Gradonačelnik Pule Peđa Grbin sa svojim zamjenikom Sinišom Gordićem, pročelnicom Službe Gradonačelnika i Gradskog vijeća Sanjom Kantaruti, pročelnicom Upravnog odjela za urbanizam, investicije i razvojne projekte Mašom Mihelić i pročelnicom UO za društvene djelatnosti, mlade i sport Ivanom Sokolov obišao je sedam lokacija koje su u obnovi, na kojima je u tijeku gradnja novih objekata ili koji će tek krenuti u obnovu.
Obilazak je započeo u naselju Štinjan gdje su u tijeku radovi na proširenju sekundarne mreže kanalizacijskih cjevovoda u sklopu projekta „Aglomeracija Pula Sjever“ kojim će u naseljima Štinjan i Valdenaga 1300 objekata dobiti novu infrastrukturu.
Projektom će se poboljšati sustavi vodoopskrbe i sustavi odvodnje te pročišćavanja otpadnih voda na području naselja grada Pule i Vodnjana te općine Fažana, a izvodi se u čak 18 komponenata. Radovi su započeli prošle godine, a završetak je predviđen u 2026.

Štinjan, "Aglomeracija Pula Sjever"
„Ovo je jedno od najvećih gradilišta, ne samo na području Puljštine, nego na području cijele Republike Hrvatske, kada govorimo o sustavima odvodnje. Nažalost, aglomeracija je bila opterećena brojnim problemima u svojoj realizaciji, a s nekima koji su bili potpuno izvan moći grada Pule se borimo i danas. Konkretno se to odnosi na stečaj tvrtke koja je odabrana da gradi pročišćivač. To će malo oduljiti cijeli projekt“, komentirao je Peđa Grbin, pulski gradonačelnik.
„Prije svega, molim građane za strpljenje. Ovo je projekt koji je izuzetno važan jer će se odnositi na naš okoliš i na zdravlje građana, osigurat će se dostupnost kanalizacije u brojnim dijelovima Grada gdje je do sada nije bilo. Isto tako, vodit ćemo računa da što manje moguće uznemiravamo ljude, da ceste budu zatvorene što je manje moguće. Međutim, jasno je da svaki infrastrukturni projekt pa tako i ovaj donosi određene neugodnosti za građane“ dodao je.
Još jedna aglomeracije predviđena je na području grada Pule:
„Projekt “Aglomeracija Pula Centar“ će ići dalje. Vlada je 15. svibnja donijela odluke koje nam otvaraju pristup fondovima Europske unije. Skakat ćemo po glavi svima kojima treba, ali novac da to napravimo ćemo dobiti“, završio je gradonačelnik.
Druga aglomeracija trebala bi osigurati rješavanje odvodnje diljem grada Pula i pročišćavanje otpadnih voda.
Obje aglomeracije komentirao je i Edo Krajcar, direktor Vodovoda Pula - Labin.
„Rekao bih da se nalazimo na jednoj investicijskoj prekretnici po pitanju gradske infrastrukture. Tu je izgradnja nove vodoopskrbne mreže i nove kanalizacije. Kroz „Aglomeraciju Pula Sjever“ obuhvatili smo rubno naselje Štinjan, ali isto tako kroz Nacionalni program oporavka i otpornosti izgradili smo novu kanalizaciju na Velom Vrhu, Šijani i Monte Šerpu. Projekti su se ovih godina realizirali i to će se nastaviti. Za grad Pulu jako je bitna i izgradnja novog uređaja Pula Centar. Mi ćemo učinit sve zajedničkim snagama da se projekt „Aglomeracija Pula Centar“ nastavi“, kazao je Krajcar.
„Što se tiče „Aglomeracije Pula Sjever“ problem je nastao s izvođačem radova na uređaju Peroj. Sada smo u fazi raspisivanja nove nabave, novog natječaja i nadamo se da ćemo to brzo odraditi bez žalbi kako bi se to pokrenulo do kraja ove godine. Vrijednost projekta je 53 milijuna eura od toga su prihvatljivi troškovi 45 milijuna eura“, završio je.

