Upravno vijeće Istarskih domova zdravlja (IDZ) odbacilo je žalbu Ane Červar, kandidatkinje na natječaju te županijske ustanove za specijalizaciju iz ortodoncije, a na kojem su kao najbolje pristupnice izabrane Valentina Orbanić i Nikolina Čemerikić.
Istra24 je u subotu pisala da je Ana Červar temeljem svoje impresivne biografije – školskih uspjeha, osvojenih nagrada i staža u struci – osvojila daleko najveći broj bodova od svih, ukupno osam prijavljenih kandidatkinja na javnom natječaju iz studenog lanjske godine.
Mega prevrat
No, drugi krug bodovanja – razgovor s peteročlanim povjerenstvom - donio je mega prevrat na bodovnoj listi. Ana Červar na intervjuu dobiva tek nešto više od boda i pol i pada na dno liste. Istovremeno, ranije četvrtorangirana Nikolina Čemerikić, s novih sedam i pol bodova ostvarenih na razgovoru, 'skače' na prvo mjesto i postiže 21,87 bodova. Drugo mjesto pak 'osvaja' Valentina Orbanić, koja je u prvom krugu bila pretposljednja na listi. Ona se s 13,46 bodova u finišu penje na 20,96.
Konkteksta radi, Valentina Orbanić je predsjednica Kluba mladih IDS-a, a Nikolina Čemerikić kćerka šefice istarskog Zavoda za hitnu medicinu, Tatjane Čemerikić, koja je na toj funkciji zamijenila Gordanu Antić, od tog trenutka pročelnicu za zdravstvo Istarske županije.
Ana Červar žalila se na odluku. Između ostalog i zato što su razgovoru, iako nisu smjeli, osim peteročlanog Povjerenstva, prisustvovao i sada bivši ravnatelj Manuel Runić i pravnica IDZ-a Ivana Mofardin. Oni joj se tada nisu predstavili te do danas ostaje nejasno što su svojim prisustvom htjeli postići.
Tri dana
Obrazloženja nema niti u odluci Upravnog vijeća koju je Istra24 dobila na uvid. Tamo se, naime, navodi tek da Runić i Mofardin nisu sudjelovali u službenom dijelu razgovora. Zašto su uopće bili tamo, nisu se potrudili pojasniti. Ali ostaje neosporeno da su oboje bili prisutni upravo na službenom dijelu, kao i da je ex ravnatelj, prema pritužbi, Červar postavio pitanja koja nemaju veze s natječajem, a intimne su naravi.
Povjerenstvo koje je ispitivalo kandidatkinje djelovalo je u sastavu Zoran Šimurina (kasnije smijenjen s mjesta voditelja ispostave Poreč), Morena Peruško Butorac (predsjednica Povjerenstva, ujedno i zamjenica ravnatelja, s funkcije smijenjena prošli tjedan), Katarina Jedrejčić, Andra Kremenić Pavlović i Julia Ardalić. U Upravnom vijeću pak sjede Jovanka Popović Glavičić, Elvis Černeka (smijenjeni s funkcije voditelja ispostave Buzet), Davor Pinzan, Tanja Banković Medančić i Mile Krizmanić.
Nevjerojatan je i „odgovor“ na prigovor koji se odnosi na onemogućavanje uvida dokumentacije Ani Červar zbog čega ona svoju žalbu nije mogla strukturirati i potkrijepiti činjeničnim stanjem. Červar je imala osam dana za podnošenje prigovora, ali iako je svakodnevno osobno odlazila u IDZ tražeći uvid u dokumentaciju, prvenstveno obrasce ocjenjivanja članova Povjerenstva, to joj je onemogućeno, da bi joj na koncu, zadnji mogući dan, bili predani dokumenti koje je, nevjerojatno ali istinito, ona sama dostavila kao prijavu na natječaj. Dakle, dali su joj da pregleda dokumente koje je ona predala njima kako bi uopće mogla konkurirati na natječaju.
