Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije oko 50 milijuna ljudi na svijetu živi s epilepsijom, a kao jedan od najvećih problema koji prate oboljele je neki od oblika društvene stigme.
Iz tog razloga su zemlje članice WHO-a prije dvije godine jednoglasno usvojile desetogodišnji globalni akcijski plan za epilepsiju i druge neurološke poremećaje, sa ciljem smanjenja stigme te poboljšanja kvalitete života osoba s neurološkim poremećajima, njihovih obitelji i njegovatelja.
Kao jedna od akcija koja ima za cilj smanjenja stigme s oboljelih je kampanja #50MilijunaKoraka koja služi kao početna točka za obilježavanje Međunarodnog dana epilepsije 12. veljače koji se održava i u Puli.
Medicinska sestra Pamela Pipan iz Hrvatska udruga za epilepsiju i članica vijeća International Bureau for Epilepsy poručuje da je osnovni i primarni cilj akcije smanjenje stigme i poboljšanje kvalitete života osoba s epilepsijom.
- Niska razina zdravstvene pismenosti i visoka razina nerazumijevanja te zabluda o epilepsiji potiču društvenu stigmu i isključivost prema oboljelima, što dovodi do diskriminacije na svim društvenim razinama, pa se baš iz tog razloga par tjedana prije Međunarodnog dana epilepsije kreće s kampanjom 50 milijuna koraka, veli Pipan.
Pamela Pipan
U skladu sa sveobuhvatnim ciljem #EpilepsyDay, kampanja nastoji podići svjesnost, razbiti mitove i poboljšati razinu znanja o epilepsiji. Kampanje kao glavni cilj imaju za izgraditi informiraniju zajednicu koja pruža više podrške oboljelima i njihovim obiteljima.
- U četiri godine od početka kampanje napravljeno je gotovo 500 milijuna koraka. Broj koraka koje smo ostvarili u 2023. premašio je naš cilj i očekivanja, te u ovoj godini želimo postići još više, jer više koraka pretpostavlja više svjesnosti o ovom problemu s kojima se suočavaju oboljeli, kaže nam Pamela i nadodaje da se kampanji može pridružiti svaka osoba, jednostavno i lako:
"Od 8. siječnja do 12. veljače 2024. sve što trebate učiniti je brojati korake dok hodate, za to danas služe mnogobrojne aplikacije na mobilnim uređajima. Zatim zabilježite svoje korake na našem brojaču koraka na adresi www.50millionsteps.org. Preporučujemo da bilježite svoje korake ili na kraju svakog dana ili kumulativno na kraju tjedna kako bismo mogli zajedno pratiti ukupni napredak, a 12. veljače otkriti ćemo koliki je ukupni broj koraka postignut", poručuje Pipan.
Na sam Međunarodni dan epilepsije 12. veljače u Puli će se održati velika manifestacija Nacionalnog dana oboljelih od epilepsije, te će se u sklopu informiranja građana Pule o epilepsiji održati predavanja u osnovnim i srednjim školama. Održat će se savjetovanja u Općoj bolnici Pula, prijem u Medicinskoj školi te tradicionalno puštanje mnoštva ljubičastih balona kao simbol oboljelih od epilepsije u krugu Opće bolnice Pula.
U sklopu manifestacije bit će održano davanje izjava za medije od strane liječnika iz svih dijelova Hrvatske, a u popodnevnim satima će u pulskom Grand hotelu Brioni biti održano predavanje od raznih stručnjaka, za sve zainteresirane, a sama manifestacija će se završiti u večernjim satima grupnim fotografiranjem ispred jedne od pulskih povijesnih znamenitosti.