Peđa Grbin i Edo Krajcar
Hrvatske ceste provode kompleksan projekt dogradnje i rekonstrukcije državne ceste D66 i D75, na dionici Veli Vrh – Pula. Projektom, koji obuhvaća dvije etape, predviđa se nadogradnja novog dvotračnog kolnika s južne strane postojećeg uz rekonstrukciju sadašnjih raskrižja. U zoni prijelaza preko željezničke pruge predviđa se izgradnja novog nadvožnjaka uz postojeći, dok se u zoni naselja Veli Vrh (Creska ulica) predviđa izvedba podvožnjaka, odnosno putnog prijelaza u svrhu denivelacije postojećeg raskrižja i odvajanja prometnih tokova od glavne trase. Križanja s Fažanskom cestom, Ulicom Valelunga te Tršćanskom bit će izvedena kao „turbo“ kružna raskrižja.
U sklopu projekta izgradit će se biciklističke staze i nogostupi, nova javna rasvjeta, novi zatvoreni sustav oborinske odvodnje, izvest će se radovi na izgradnji i rekonstrukciji kompletne infrastrukture (plinske instalacije, vodovodne mreže, elektroenergetske infrastrukture, fekalne kanalizacije, elektroničke komunikacijske infrastrukture i dr.).
Tri se projekta realiziraju u području odgoja i obrazovanja. Trenutno se u Šijani gradi Dnevni centar za rehabilitaciju. Glavni razlog izgradnje novog centra je nedostatnost dijelova objekta s današnjeg gledišta i propisa u pogledu energetske zaštite i učinkovitosti te propisanih standarda za pružanje usluga socijalne skrbi.
Dnevni centar trenutno pruža usluge na četiri lokacije, a izgradnjom novog centra sve će biti objedinjeno na jednom mjestu. Projekt je vrijedan oko pet milijuna eura od čega 30 % financira grad Pula, 30 % županija, a ostatak ostali osnivači.
„Radovi su u punom jeku, a procjena je da će se konstrukcija završiti do nove godine dok će ostatak radova trajati još godinu dana. To su procjene koje smo dogovarali zajedno s izvođačima. Planiramo u rujnu 2027., početkom školske godine, ući u nove prostore. Jako smo sretni, dugo smo čekali i zahvalni smo svima koji su sudjelovali u cijelom procesu koji je doveo do toga da smo uspjeli krenuti sa izgradnjom nove zgrade“, komentirala je Loretta Morosin, ravnateljica DCZR Veruda.

Loretta Morosin
„Potreba za novom zgradom je velika jer uvjeti u kojima sada radimo, pogotovo u Budicinovoj, nisu dobri i ne pokrivaju standarde koje traže resorna ministarstva. Također, povećan je broj korisnika s područja cijele Istarske županije, 2013. smo imali 200 i nešto korisnika, a sada ih imamo više od 550. To iziskuje i kadar koji treba raditi, a naravno djeci i roditeljima moramo pružiti kvalitetnu uslugu“, završila je.
„Objekt ima 1600 kvadrata bruto površine, građevinska čestica je ukupno oko 8.000 kvadrata, a planirani rok radova je dvije godine. Započeli smo s iskopom temeljnih traka i plan je da se do kraja mjeseca izađe iz terena te da dođemo do razine podne ploče kako bismo u kolovozu počeli sa zidanjem. Do kraja ove godine planiramo napraviti konstrukciju objekta“, rekao je Nikola Oroz iz tvrtke De Conte koja je izvođač radova.
Dogradnja Osnovne škole Šijana trebala bi završiti do kraja ljeta, a novi prostor će se početi koristiti u školskoj godini 2025./2026. Naime, tako će OŠ Šijana koja broji 520 učenika posljednja u Puli prijeći na jednosmjensku nastavu.
„Nadograđeni dio škole je potpuno novi i potpuno drukčiji i zbog toga jedva čekamo početak nove školske godine. Dugo smo čekali dogradnju kao i prelazak u jednu smjenu što će biti moguće sljedeće godine. Većina učenika ima u popodnevnim satima neke slobodne aktivnosti pa će mi prelazak na jednosmjensku nastavu puno značiti, kao i roditeljima zbog organizacije prijevoza“, započela je ravnateljica škole Keti Melnjak.

