Politika i društvo

ODGOVOR NA SLUČAJ ROVINJSKOG MALOLJETNIKA

SAM KOD KUĆE S VIŠE PSIHIJATRIJSKIH DIJAGNOZA Psihijatrijska bolnica za djecu i mladež iz Zagreba obrazloženja o liječenju daje samo Ministarstvu na zahtjev

Otac nam jasno navodi kako mu je sin imao suicidalne misli, ponašao se agresivno te se samoozljeđivao, što prema bolničkom odgovoru spada u akutna odnosno hitna stanja koja zahtijevaju hitru procjenu, pa se svejedno na prijem čekalo više mjeseci. Na otpust pak tek tjedan dana


 
4 min
Martina Pereša
Ilustracija

Otac nam jasno navodi kako mu je sin imao suicidalne misli, ponašao se agresivno te se samoozljeđivao, što prema bolničkom odgovoru spada u akutna odnosno hitna stanja koja zahtijevaju hitru procjenu, pa se svejedno na prijem čekalo više mjeseci. Na otpust pak tek tjedan dana

Iz zagrebačke Psihijatrijske bolnice za djecu i mladež stigao nam je djelomičan odgovor na upit koji smo im slali prilikom rada na članku u kojem smo nastojali objasniti tešku situaciju oca iz Rovinja, čiji je sin u toj bolnici bio hospitaliziran na svega tjedan dana, i to nakon više od tri mjeseca čekanja.

S obzirom na to da je ocu, a i obiteljskoj liječnici njegovog sina, u više navrata iz bolnice bilo rečeno kako ga „ne mogu hospitalizirati iz razloga što je agresivan te odbija piti lijekove, pa bi kao takav predstavljao prijetnju ostalim malodobnim pacijentima“, bolnicu smo zamolili za pojašnjenje kakva su inače bolnička pravila u tom smislu.

Liječnička tajna

- Informacije o djeci i obrazloženja liječenja medicinska su dokumentacija i liječnička tajna te je zabranjeno javno ih iznositi. Dopušteno nam je dati obrazloženja o liječenju pojedinog djeteta samo nadležnom Ministarstvu na zahtjev, stoji među ostalim u nepotpisanom odgovoru koji nam je stigao iz zagrebačke bolnice u ulici Ivana Kukuljevića.

Foto: Psihijatrijska bolnica za djecu i mladež

Podsjetimo, petnaestogodišnjak iz Rovinja tijekom srpnja bio je hospitaliziran upravo u ovoj ustanovi zatvorenog tipa. Prošlog tjedna otac ga je odveo kući, i to nakon što je ondje proveo tek tjedan dana, a iz bolnice su roditelje već dan nakon što je primljen zvali s upitom kada bi mogli doći po njega.

Onamo je upućen nakon višemjesečnog interveniranja od strane rovinjskog Centra za socijalnu skrb, liječnice opće prakse, ali i Klinike za psihijatriju riječkog KBC-a.

Sam kod kuće s više psihijatrijskih dijagnoza

Radi se o djetetu koje lijekove uzima od svoje četvrte godine, ima poteškoće u razvoju, poremećaj aktivnosti i pažljivosti, zatim hiperkinetski poremećaj, umjerenu duševnu zaostalost te akutne i prolazne nespecifične psihotične poremećaje, kako stoji u dokumentaciji riječkog KBC-a.

Sada je opet kod kuće s ocem i dvije maloljetne sestre s kojima živi nakon razvoda roditelja. Trenutno uzima tri vrste lijekova kako mu je propisano u Otpusnom pismu, uz „strogi nadzor nad podizanjem, davanjem i pohranom lijekova od strane oca, te uputno daljnje redovito praćenje kod nadležnog dječjeg i adolescentnog psihijatra.“

- Trenutno je sam doma s mlađom sestrom preko dana dok ja radim. Pazimo da terapiju uzima redovito, triput dnevno, rekao nam je danas kratko otac. 

