Saborski Odbor za obranu u ponedjeljak nastavlja sjednicu na temu upućivanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacije, misije i druge aktivnosti u inozemstvu, među kojima je i sporna misija NSATU za koju je predsjednik Republike odbio dati prethodnu suglasnost.
Pritom ni na novu sjednicu Odbora, kao što nije bio na prethodnoj, neće doći načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske Tihomir Kundid jer mu je predsjednik Zoran Milanović tako zapovjedio.
Na prvu sjednicu Kundid je trebao doći kao dio delegacije Ministarstva obrane, dok su ga na drugu pozvali vladajući kao izvjestitelja, sve u cilju da stručno pojasnio tehničke detalje misije NSATU, NATO-ve aktivnosti sigurnosne i obučne potpore Ukrajini.
Zbog zabrane dolaska Kundidu, ministar obrane Ivan Anušić i zastupnici vladajuće većine prošlog tjedna napustili su sjednicu Odbora ustvrdivši da bez načelnika Glavnog stožera nema smisla nastaviti raspravu.
Isti scenarij vjerojatno se neće ponoviti u ponedjeljak jer je ministar Anušić najavio će doći na Odbor, raspravljati, iznijeti argumente, a onda je na Saboru da donese odluku. Za izglasavanje odluke o sudjelovanju u NSATU misiji potrebna je dvotrećinska većina.
Predsjednik Milanović odbio je slanje hrvatskih časnika u okviru NSATU-a u Wiesbaden, govoreći da će hrvatski vojnici biti poslani u Ukrajinu i da se NATO time uvlači u rat. Hrvatski predsjednik već je ranije odbio sudjelovanje Hrvatske u misiji obuke ukrajinskih vojnika.
Iz HDZ-a Milanovićev potez ocjenjuju kao zloupotrebu položaja i pozicije, štetnim za vanjskopolitički ugled i vjerodostojnosti Hrvatske, te "povijesnom pogreškom" kao i kada je odbio obuku ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj u sklopu misije EUMAM. Oporbene zastupnike pozivaju da ne slijede predsjednika Republike, da pri glasovanju 'ne guraju glavu u pijesak' već se vode razumom i nacionalnim interesom u glasanju o NATO misiji.
Dio oporbe najavio je protivljenje misiji NSATU, dio suzdržanost, a dio je još neodlučan.
Hrvatski sabor će o slanju hrvatskih vojnika u međunarodne misije, među ostali o NSATU, raspravljati u utorak, a glasovati u petak.