Keti Melnjak
Ravnateljica Melnjak je opisala što se sve nalazi u novom prostoru:
„Osim ovog prekrasnog prostora, dobili smo i veliki dio šumice u nastavku koji je uređen dječjim igralištima i dijelom za nastavi izvan učionica. U novom dijelu je šest učionica za prve i druge razrede, mala polivalentna dvorana i ured psihologa. Neće biti potrebe za novim zapošljavanjima, osim tehničkog osoblja poput spremačica ili spremača.“
„Ukupna vrijednost projekta je 3.196.000 eura bespovratnih sredstava od čega 2.8 milijuna otpada na građevinske radove, a pokriveni su i svi troškovi projektiranja, stručnih nadzora i voditelja projekta. Radovi su trajali deset mjeseci, uz neka minimalna produženja, i sada imamo još nekoliko mjeseci za rješavanje papirologije odnosno da se dođe do uporabne dozvole“, rekla je Maša Mihelić, pročelnica Upravnog odjela za urbanizam, investicije i razvojne projekte.
Jedina lokacija koju su gradonačelnik Grbin, zamjenik gradonačelnika Gordić i pročelnice Mihelić i Kantaruti obišli, a na kojoj radovi nisu započeli je Društveni centar Karlo Rojc. Naime, DC Rojcu potrebna je energetska obnova, a nedavno izabrani izvođač radova bavit će se obnovom fasade, uvođenjem fotonaponske solarne elektrane i ugradnjom vanjskog dizala.
Na javnom natječaju Grada Pule pobijedila je zagrebačka tvrtka Hidro Eko Futura s kojom bi Grad Pula trebao potpisati ugovor unutar 10-15 dana, nakon čega će biti uvedena u radove.
„Razmišljamo i o ugovorima za udruge. Ta situacija s nekim udrugama traje godinama. To ćemo riješiti i napravit ćemo reviziju. Upravo činjenica da nisu bili riješeni ugovori nas je spriječila da ovdje riješimo pitanje kroz ITU projekt koji bi mogao imati puno širi obuhvat. Tako da je ovo s energetskom obnovom ipak manji obuhvat od onog što bi za Grad, za građane i za DC Rojc bilo bolje“, komentirao je gradonačelnik Grbin.
Nakon Centra Karlo Rojc, slijedio je obilazak gradnje Dječjeg vrtića Sisplac. Temelji su završeni u lipnju, a cijeli projekt trebao bi biti gotov za godinu dana. U vrtiću i jaslicama moći će boraviti 120 djece. Vrijednost radova iznosi 3.500.000 eura od čega je 1.100.000 eura pribavljeno iz europskih nepovratnih sredstava
„Ove godine je bilo 57 neupisane djece u vrtiće. Četiri vrtićke skupine s oko 80 djece i tri jasličke s dodatnih 36 djece, dakle ovaj vrtić bi trebao osigurati preko 110 mjesta u vrtićima. Preko ljeta ćemo raditi na tome da osiguramo dodatna mjesta za 57 neupisane djece, ali sve su to privremena rješenja. Vrtić Sisplac je jedino pravo rješenje. Ovo je stvar o kojoj smo mi govorili godinama. Imat ćemo uporabnu dozvolu do 30. lipnja 2026. što znači da možemo te godine upisati djecu u ovaj vrtić i riješiti prvi dio problema kojeg Pula ima s upisom u vrtiće. U gradu imao tri ustanove s oko 1200 djece, dok u privatnim vrtićima imao oko 800 djece. Imamo dvije skupine privatnih vrtića, Sporazum 1 koji sudjeluju u našoj mreži prilikom upisa i Sporazum 2 koji ne sudjeluju (četiri vrtića su u ovom trenutku). Surađivat ćemo i razgovarati sa svima“, rekao je gradonačelnik Grbin.
Obilazak je završen na Kupalištu Stoja koje je trenutno u rekonstrukciji iz sigurnosnih razloga zbog čega građanima nije dozvoljen pristup, ali prema riječima voditelja gradilišta Milivoja Milkovića sljedeće ljeto Kupalište će ponovno otvoriti svoja vrata.
Milković je komentirao i s kojim izazovima su se susreli tijekom radova:
„Radovi teku u redu, malo nas vrućina sprječava. Ne možemo betonirati jer je prevruće, a i ljudima nije lako raditi po ovakvim vrućinama. Također, imamo problema s kampom i ne možemo početi raditi prije 9 sati pa ljudi rade po najvećem suncu. Ipak, imamo dovoljan broj ljudi i radovi napreduju kao što vidite.“

Milivoj Milković
„Najizazovniji dio je što se sve ovo radi starim metodama, starim materijalima jer je to konzervatorski obuhvaćeno. Na primjer, pronaći mesingani prozor ili stolariju od ariša je jako teško i tu nailazimo na najveće probleme. To najviše odrađujemo s malim obrtnicima“, dodao je voditelj gradilišta.
Gradonačelnik Peđa Grbin uputio je apel svim građanima:
„Jako mi je važno da se vidi da su ovdje konkretni radovi i da se trudimo u izazovnim uvjetima. Nadamo se da ćemo osigurati da to bude gotovo u zadanim rokovima. Druga stvar je da se jasno vidi da ovdje nije bilo uvjetno pustiti ljude da se kupaju. S jedne strane rizik za kupače, a s druge strane ometanje radova. Svejedno imamo situacije da ljudi dolaze ovdje, dolaze odrasli s djecom. Na taj način ugrožavate sebe i ugrožavate svoju djecu. Molim vas zbog sigurnosti da se suzdržite od dolaska ovdje na kupanje do sljedeće godine.“
„Danas smo obišli nekoliko gradilišta u gradu Puli, od Aglomeracije Pula Sjever koja se bavi odvodnjom do Kupališta Stoja koje bi trebalo našim građanima osigurati još jedno mjesto za rekreaciju, pogotovo u ljetnim mjesecima. Sva ta gradilišta koja smo obišli vrijedna su oko 100 milijuna eura. U Puli se radi, a radit će se još i više. U ovom trenutku imamo nekoliko aktivnih javnih nabava kao što je, primjerice, vrtić Valmade i zaobilaznica kako bismo osigurali da naš grad doista krene naprijed“, ovim riječima pulski je gradonačelnik završio obilazak projekata.