Ne manje bitno za naglasiti je da je rok od osam dana za podnošenje žalbe obuhvaćao čak pet neradnih. On je, naime, počeo teći 23. prosinca, u subotu, a završavao je 30. prosinca, što je također bila subota. Između je bila jedna nedjelja, ali i dva blagdanska dana, Božić i Štefanje, koji su padali u ponedjeljak i utorak. Kada se sve oduzme, Ana Červar je imala tri dana za podnošenje prigovora.
Odluka, pa ostavke
Čak i bez toga, brojni e-mailovi koje je Červar slala na nekoliko istanci u IDZ-u, povratno ne dobivajući adekvatan odgovor, govore koliko su se iz te županijske ustanove trudili spriječiti uvid u dokumentaciju.
Odluku o odbijanju njenog prigovora potpisala je predsjednica Upravnog vijeća dr. med. Jovanka Popović Glavičić. U njoj je je navedeno da je Upravno vijeće o prigovoru i dokumentaciji iz postupka razmatralo još 17. siječnja, tjedan prije prvih medijskih naslova o poraznoj situaciju u IDZ-u, ali odluka je formalno donesena 1. veljače, nakon što je ravnatelj Manuel Runić podnio ostavku.
Nadalje, Upravno vijeće u odluci pojašnjava da je Povjerenstvo vodilo razgovor kako bi steklo uvid u opća znanja, znanja specifična za pojedinu specijalizaciju, motiviranost pristupnika, kvalitetu socijalnog kontakta, verbalne i neverbalne sposobnosti i opći dojam.
Tajnoviti obrazac
Ne razlažu, međutim, na kojim je od navedenih kategorija Červar 'pala' ispit. Teško da će ikada i moći. Podsjetimo da je Ana Červar na tom usmenom dijelu natječaja dobila tek 1,6 boda, a da se radi o doktorici dentalne medicine koja je na studiju svojevremeno bila najbolja studentica na godini, imala je prosjek 4,9, dobitnica je rektorove nagrade te joj je pulski gradonačelnik, tada Boris Miletić, 2014. godine dodijelio priznanje za uspjeh postignut na svjetskom kongresu studenata medicine, gdje je osvojila prvo mjesto. Upravo katedra za ortodonciju riječkog Fakulteta dentalne medicine još uvijek na svojim mrežnim stranicama ima objavljenu vijest o osvojenoj prvoj nagradi na svjetskom kongresu u okviru njezinog znanstvenog rada.
S druge strane, u Povjerenstvu nije bilo nijednog stručnjaka/ice iz ortodoncije. Červar nam je potvrdila da su je na razgovoru pitali je li zainteresirana za bilo koju drugu specijalizaciju, je li se već javljala na natječaje za ortodonciju, šalje li pacijente ortodontima te što bi napravila kao doktor dentalne medicine kada bi petogodišnji pacijent ima manjak mliječnih zubi, odnosno koju bi terapiju odabrala, ali ne, naglašava, kao ortodont, već doktor dentalne medicine.
Upravno vijeće u odluci tek ističe da je Povjerenstvo nakon objavljenog razgovora ocijenilo svaku kandidatkinju te ocjenu obrazložilo na "posebnom obrascu". Tajnoviti obrazac, ponovimo, Ani Červar nisu htjeli dati na uvid.
Pitanja oko i više nego sporne procedure ovog javnog natječaja, valja za kraj ponoviti, postavili smo još prošli tjedan županu Borisu Miletiću i njegovoj pročelnici za zdravstvo Gordani Antić, koja je sve do županove konferencije za novinare, a nakon što je Runić dao ostavku, revno odgovarala na novinarska pitanja. Oni se, do danas, nisu oglasili.
Iz tajništva IDZ-a su nam pak prošlog petka odgovorili da će više informacija o slučaju moći iznijeti kada Ana Červar zaprimi odluku Upravnog vijeća.