Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić u petak je predstavio izvješće o radu DORH-a za 2024. godinu, a tom se prilikom osvrnuo na 'tajming' pokretanja istraga, ali i zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića naglasivši da širi govor mržnje i često miješa svoje uloge.
"Još uvijek su sudovi ti koji ocjenjuju naš rad, a ne političari, pogotovo ne oni koji su obuhvaćeni kaznenim postupkom. Članak 6. Zakona o državnom odvjetništvu jasno kazuje da nitko ne može govoriti o predmetu za kazneno djelo koje se goni po službenoj dužnosti, ne smije raditi pritisak, javno istupati u tom predmetu, vi novinari, naravno, smijete, i ne smije koristiti svoj društveno-politički utjecaj", poručio je Turudić prezentirajući rezultate rada državnih odvjetništava u prvoj godini njegova mandata.
U tom se smislu osvrnuo na tajming, vrijeme pokretanja istraga, koje posljednje vrijeme, posebice u posljednja dva izborna ciklusa, oporba dovodi u pitanje.
"Govori se zašto se baš tada nešto pokrenulo, zašto pretposljednjeg dana pretkampanje? Pa da nije utvrđena osnovana sumnja, ne bi se ništa radilo. Da se nije zbio događaj, mi ne bi mogli nikoga uhititi. Često smo postupali temeljem medijskih napisa, to je naša dužnost", rekao je.
Naglasio je kako je potpuno neistinito kada jedan gradonačelnik, pri tom misleći na zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića, govori da se nikada nije dogodilo da bi gradonačelnik, građanin RH, bio ispitan kao svjedok sedam dana prije lokalnih izbora.
"Da je to potpuna neistina svjedoči činjenica da se prije 10-ak dana vodila sudska rasprava protiv jednog kandidata za župana i nisam pročitao ništa o tajmingu u tom slučaju", dodao je.
Istaknuo je kako Tomašević često miješa svoje uloge te koristi govor mržnje. "Kod gradonačelnika koji širi govor mržnje vrlo je teško razaznati nastupa li kao svjedok, okrivljenik, što nije, zaista je samo svjedok, ili kao branitelj svjedoka u određenom kaznenom postupku", kazao je.
Ne želim odgovarati na takva pitanja, glavni državni odvjetnik se ne brine o tome tko će pobijediti na izborima, rekao je upitan za mišljenje je li istraga u slučaju Hipodrom naštetila ili pomogla zagrebačkoj gradskoj vlasti.
Turudić: Direktnog pokušaja utjecaja nije bilo, no komentari o tajminzima su flagrantan pokušaj utjecaja
Na pitanje o slučaju bivše ministrice Gabrijele Žalac, glavni državni odvjetnik potvrdio je da je postigla nagodbu s Uskokom u slučaju stručnog ispita.
"Istraga protiv Beroša (bivšeg ministra zdravstva, op.a) je pri kraju, čekaju se neke operativne radnje, analize, vještačenja, a mogu prognozirati da će optužnica biti podignuta ili meritorna državnoodvjetnička odluka biti donesena do ljeta, sredine srpnja", rekao je.
Za Hrvojem Petračem raspisana je međunarodna tjeralica i izdan europski uhidbeni nalog, dodao je Turudić koji vjeruje da će vrlo brzo biti dostupan tijelima kaznenog progona RH.
Što se tiče izvida u slučaju smrti mladića na Lastovo, oni traju, odgovorio je. A traju i u slučaju afere "plin za cent". "Čekamo izvješće HERA-e, u ovoj fazi postupanja HERA radi na tome", poručio je.
Kritike oporbe na svoj rad nije želio komentirati. "Ni od oporbe ni vladajućih ne očekujem da me vole. U DORH-u se trudimo raditi po zakonu i pri tom ne vodimo brige o stvarima koje nisu propisane zakonom, tajminzima ili govoru mržnje pojedinih aktera političke scene", rekao je.
Pokušaja utjecaja na DORH i njega osobno, kazao je, direktno nije bilo. Ni od premijera ni vladajućih, dodao je. "No, bilo je jer što su drugo nego pokušaj političkog utjecaja onakvi komentari kad se govori o tajmingu i kad mi se prigovara da sam nekoliko puta odigrao dupli pas s odvjetnikom Nobilom? To je flagrantan politički utjecaj, ali to na mene ni kolege nema apsolutno nikakvog utjecaja", naglasio je glavni državni odvjetnik.
