorijama MO Nova Veruda održali konferenciju za novinare vezanu uz presudu Visokog trgovačkog suda od 17. studenog 2022., kojom je Luci Pula d.o.o. naloženo brisanje prava vlasništva i upis pomorskog dobra na oko šest hektara nekretnina, zemljišta i zgrada kojima je do sada upravljala.
Republika Hrvatska se na taj način upisala na nekretnine društva čiji su članovi Grad Pula, Pulapromet, Herculanea, Pragrande te općine Barban, Ližnjan, Marčana, Medulin, Fažana i Svetvinčenat i Grad Vodnjan, što je situacija koja, kažu u Možemo!, mnogim građanima nije poznata.
Točna pozicija nekretnina unutar slobodne zone pulske luke prikazana je tijekom konferencije na tri slajda.
Dušica Radojčić je objasnila kako Luka Pula d.o.o. gubitkom navedenih nekretnina gubi vrijednost temeljnog kapitala, što može predstavljati razlog za pokretanje stečajnog postupka, na što je 2018. već upozoravao tadašnji direktor Luke Pula. Ovime se također umanjuje imovina grada i ostalih članova društva.
Objašnjavajući detaljnije gubitak temeljnog kapitala tvrtke Luka Pula d.o.o. u vrijednosti od 53,9 milijuna kuna, članovi Možemo! su naveli kako je „1998. Uljanik Pula d.d., u čijem je sastavu Uljanik Luka d.d., zamijenio svih 137.826 dionica Uljanika Luke d.d., ukupne vrijednosti 13,8 milijuna DEM, za potraživanja Grada Pule i 3 komunalna poduzeća u ukupnom iznosu 52,7 milijuna kuna.
Ugovorom o zamjeni potraživanja za dionice, društvo Uljanik Luka d.d. ustupljeno je u cijelosti u vlasništvo Grada Pule, Vodovoda, Herculanee i Pulaprometa. Time su Grad Pula i navedena komunalna poduzeća umjesto naplate duga od 52.740.829,93 kn u novcu, od Uljanika d.d. primili vlasništvo društva Luka Pula d.d., odnosno nekretnine procijenjene u postupku pretvorbe“.
U priopćenju Možemo! navedeno je i kako je država, smatrajući da pomorsko dobro nije smjelo biti procijenjeno u društveni kapital društva, 2010. obeštetila Uljanik za navedene nekretnine.
"Problem je što sud nije prihvatio zahtjev Luke Pula za obeštećenjem. Grad je u zamjenu za dug uzeo zemljište, država je proglasila to zemljište pomorskim dobrom i Grad Pula je time izgubio vrijednost koja, u odnosu na današnji proračun, iznosi desetinu proračuna", navela je Radojčić.
Možemo! je s ciljem stvaranja što jasnije slike situacije koja je prethodila sudskoj odluci od jesenas, ponudila i cjelokupni „hodogram“ događanja od početka pretvorbe Uljanika Pula d.d. i Uljanik luke d.d. 1992 godine, preko sporazuma sklopljenog s Lučkom upravom 2002. godine o prvenstvenoj koncesiji i korištenju Slobodne zone i 2017. godine, kada Grad Pula mijenja prostorne planove i njima dio predmetnih nekretnina "izbacuje" iz područja luke posebne namjene, pa do upisa RH na pomorsko dobro presudom koja je potvrđena 17. siječnja 2023.
Zbog svega navedenog tijekom današnje konferencije za novinare, pulski Možemo! predlaže hitno organiziranje tematske sjednice Gradskog vijeća, po mogućnosti već krajem veljače ili početkom ožujka.
„Predlažemo da se na tematsku sjednicu pozove direktoricu Luke Pula i članove Nadzornog odbora, ravnatelja lučke uprave Pula i predsjednika Upravnog vijeća, predstavnika nadležnog carinske službe, predstavnike članova društva i predstavnike koncesionara/zakupaca koji u Slobodnoj zoni obavljaju gospodarske djelatnosti, kako bi javnost informirali o problemu, uspostavio dijalog i iznašlo najbolje rješenje u javnom interesu“, stoji u pozivu upućenom Gradu Pula odmah po završetku konferencije.