Vezano uz problem zagađenja zraka na području pulske Stoje koje je uvjetovano djelovanjem obližnje cementare, pulski Možemo” poziva gradsku vlast na poduzimanje konkretnih mjera. Njihovo priopćenje objavljujemo u cijelosti.
“Nakon protekle 3 bajkovite godine u kojima gradonačelnik Zoričić nije previše mario ili poduzimao bilo što za rješavanje najvećih gradskih problema”, uvodno pišu pulski Možemovci, “zadnjih dana iz njegovog ureda frcaju "revolucionarne ideje". Vrlo prikladno, prije novih izbora, iznenada se pokazuje odlučnost za rješavanje problema poput Kaštijuna, Giardina, kupališta Stoja, pokretanje povrata vlasništva nad SRC Valkane, da navedemo samo neke, ali koji se planiraju realizirati - nakon izbora.
U međuvremenu, zagađenje zraka na Stoji postalo je alarmantno. I jasno je da Zoričić ne misli poduzeti niti jednu mjeru koju omogućava Zakon o zaštiti zraka. Rješenje opet odgađa do "nakon sastanka s predstavnicima Calucema u rujnu".
Ukoliko je zaboravio, podsjećamo ga da je upravo ova gradska vlast vrlo drugarski cementari dala suglasnost krajem 2023. da ne mora provesti postupak procjene utjecaja na okoliš za "modernizaciju" izgradnjom nove peći na ugljen.
Gradonačelnik jako dobro zna da postoji način da se dokažu i onečišćenje i čija je odgovornost za njega. Temeljem članka 36. Zakona o zaštiti zraka, gradonačelnik može po prijavi građana da je došlo do onečišćenja zraka donijeti odluku o potrebi provedbe mjerenja posebne namjene odnosno procjene razine onečišćenosti. Ako se mjerenjem utvrdi prekomjerna onečišćenost zraka, troškove mjerenja snosi onečišćivač. Mnogo je gradova primijenilo tu zakonsku mogućnost - Križevci, Bjelovar, Mali Lošinj, Sv. Nedelja i drugi.
Zanimljivo je da je i pulski gradonačelnik donio takvu Odluku o potrebi provedbe mjerenja posebne namjene, odnosno procjene razine onečišćenosti, još 28. veljače 2024 . Inspektorica zaštite okoliša Santini je, naime, javnost svojevremeno obavijestila da je "na osnovi predstavki građana inspekcija zaštite okoliša dostavila Gradu Puli zahtjev za donošenjem odluke o provođenju mjera posebne namjene, odnosno procjene razine onečišćenosti zraka". No, ta Odluka nije provedena i ne zna se razlog. Od njezinog donošenja je bilo dovoljno vremena da se angažira pokretni laboratorij da dva mjeseca prati utjecaj cementare. Takva su mjerenja službena i neporeciva. Nejasno je zašto se od toga odustalo i umjesto toga samo kupio sustav za informativno praćenje kvalitete zraka - čije rezultate inspekcija ne može uzeti u obzir, a cementara može lako osporavati.
Podsjećamo da je Pula imala mrežu mjernih postaja na lokacijama Riva, Kamenjak i Fižela. Postaja na Fiželi postavljena je 1997. godine upravo zbog velikog zagađenja koje je dolazilo iz cementare i pratila je sve najvažnije parametre onečišćenja. No, Grad Pula je 2010. godine odlučio prestati financirati mjerenja, tvrdeći da je preskupo. Što je prilično zgodno za cementaru. Danas je ta postaja u ingerenciji Državnog hidrometeorološkog zavoda, ali mjeri samo ozon i dušikove okside.
Mjernu postaju na Fiželi Grad Pula treba vratiti u punu funkciju odnosno nadograditi uređajima za praćenje sumpornog dioksida, lebdećih čestica i drugih tvari opasnih po zdravlje. Na to smo pozvali gradonačelnika već u veljači. Ni po tom pitanju, nažalost, gradonačelnik nije učinio ništa.
Zato pozivamo gradonačelnika da hitno provede Odluku o potrebi provedbe mjerenja posebne namjene odnosno procjene razine onečišćenosti zbog onečišćenja zraka koje dolazi iz cementare i da u najkraćem mogućem roku predloži DHMZ-u preuzimanje nadogradnje mjerne postaje Fižela te njeno održavanje.
Ukoliko to ne učini, s punim pravom ćemo zaključiti da su sva ova njegova medijska istupanja obična predizborna bajka. Ili kako bi on to sam rekao "još jedna lijepa priča", upozorava Možemo" Pula.