Češki fond „Investika“ dobio lokacijsku dozvolu za luksuzni hotel u Fažani
U sve tri istarske investicije iz praškog fonda zasad su uložili oko 25.000.000 eura
Odgojitelji/ce ne žele doći raditi u Dječji vrtić Višnjan, iako im je novim natječajem ponuđeno i sufinanciranje smještaja. S druge strane, supruga načelnika Višnjana Angela Matticha, i dalje radi u toj ustanovi, a nakon što je odabrana kao najbolja od sedam kandidata/tkinja
Odgojitelji/ce ne žele doći raditi u Dječji vrtić Višnjan, iako im je novim natječajem ponuđeno i sufinanciranje smještaja. S druge strane, supruga načelnika Višnjana Angela Matticha, i dalje radi u toj ustanovi, a nakon što je odabrana kao najbolja od sedam kandidata/tkinja
Čak 12 djece ostalo je bez mjesta u Dječjem vrtiću Višnjan. Cijela jedna, dakle, jaslička skupina, koja se nadolazeće pedagoške godine, ovog rujna, neće niti oformiti, osim u slučaju da vrtić napokon uspije zaposliti dovoljan broj odgojitelja/ica.
Pritom su sva djeca koja se našla ispod crte ujedno i djeca s liste prednosti te su ispunjavala uvjete upisa.
Upravo vijeće vrtića je stoga sredinom kolovoza donijelo odluku o odgodi upisa te djece sve dokle „nisu osigurani kadrovi za izvođenje neposrednog odgojno-obrazovnog rada za jednu jasličku odgojnu skupinu“.
Upisano je ukupno šestero djece, troje jasličke i troje vrtićke dobi, što znači da je neupisanih duplo više od upisanih.
Epilog je to višegodišnjih događanja u tom dječjem vrtiću, koji su kulminirali posljednjih nekoliko mjeseci, o čemu je Istra24 izvještavala u više navrata.
Poražavajuća situacija uzela je zamaha kada je nakon obavljena dva nadzora, jednog lani u studenom i jednog 10. siječnja ove godine, prosvjetna inspekcija u višnjanskom dječjem vrtiću utvrdila niz nepravilnosti, a ravnateljici Valentini Mladinov zabranila rad zato što se u postupku njezinog imenovanja nije poštovao Statut kao ni Zakon o ustanovama.
Valentina Mladinov je i dalje ravnateljica. Njezina 'specifičnost' leži u tome što je jedno od imena s kojima je načelnik Angelo Mattich 2021. godine izašao na lokalne izbore. Ona je čak s njegove liste i ušla u Općinsko vijeće, ali je potom stavila svoj mandat u mirovanje. Mladinov je za ravnateljicu imenovana 2020. godine, dakle godinu nakon toga pristaje s načelnikom Mattichem izaći na izbore.
Predsjednik Upravnog vijeća vrtića je pak Klaudio Gašparini, trenutno član Općinskog vijeća. Također, naravno s liste načelnika Matticha.
Načelnik Angelo Mattich je, uz ostale skandale koje se vežu uz njegov lik i djelo, poput one sad već kultne izjave „samo sam radio na razvoju svoje obitelji“, kada je otkriveno da izmjenama prostornog plana sebi i članovima svoje obitelji namjeravao urbanizirati 16 tisuća kvadrata zemljišta, posljednjih mjeseci nanizao i neke poprilično dvojbene poteze vezane upravo za Dječji vrtić Višnjan.
Tako je, recimo, u vrijeme dok je vrtić već poprilično oskudijevao kvalificiranom radnom snagom, ovo proljeće tamo zaposlena njegova supruga, na radno mjesto administrativne financijske referentice. Na natječaj za taj posao javilo se sedam kandidata/tkinja, ali je pobjedu odnijela upravo Dolores Mattich.
U svibnju je pak Mattich u potpunosti izgubio kontrolu te je na sastanku s roditeljima u Dječjem vrtiću verbalno napao oporbenu općinsku vijećnicu Viktoriju Antolović, opsovavši je s „J*bo te bog!“.
