Samostalno življenje jedno je od temeljnih ljudskih prava definiranih Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom. Svima njima trebao bi stoga biti osiguran život u zajednici. Izuzev dva nedavna svjetla primjera davanja na korištenje pulskih gradskih stanova osobama s intelektualnim teškoćama te osobama s autizmom, čime se još imamo za pohvaliti? * Provjerili smo i kakva je situacija u Domu Ruža Petrović te Domu za odgoj djece i mladeži
Samostalno življenje jedno je od temeljnih ljudskih prava definiranih Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom. Svima njima trebao bi stoga biti osiguran život u zajednici. Izuzev dva nedavna svjetla primjera davanja na korištenje pulskih gradskih stanova osobama s intelektualnim teškoćama te osobama s autizmom, čime se još imamo za pohvaliti? * Provjerili smo i kakva je situacija u Domu Ruža Petrović te Domu za odgoj djece i mladeži
Kad je Grad Pula bivši stan gradske vijećnice Gordane Ferenčić odlučio dati na korištenje Udruzi za autizam Istra, bio je to svojevrsni presedan. Naime, osobe s autizmom dotad, za potrebe organiziranog stanovanja u odrasloj dobi, nikada nisu dobile nijedan gradski stan na području čitave Istre.
Doduše, pulski Centar za rehabilitaciju uspio je prethodno projektom „Život uz podršku“ uspostaviti organizirano stanovanje za odrasle osobe s intelektualnim teškoćama i cjelodnevni boravak za osobe s autizmom. Trenutno je tako u šest unajmljenih stanova deinstitucionalizirano 20 korisnika organiziranog stanovanja.
Međutim, u prvi ikad istarski stan za odrasle osobe s autizmom dobiven od strane grada, dvoje će korisnika ući nakon što Grad Pula s Udrugom za autizam Istra, krajem veljače, potpiše Ugovor o desetogodišnjem korištenju nekretnine na adresi Kochova 20.
Time će napokon biti ostvaren dugogodišnji san ove Udruge čiji su članovi s pravom brinuli što će biti s njihovom djecom jednom kad njih ne bude.
Ponukani njihovim uspjehom, provjerili smo kako po tom pitanju stoje ostale pulske ustanove koje skrbe o potrebitima, poput Dječjeg doma Ruža Petrović, Doma za odgoj djece i mladeži te Centra za inkluziju i podršku u zajednici. Ispostavilo se kako je, u većini slučajeva, deinstitucionalizacija još uvijek mrtvo slovo na papiru.
- Činjenica jest da je kod nas sve ostalo na promišljanjima i razgovorima stručnog vijeća doma. Naime, za mog mandata imali smo mnogo većih problema, poput sređivanja imovinsko-pravnih odnosa zgrade doma kako bismo u nju mogli ulagati i aplicirati na EU projekte, a što je upravo u postupku rješavanja, govori nam o Domu za odgoj djece i mladeži na pulskom Monte Zaru Anica Idžaković, ravnateljica u odlasku.
Njezin je četverogodišnji mandat završio, a uskoro će dužnost predati novoizabranoj ravnateljici Danieli Buršić.
U pulskom Domu za odgoj djece i mladeži broj korisnika varira gotovo na dnevnoj bazi. Obično se kreće između 16 i 20. Od Grada Pule nikada nisu tražili stan koji bi im, po odlasku iz ustanove, osigurao adekvatan život u zajednici.
- Stambene zajednice odnosno toliko važna deinstitucionalizacija u našem su slučaju još uvijek stvar budućnosti. Podrška koju im pružamo u stambenom zbrinjavanju je zaista slaba i tek je savjetodavnog karaktera. Smatram da bi nam za tako nešto prije svega trebao educiran kadar, veli Idžaković.
Izazovi budućnosti u ovom domu koji skrbi o djeci s poremećajima u ponašanju, ostat će, dakle, na novoimenovanoj ravnateljici Buršić.
