Klub vijećnika Možemo! jučer je predsjednici pulskog Gradskog vijeća Mariji Marković Nikolovski uputio prijedlog za izmjenu točaka dnevnog reda nadolazeće sjednice Gradskog vijeća Grada Pula, a koja će se održati sutra, 21. studenoga, a isti je proslijedio i medijima.
Kako navode u tekstu prijedloga, u ime Kluba vijećnika predlažu izmjenu dnevnog reda dan prije održavanja sjednice.
U njemu predlažu da se objedinjena točka 7. dnevnog reda 19. sjednice Gradskog vijeća, koju čini 6 podtočaka, odvoji na 6 zasebnih točaka dnevnog reda kako bi se omogućila zasebna rasprava o svakoj pojedinoj točki.
U obrazloženju svog traženja navode da su u točki 7. objedinjene važne točke programa u kulturi, društvenim djelatnostima, mladima, sportu, izgradnji i održavanju komunalne infrastrukture - koje niti po sadržaju niti po prirodi stvari nisu slične.
Riječ je o Programu javnih potreba za obavljanje djelatnosti Hrvatske gorske službe, spašavanja Stanice Istra na području Grada Pula-Pola za 2023. godin, Programu građenja komunalne infrastrukture za 2023. godinu, Programu održavanja komunalne infrastrukture za 2023. godinu, Programu utroška sredstava šumskog doprinosa za 2023. godinu, Zaključku o usvajanju Programa javnih potreba društvenih djelatnosti i mladih te Zaključku o usvajanju Programa javnih potreba u kulturi za 2023. godine.
- Prema čl. 3 (1) Poslovnika, predsjednik Gradskog vijeća može odrediti objedinjenu raspravu za točke dnevnog reda koje su po svom sadržaju ili prirodi stvari slične, ali u slučaju predmetne točke 7. ne može se govoriti o istom sadržaju ili prirodi točaka.
Kod objedinjavanja točaka onemogućava se rasprava o svakoj pojedinoj točki dnevnog reda (u trajanju od 10 minuta u ime kluba i 5 minuta za svakog vijećnika). Kod objedinjene rasprave, za svih šest potpuno različitih točaka dnevnog reda vijećnicima je na raspolaganju za raspravu ukupno 15 minuta u ime kluba te svakom vijećniku samo 5 minuta - za sve podtočke.
Objedinjavanjem se smanjuje mogućnost kvalitetne rasprave o svakom od tih bitnih programa, zaključuju uz pulskog Možemo! dodajući da ponovno objedinjavanje važnih i različitih točaka dnevnog reda (ta se praksa prekinula prilikom usvajanja izvještaju o radu trgovačkih društava i javnih ustanova) smatraju nazadovanjem u smislu demokratske procedure.