Politika i društvo

Prvi put otkako je na dužnosti

Sabor raspravlja o opozivu Andreja Plenkovića

Pitanje povjerenja Plenkoviću inicirao je Domovinski pokret, a prijedlog je podržalo 33 zastpnika


 
3 min
HINA Istra24
foto: HINA

Pitanje povjerenja Plenkoviću inicirao je Domovinski pokret, a prijedlog je podržalo 33 zastpnika

Prvi put otkako je u listopadu 2016. preuzeo premijersku dužnost, sabor raspravlja o opozivu Andreja Plenkovića, na prijedlog 33 oporbena zastupnika, piše Index.

Pitanje povjerenja Plenkoviću inicirao je Domovinski pokret koji je, u suradnji s ostalom oporbom, prikupio potrebne potpise da se taj prijedlog nađe u saborskoj proceduri. 

Oporba navodi da su brojni razlozi za premijerov opoziv - od afere Janaf, preko milijardu kuna izvučenih iz Ine i zatvaranja sisačke Rafinerije, izostale obnove i zdravstvene reforme do afere s porukama iz Plenkovićevog najužeg kruga u vladi.

Saborska oporba je u sklopu burne rasprave o opozivu premijera Andreja Plenkovića iznosila optužbe na račun vladajućih, no vladajući su im uzvraćali da optužbe iznose bez argumenata te su im nabrajali njihove afere.

Mostovac Nino Raspudić rekao je da je argumentacija za smjenom premijera valjana, ali čak kad se s ničim ne bi slagao u prijedlogu, očitovanje vlade je ispod razine koje je dovoljno za smjenu.

Hrvoje Zekanović spočitnuo je Ivanu Penavi (Domovinski pokret) da mu je "jedina ideja koja je okupila njega, Glasovac, Grbina i Bauka ideja rusofilije". Upitao ga je i kada će početi prozivati koalicijskog partnera u sjeni Peđu Grbina za kriminal, a zamjerio mu je što u Šibensko-kninskoj županiji koalira sa SDP-om i SDSS-om iako se zgraža što netko s njima koalira.

Nigdje vama Hrvatska nije na primisli, vi koji ste kreator sintagme trgovačka koalicija, zabavljate javnost, a sirotinji niste smiješni, odgovorio je Penava Zekanovću koji je potom pozvao "hrvatsku sirotinju" da otvori imovinske kartice Domovinskog pokreta.

Majda Burić (HDZ) rekla je da je prijedlog za opoziv loš uradak, a zahtjev za opozivom premijera nakaradna ideja kojoj je jedina svrha skretanje pozornosti na vlastito neuspješno političko postojanje, nesposobnost i mržnju.

Zanimalo ju je hoće li Penava "zbog zamračenih 3,6 milijuna podnijeti ostavku i prijeći u neku treću ili četvrtu stranku".

Miro Bulj (Most) rekao je da sve koji imaju drugačiji stav od Plenkovića proglašavaju rusofilima te upozorio da su sponzori HDZ-a došli do 30 hektara po bagatelnoj cijeni od 15 eura i to s ruskim kapitalom u što je izravno umiješan Mate Granić, savjetnik premijera.

Penava je rekao na to da je cijeli opis na istom tragu - mijenjaju se imena ljudi i tvrtki ali je opis uvijek isti - pljačka, grabež kriminal, bogaćenje.

Nakon gotovo trosatnih replika, za govornicu je došao premijer Andrej Plenković, kazavši da su zahtjevi za opoziv demokratska praksa.

“Da li se osjećamo odgovornima? Da. Jesmo li izdajnici? Ne. Da li je rasprava bila dosadna i zamorna? Da. Sad će biti još dosadnija i zamornija za gledatelje”, rekao je Plenković i dodao da je zahtjev oporbe “polupismeni uradak”.

Premijer je ustvrdio da ja ponosan na uspjehe Vlade, dodavši da su ostvarili ciljeve. “Nije došlo do valova stečaja, valova otkaza, niti jednu sekundu nije nedostajalo energenata”, rekao je i rekao da je ulazak u eurozonu i Schengen doprinos ove Vlade.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.