Jedan od ciljeva koje će morati ostvariti bit će upravo podrška u osamostaljivanju i snalaženju u životu izvan ustanove odnosno pokretanje posttretmanskog programa stambene zajednice što i na stranicama ove ustanove stoji kao zadatak čija se realizacija tek najavljuje.
S druge strane Dječji dom Ruža Petrović od Grada Pule je dosad dobio dva stana. Jedan još 2003. godine te se u njemu provodilo organizirano stanovanje s povremenom podrškom, u pravilu za šestero korisnika starijih od 18 godina, uz jednog odgajatelja. Taj je objekt trenutno van funkcije budući da upravo traje njegova adaptacija, a u sklopu europskog projekta "Ruža".
Izuzev navedena dva gradska stana, Dom je oporučno dobio još dvije nekretnine. Jedna od njih namijenjena je isključivo trudnicama i majkama koje s djetetom ondje mogu boraviti do njegove treće godine života.
U matičnoj zgradi u pulskoj Budicinovoj ulici, još od 1954. godine zbrinuta su djeca koja nemaju roditelje ili odgovarajuću roditeljsku skrb. Trenutno je riječ o trideset i troje djece.
Jedan od svjetlijih primjera na ovu temu svakako je pulski Centar za inkluziju i podršku u zajednici koji još od 2006. godine provodi inkluzivne socijalne usluge s ciljem unapređenja kvalitete života osoba s intelektualnim teškoćama.
Organizirano stanovanje dosad su tako omogućili za dvadeset svojih članova, no potrebe su u Istri još i veće.
- Prvu gradsku nekretninu na neodređeno vrijeme, bez naknade, dobili smo u kolovozu prošle godine, a radi se o stanu u Coattovoj ulici 18 u Puli. Budući da je prostor bio prilično devastiran, članovi upravo sređuju unutrašnjost i okoliš te bi dvoje naših korisnika trebalo tamo preseliti za mjesec dana. No, slična je usluga potrebna za još barem petero naših članova, govori nam Ozren Catela, predsjednik Udruge osoba s intelektualnim teškoćama Istre.
U ovom trenutku Centar za inkluziju uslugu organiziranog stanovanja provodi na osam lokacija. Jedna je nekretnina u vlasništvu Grada Pule, pet stanova uspjeli su sami otkupiti, a u dva su u najmu. Od resornog su Ministarstva tražili mogućnost sklapanja ugovora s još korisnika, no to im zasad nije pošlo za rukom.
- Ja moram reći da je odnos bivše gradske vlasti prema nama bio katastrofalan, a s aktualnom pročelnicom za društvene djelatnosti, Ivanom Sokolov, vrlo smo se brzo i lako dogovorili vezano uz ustupanje gradskog stana. Taj stan sam, naime, ja sam predložio Gradu jer sam znao da je napušten. Ovo je najbolji mogući oblik podrške u zajednici. Nema segregacije, nema getoizacije. Radi se naprosto o kvalitetnom obliku zbrinjavanja koji nikakav dom ne može zamijeniti, veli nam Ozren Catela, ujedno i predsjednik Hrvatskog saveza udruga osoba s intelektualnim teškoćama.
Na koncu možemo podsjetiti kako je neovisno življenje jedno od temeljnih ljudskih prava definiranih Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom. Lokalna zajednica trebala bi im stoga osigurati život unutar same zajednice iz vrlo jednostavnog razloga - svi žele živjeti onako kako žive zdravi ljudi.
Nakon Aktualnog sata, učenici su predstavili prezentacije svojih škola na temu „Životne vrijednosti nekad i sad“, razmatrajući kako se društvene vrijednosti mijenjaju kroz vrijeme
U prostoru bit će mjesta za znanstveno-istraživačko središte i za centar za umrežavanje istarskih orgulja i glazbe. Također, planira se prostor za informativni punkt posvećen Lovreštini, dok će dio zgrade biti namijenjen boravku znanstvenika i umjetnika
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.