Iako pozornost na prvi pogled privlači ekonomska cijena smještaja jedinog apartmana u labinskom Domu za starije osobe od čak 3.000 eura, dvije činjenice relativiziraju tezu o skupom smještaju u novoizgrađenom domu na Katurama.
Relativno mali kapacitet doma od 50 kreveta najvjerojatnije će popuniti građani Labina, koji prilikom upisa dobivaju dodatne bodove sukladno broju godina proživljenih u Labinu, i drugo, dolje navedene ekonomske cijene vrijede za one koji nemaju prebivalište u Labinu, dok cijenu za smještaj starijih Labinjana/ki Grad Labin sufinancira s pola iznosa za buduće korisnike čija mirovina iznosi do 650 eura, te s 30 posto za mirovine do 800 eura.
Dojam je da se one socijalno najugroženije, s najnižim mirovinama (do 300 eura) , a takvih je jako puno, moglo subvencionirati s 70 ili 80 posto, bar za određeni broj ležaja. Naime u Hrvatskoj, prema podacima od prije dva mjeseca, čak 306.259 umirovljenika prima prosječnu mirovinu 315 eura odnosno 2.370 kuna
Dvokrevetna soba u novom labinskom domu
To znači da prosječna cijena ležaja u dvokrevetnoj sobi, za Labinjane s navedenim prihodima, iznosi oko 750 eura.
Za usporedbu, u pulskom domu "Alfredo Štiglić" u Puli, kao i onom u Novigradu i Raši (u oba je osnivač Istarska županija), ležaj u dvokrevetnoj za drugi stupanj njege iznosi 460 eura, dok je 490 eura u domu u Rovinju.
Kratko smo razgovarali s ravnateljicom doma, magistricom psihologije Đeni Zuliani Blašković.
Prilikom vašeg izbora na ravnateljsku funkciju rekli ste da ste nepotkupljivi. Imate li ovih dana, otkad traju prijave, pritisaka za ulaz u dom 'preko veze' ili nuđenje mita za smještaj preko reda?
Nemamo pritisaka takve vrste. Imamo puno upita vezano za prijave i potrebnu dokumentaciju, što je normalno i prirodno, ali sve su korektne i očekivane.
Gradonačelnik Labina kaže da telefoni non-stop zovu. Koliko ste prijava do sad primili?
Službeno smo primili nekoliko prijava, ali ih imamo puno u najavi. Potrebno je neko vrijeme da se prikupi potrebna dokumentacija.
Zašto je prosječna cijena za ležaj u dvokrevetnoj sobi u vašem domu 750-ak eura, a u Puli, Novigradu i Raši 300 eura manja?
Važno je naglasiti razliku između Doma čiji je osnivač Županija i našeg Doma čiji je osnivač Grad Labin. Naš Dom se financira dijelom iz gradskog proračuna i dijelom od strane korisnika.
Inače, u labinskom Domu postoje četiri stupnja njege, a cijena raste par stotina eura ukoliko je riječ o Odjelu za oboljele Alzheimerove bolesti kao iz Odjela gerijatrijske palijative.
- Potražnja za smještajem u domu je velika od prošlog petka kada je počelo prijavljivanje. Telefoni stalno zovu u domu, veli nam gradonačelnik Labina Valter Glavičić.
"Povjerenstvo će na koncu odlučiti sukladno kriterijima i ostvarenim bodovima. No, cijene su realne, sukladne troškovima njege, angažirane strune radne snage", kaže Glavičić, povukavši paralelu sa subvencioniranjem cijene vrtića
- Ekonomska cijena je 400 eura, Grad Labin subvencionira 310 eura, a roditelji 92 eura, veli gradonačelnik.
- Mi ćemo dom popuniti Labinjanima, a ekonomske cijene su samo za one koji nemaju prebivalište u Labinu. Sredstva za subvencioniranje cijene smještaja predvidjeli smo u proračunu za 2024., kaže gradonačelnik Labina.
Ravnateljica Doma za starije osobe Labin, objavila je na samom isteku godine Poziv za podnošenje prijava za smještaj korisnika u svrhu punjenja kapaciteta Doma za starije osobe Labin.
Zajednička prostorija
Dana 29. prosinca 2023. otvaraju se prijave za smještaj korisnika u svrhu punjenja kapaciteta Doma za starije osobe Labin otvorene su 29. prosinca, a prijave se zaprimaju do 20. siječnja.
Detaljnije informacije nude se na stranici Doma za starije osobe Labin.
Dom za starije osobe moći će primiti 50 korisnika na stalnom smještaju, a još 20 njih moći će boraviti tijekom dana. Uređen je i dio za korisnike oboljele od Alzheimerove bolesti.
Investicija je koštala nešto manje od 6 milijuna eura (s po 50 posto sufinancirali su gradnju Grad Labin i Istarska županija).