Ilustracija: Pixabay

Hitna stanja zahtijevaju hitru procjenu

- Psihijatrijska bolnica za djecu i mladež otvorena je 24 sata dnevno sve dane u godini za naše pacijente, djecu i adolescente do 18. godine. Zatim za njihove roditelje, skrbnike, članove obitelji, udomitelje, odgajatelje, socijalne radnike i nastavnike. To je jedina ustanova u Hrvatskoj koja uz bolnički odjel, odjel dnevne bolnice i Specijalističko-konzilijarni odjel, ima i hitnu ambulantu za djecu i mlade s problemima mentalnog zdravlja.

Hitna psihijatrijska stanja u djece i mladih zahtijevaju hitru procjenu, brzu stabilizaciju i žurnu odluku o daljnjem liječenju. Hitna stanja obuhvaćaju akutna stanja kao što su: teža depresija, suicidalnost, agresivnost koja ugrožava pacijenta i/ili okolinu, samoozljeđivanje, psihotične dekompenzacije, bipolarni poremećaj, bihevioralnu disregulaciju kod autizma... Hospitalizacija se u pravilu koristi kratko, od nekoliko dana do najviše par tjedana. Uvjet za otpust je stabilizacija psihičkog stanja djeteta, pišu nam iz zagrebačke Psihijatrijske bolnice za djecu i mladež.

Sam otac jasno nam pak navodi kako mu je sin imao suicidalne misli, ponašao se agresivno te se samoozljeđivao, što prema bolničkom odgovoru spada u akutna stanja, pa se svejedno na prijem čekalo više mjeseci.

„Ovaj problem nije samo moj“

- Doma smo se strašno mučili. Bio je agresivan prema meni i sestrama, dok je mene jednom i fizički napao. Danju je spavao, a noću budio nas i susjede, uništavao inventar po stanu… To se toliko odužilo, a svašta se moglo dogoditi u međuvremenu. Imao je on i suicidalne misli, znao je i sam sebe udariti, a boje ga se i ostala djeca iz ulice. Što ću ako opet prestane piti lijekove? Sve ovo ispočetka? Ovaj problem nije samo moj. Tiče se svih nas, sve djece koja su poput moga sina, zaključio je u razgovoru s nama otac rovinjskog maloljetnika.

Ministar zdravstva Vili Beroš, Foto: Manuel Angelini

U međuvremenu, Ministarstvo zdravstva dugoročno rješenje vidi u adaptaciji i opremanju stacionarnih objekata Neuropsihijatrijske bolnice Dr. Ivan Barbot Popovača, radi obavljanja djelatnosti dječje i adolescentne psihijatrije na lokaciji Ravnik.

Početkom srpnja su, kažu, sklopili Sporazum o financiranju s bolnicom i Sisačko-moslavačkom županijom. Projekt će biti financiran iz državnog proračuna u iznosu od 1,6 milijuna eura. Podatke o tome za kada je predviđen završetak radova te kada je moguće očekivati prijem prvih pacijenata - nismo dobili.


Nastavite čitati

Hrvatski sabor izglasao porez na nekretnine

Dosadašnji porez na kuće za odmor zamjenjuje se porezom na nekretnine. Taj porez iznosit će od 0,6 do osam eura po metru četvornom, pri čemu postaje obavezan za lokalne jedinice i one same mogu određivati visinu tog poreza

Gong DIP-u: Istražite tko stoji iza dezinformacijske kampanje protiv Ivane Kekin

Gong navodi da je na tri objave kolaborator bio Vinko Kojundžić, koji je od bivšeg ministra zdravlja Vilija Beroša, osumnjičenog u korupcijskoj aferi, dobio nekoliko poslova izrade softvera. Na jednoj objavi je koautor i Neven Brnjas, ZET-ov sindikalist koji je bio na listi Radničke fronte, dok danas surađuje s Kojundžićem na kreiranju videa

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.