Tema sastanka je bilo podizanje cijene vrtića. Na početku sastanka Gašparini je roditeljima rekao da će se cijena povećati, i to u dva dijela, od 1. lipnja za 15 eura mjesečno, a potom od 1. listopada za još dodatnih 20 eura mjesečno. Dakle, ukupno za 35 eura. Trenutna cijena vrtića je 96 eura, što znači da bi nakon povećanja iznosila 131 eura mjesečno (987 kuna).
Mattich je kasnije reterirao te je cijena, zasad, ostala ista.
No, kao što je sada jasno, na opetovane natječaje za odgojitelja/ice ne javlja se nitko. Sindikalist Darko Vidmar, voditelj pazinskog ureda Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije (SIKID), potvrdio je u svibnju za Istru24 da je SIKID u višnjanskom vrtiću imao organiziran sindikat, no otprije otprilike dvije godine, nakon propalih pregovora za bolje uvjete rada, ostali su bez članova. Otkrio je da je načelnik Mattich odbijao bilo kakvu mogućnost pregovaranja za bolje uvjete zaposlenika u vrtiću.
- Rekao je da vrtić njegov, i da ga je on sagradio, i da se njemu nitko ne treba miješati u uređivanje prava radnika jer on o njima razmišlja. Dio radnika je nakon tog pokušaja pregovora otišao, ostalo je jedno troje naših članova koji su rekli da nema smisla da ostanu članovi te su se iščlanili. Ovo što se sada dešava je rezultat takvog načelnikovog ponašanja, prepričao je tada Vidmar.
Zaposlenici su se, pojasnio je, u prvom redu žalili na pedagoški standard, u skupinama je bio veći broj djece nego što bi trebalo biti. Odgajatelji/ce su, naglašava, preopterećene. Bili su nezadovoljni zato što ih se, suprotno pedagoškom standardu, tražilo da pripreme odrađuju u vrtiću bez ikakve tehničke podrške. Odgojiteljice su, ističe, morale biti i kućni majstori.
Iz Dječjeg vrtića poručuju da u novu pedagošku godinu kreću s tri vrtićke i jednom jasličkom skupinom. U srpnju ove godine, navodi ravnateljica Mladinov, objavljen je natječaj za odgojitelje, ali nije ih se javio dovoljan broj za još jednu jasličku grupu.
- Natječaj je ponovljen i još je u tijeku, a naglašavam da u Odluci o upisu stoji da se 12-ero djece jasličke dobi upisuje naknadno, kada se osiguraju kadrovi, što vjerujem da će se realizirati tijekom pedagoške godine. Problem s nedostatkom odgojitelja prisutan je u cijeloj Istri, a i šire, pri čemu vrtići u manjim sredinama teško mogu konkurirati velikim gradskim vrtićima. Ipak, u suradnji s osnivačem, napravljeno je puno u poboljšanju materijalnih prava radnika, ponuđeno je sufinanciranje smještaja, angažirana je agencija za regrutiranje kadrova, tako da nastavljamo višemjesečnu potragu za odgojiteljima i nadamo se uspjehu kako bismo što prije mogli odgovoriti na potrebu roditelja za smještajem djece u jaslice, pojašnjava Mladinov.
Odgovarajući na pitanje hoće li Općina Višnjan (kao osnivač Dječjeg vrtića Višnjan) roditeljima djece koja nisu upisana sufinancirati smještaj u drugim vrtićima, u drugim, susjednim gradovima ili općinama, ravnateljica govori da se, „prema usmenoj informaciji od osnivača, radi se na iznalaženju modela sufinanciranja“.
Upit smo poslali i Općini Višnjan, ali do zaključenja teksta nismo dobili odgovor.
U sve tri istarske investicije iz praškog fonda zasad su uložili oko 25.000.000 eura
Česi se vraćaju u Fažanu ali ovaj put kao gazde. Praški fond Investika dobio je lokacijsku dozvolu za luksuzni hotel s pet zvjezdica tik uz fažansku rivu. Ali to nije sve, Česi na fažanskom priobalju planiraju uložiti najmanje 150.000.000 eura
Kroz projekt „Da navadin Ca“ – Ćakulode za najmlaje u koji su uključeni učenici trećih razreda Osnovne škole „Ivo Lola Ribar“ te Osnovne škole Matije Vlačića tijekom ovog polugodišta uz svoje učiteljice i vanjske suradnike usvajali su običaje našeg kraja i našu domoću besedu
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.