Vrijeme istraga smanjeno za oko 30 posto
Predstavljajući izvješće o radu DORH-a za prošlu godinu, Turudić je istaknuo kako je u tzv. uskočkim predmetima vrijeme trajanja istrage smanjeno za oko 30 posto.
"Do današnjeg dana u 2025. godini pokrenuto je 257 istraga, vidite kako smo hiperaktivni, a 2023. ukupno 242, dakle do današnjeg dana pokrenuto je više istraga nego za cijelu 2023. Sve naše odluke su potvrđene na nadležnim sudovima", poručio je.
Naveo je kako je DORH napustilo 17 zamjenika državnih odvjetnika na svim razinama, od čega ih je 14 otišlo po sili zakona jer su napunili 70 godina. Dakle, dodao je, nisu točne tvrdnje da se događa neka kadrovska devastacija.
"Štoviše, raspisan je natječaj za 123 zamjenika državnih odvjetnika, 39 je već imenovano. Imenovano je ili u postupku imenovanja niz sudskih savjetnika i vježbenika. Povećali smo broj sistematizacija, ocijenili smo dosadašnji broj nije dostatan i zahvaljujem ministru pravosuđa i cijelom Ministarstvu što su nam udovoljili.
Na pitanje je li među onima koji su otišli po sili zakona i bivši glavni državni odvjetnik Mladen Bajić, Turudić je kazao kako Bajić nije državni odvjetnik niti zamjenik već savjetnik koji radi na određeno vrijeme i nije u tih 17 kolega.
Ministarstvo je pokazalo razumijevanje za loše materijalne uvjete, plaće su bitno porasle, obnavljaju se zgrade, radi se Trg pravde, naveo je otkrivši kako njegova plaća iznosi oko 5400 eura
Govoreći o odnosu s europskim tužiteljstvom (EPPO), Turudić je naglasio kako nisu rivali ni neprijatelji, ali da se mora znati da je Hrvatska suverena zemlja i da je Uredbom EU i Zakonom o preuzimanju te Uredbe jasno navedeno tko što radi.
Turudić o teškoćama: Još i danas ispadaju kosturi iz ormara
Sumirajući prošlu godinu, glavni državni odvjetnik istaknuo je kako su učinili dovoljno, ali da uvijek može više. "Sve što sam najavio smo i započeli, većinom i završili, a siguran sam da ćemo sve ostvariti do kraja mandata. Što se tiče teškoća, još i danas ispadaju kosturi iz ormara, spisi po koma nije postupano, to saniramo i radimo sve što je u našoj moći i pri kraju smo tog posla", kazao je.
Govoreći o oduzimanju imovinske koristi, Turudić je naveo kako je, u odnosu na 2023. godinu u 2024. za 193 posto veća svota oduzete imovinske koristi te da se približila brojci od 20-ak milijuna eura. No, na pitanje novinara koliko je imovinske koristi zaista oduzeto, Turudić je potvrdio da je oduzeto bitno manje.
"I to je primjedba koju nam je stavio OECD u postupku ulaska. Radimo na tome, više je oduzeto ove nego prošle godine, no nije dovoljno zapravo realizirano. Nije dobro kada odluka o oduzimanju imovinske koristi ostane puka deklaracija, što je za sada u nekim slučajevima tako", ustvrdio je.
Na pitanje o Robertu Ježića u slučaju "INA-MOL" i je li se prisilnom naplatom došlo do tih pet milijuna eura, iz DORH-a su istaknuli kako su 2023. godine putem međunarodne pravne pomoći od nadležnih tijela Švicarske zatražili izvršenje te sudske odluke koja je pravomoćna.
Dotaknuo se i izmjena Kaznenog postupka poručivši kako su optužna vijeća detektirana kao usko grlo kaznenog postupka, stoga će se ići, najavio je, u smjeru skraćivanja postupka pred optužnim vijećima, a za koje smatra da predugo traju.
Ide se i u izmjene Zakona o državnom odvjetništvu, posebno u dijelu imenovanja ravnatelja Uskoka. "Trenutno imamo vršitelja dužnosti i to funkcionira sasvim dobro. Sadašnjim zakonom su stavljeni prestrogi uvjeti za ravnatelja Uskoka, ali smanjit će se potrebno vrijeme staža i čim bude izmijenjen Zakon o državnom odvjetništvu, prionut ćemo imenovanju ravnatelja Uskoka", najavio je.