Politika i društvo

IMA JOŠ PUNO PROSTORA ZA POBOLJŠANJE

U Rojcu održana tribina "Iskustva, izazovi i prilike - kako unaprijediti realizaciju prava osoba s invaliditetom"

Osobe s invaliditetom moraju biti zaposlene na mjestima odlučivanja jer samo tako se može konstantno utjecati na donošenje odluka koje na kraju pomažu potrebitima, poručio je Branimir Šutalo iz Grada Zagreba


 
4 min
Dean Mladenović ⒸFOTO: Dean Mladenović

Osobe s invaliditetom moraju biti zaposlene na mjestima odlučivanja jer samo tako se može konstantno utjecati na donošenje odluka koje na kraju pomažu potrebitima, poručio je Branimir Šutalo iz Grada Zagreba

U Dnevnom boravku Društvenog centra Rojc u Puli jučer je održana tribina po radnim nazivom "Iskustva, izazovi i prilike - kako unaprijediti realizaciju prava osoba s invaliditetom" u organizaciji Zelene Istre i Društva osoba s tjelesnim invaliditetom južne Istre.

Tribinu je moderirala Zuzana Hoti-Radolović iz Društva osoba s tjelesnim invaliditetom južne Istre, a sudionici su bili iz Grada Pule Igor Bukarica, pomoćnik pročelnice za investicije i razvoj Upravnog odjela za urbanizam, investicije i razvojne projekte, Sonja Grozić-Živolić, pomoćnica pročelnice Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Istarske županije, Irena Peruško, voditeljica Odsjeka za socijalnu skrb i zdravstvo iz Upravnog odjela za društvene djelatnosti, mlade i sport Grada Pule, Jelena Vuković, hrvatska paraolimpijka i putem Zooma Branimir Šutalo, viši stručni savjetnik pročelnice Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje, i osobe s invaliditetom Grada Zagreba.

Na tribini je uvodno prikazan kratki film “Za(VRT)imo za inkluziju zajedno!” koji dokumentira aktivnosti istoimenog projekta u sklopu kojeg se odvija i tribina - od inkluzivnih volonterskih akcija kojima je uređen pristup te su postavljene povišene gredice za osobe s invaliditetom smanjene pokretljivosti i posađeni osjetilni vrtovi za djecu s teškoćama u društvenim vrtovima u Puli i Vukovaru, do inkluzivnih vrtlarskih radionica za odrasle i djecu i javnih akcija kojima su partneri projekta u oba grada ukazali na potrebu ravnopravnosti osoba s invaliditetom i njihovog sudjelovanja u donošenju odluka. Režiju i kameru filma potpisuje Michele Bulešić, nagrađivani pulski autor.

Branimir Šutalo istaknuo je kako osobe s invaliditetom moraju biti zaposlene na mjestima odlučivanja jer samo tako se može konstantno utjecati na donošenje odluka koje na kraju pomažu potrebitim. Za jednom od važnih stavki drži i činjenicu kako je Zagreb grad koji ima najveći proračun, pa se shodno tome mnoge ideje i prijedlozi puno lakše i brže ostvaruju.

Paraolimpijka Jelena Vuković iznijela je svoje viđenje kao osoba s invaliditetom koja se svakodnevno susreće s mnogim poteškoćama u funkcioniranju. Naglasila je kako je situacija u odnosu na period od prije dvadesetak godina puno napredovala, ali da ima još jako puno prostora za napredovanje. Opisala je i neke situacije u kojima se znala naći kada su je pozivali da pogleda kako su odrađene neke stvari koje bi trebale pomoći osobama s invaliditetom, a zanemarili bi osnovnu stavku, a to je pristup objektu koji je bio onemogućen zbog povišenog praga prilikom ulaska u objekt za osobe u invalidskim kolicima.

Paraolimpijka Jelena Vuković

Vuković je posebno istaknula problematiku financiranja sportaša s invaliditetom u odnosu na zdrave sportaše gdje nisu postavljena ista mjerila nagrađivanja uspjeha na olimpijadama, svjetskim i europskim prvenstvima. Kaže da su se i tu neke stvari promijenile na bolje, ali da i tu ima prostora za napredak, te naglasila kako je za njihov klub uspjeh već i činjenica da svi imaju iste trenirke.

Sonja Grozić-Živolić predstavila je politiku Istarske županije prema osobama s invaliditetom, s naglaskom da je potrebno postići potpunu inkluziju osoba s invaliditetom u opću populaciju kako bi došli do potpune jednakosti. Istaknula je kako je u Istarskoj županiji za 2022. godinu zabilježeno 21.036 osoba s invaliditetom, s time da taj broj stalno raste, ali je manji u odnosu na ostatak Hrvatske, te da rade na tome da se poboljša pristupačnost osobama s invaliditetom.

Igor Bukarica poručio je kako je bitno da se poboljša komunikacija, te smatra kako se u tom segmentu ide naprijed. Istaknuo je kako svaka investicija ima različiti pristup. Predstavio je neka od rješenja koje je napravio Grad Pula referirajući se na ulicu Starih statuta gdje su napravljene rampe na pješačkim prijelazima, a koja osobama sa smanjenom pokretljivošću i osobama s invaliditetom olakšavaju prijelaze.

- Neke stvari koje se sporije rekonstruiraju, te neke koje se grade u rekonstrukciji gdje se susrećemo s određenim izazovima u prostoru, a one pomalo i ograničavaju ostvarenje onoga što je i u zakonu i propisima predviđeno, kazao je Bukarica.

Irena Peruško je navela kako oni nisu samo djelatnici lokalnih uprava, već i građani Pule te imaju i neke svoje stavove koje pokušavaju izložiti i predstaviti.

- Uvijek postoje neke razne zakonodavne i političke prepreke, a ponekad pomanjkanje stručnosti i iskustva, a iskreno bi rekla i općeg interesa. Ono što mogu kazati o strategiji da je to još jedno mrtvo slovo na papiru i još jedan dokument u nizu koji po zakonu o strateškom planiranju ovisi o nekakvim direktivama koje smo ulaskom u Europsku uniju počeli donositi. Da bi se jedna takva mjera mogla donositi ona mora biti međusektorska, interaktivna i uglavljena u nekakve proračune za održivost i planiranje, poručila je Peruško.

Irena Peruško


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.