Dvodnevni trening za mlade u sklopu projekta "Mladi uče (kroz) zajednicu" kojeg provodi Volonterski centar Istra u partnerstvu s udrugom ZUM iz Pule i Centrom za građanske inicijative Poreč održao se u Pazinu 22. i 23. siječnja.
Na treningu je sudjelovalo 24 učenika/ca i stručne suradnice iz četiri srednje škole iz Pule, Gimnazija i Ekonomska škola, te srednja škola Mate Balota i turističko ugostiteljska škola Anton Štifanić iz Poreča.
Projekt treninga sufinanciran je sredstvima Europske Unije; Program Erasmus+, Agencija za mobilnost i programe EU, te je usmjeren na stvaranje održivog modela suradnje mladih, organizatora volontiranja i jedinica lokalne samouprave, a koji se temelji na participativnom pristupu u osmišljavanju i provedbi volonterskih akcija i ostalih oblika sudjelovanja mladih u demokratskom životu zajednice.
Iz Volonterskog centra Istra poručuju da kada se govori o participativnom pristupu u planiranju volonterskih akcija i drugih inicijativa u zajednici, tada govore o tome da su mladi aktivno uključeni u čitav proces planiranja jedne volonterske akcije ili neke druge građanske inicijative u zajednici – od analize potreba u zajednici, do osmišljavanja ideje i definiranja organizacijskih koraka koje je potrebno odraditi kako bi se početna ideja mogla uistinu i provesti u zajednici.
"Mladi uz podršku svojih mentora, analiziraju potrebe u zajednici, osmišljavaju aktivnosti kojima bi detektirane potrebe u zajednici mogle biti zadovoljene, stupaju u kontakt s organizatorima volontiranja ili drugim dionicima s kojima će ostvariti suradnju s ciljem uspješne provedbe zamišljene aktivnosti, izrađuju operativni plan/hodogram akcije i, naposljetku provode ono što su početno i zamislili.
Upravo su to radili mladi tijekom svojeg dvodnevnog boravka u Pazinu – učili su na kreativan način kako od ideje doći do njezine realizacije, prisjetili su se što to znači aktivno sudjelovati u zajednici, na koje se sve načine može sudjelovati u zajednici i na koji način i zašto to doprinosi razvoju lokalnih zajednica i društva u cjelini", poručuju organizatori treninga za mlade.
Iz Volonterskog centra Istra napominju kako će mladi svoja nova znanja, vještine i sposobnosti koje su stekli tijekom ovog treninga moći primijeniti u praksi, budući da će u travnju ove godine, u svojim lokalnim zajednicama provesti volonterske akcije i inicijative koje su sami osmislili i organizirali uz podršku svojih mentora i u suradnji s lokalnim organizatorima volontiranja, te ističu da su mladi na treningu pokazali veliku želju za sudjelovanjem u aktivnostima ovog projekta, te su ih zaintrigirali svojim idejama i kreativnošću, pa shodno tome s nestrpljenjem iščekuju što će pripremiti i koje će inicijative provesti u svojim lokalnim zajednicama tijekom travnja.
Organizatori projekta navode da kroz projekt žele doprinijeti promicanju važnosti svih oblika neformalnog učenja i stjecanja neformalnih kompetencija i vještina kod mladih i njihovog aktivnog sudjelovanja u zajednici na putu izgradnje aktivnog građanstva, demokracije, i razvoju zajednice.
"Volontiranje i sudjelovanje mladih u organizacijama i inicijativama mladih pruža im mogućnost za osnaživanje i osobni razvoj, priliku za usvajanje novih znanja, vještina i sposobnosti za ostvarivanje svojih potencijala i profesionalnog razvoja te im pruža priliku da doprinose svojim zajednicama ulažući svoje slobodno vrijeme u aktivnosti koje imaju za cilj opće dobro", kazali su iz Volonterskog centra Istra.
Za kraj organizatori projekta najavljuju još niz zanimljivih aktivnosti i događanja te se nadaju da će pridonijeti uspostavljanju širenja mreže školskih volonterskih klubova i uspostavljanju kvalitetnije suradnje udruga, jedinica lokalne samouprave i odgojno-obrazovnih ustanova na lokalnoj razini.