Jutros je u bespravnom naselju kod Mandriola (Barbariga) održana tiskovna konferencija „Bespravna gradnja u Istri i napori koji se poduzimaju za njeno suzbijanje“. Konferenciju su održali gradonačelnik Vodnjana Edi Pastrovicchio (Nez) i gradonačelnik Umaga Vili Bassanese (SDP).
Grad Vodnjan obavio 790 očevida te izdao 45 rješenja o uklanjanju
Pastrovicchio je naglasio kako su u bespravnom naselju kraj Mandriola uslijed akcije Grada Vodnjana za sad uklonjena samo dva objekta.
Bespravno naselje kod Mandriola
- Ta dva objekta su vlasnici sami uklonili. Vodnjan intenzivno obavlja očevide u svrhu sprječavanja daljnje bespravne gradnje u prostoru izvan građevinskih zona. Do sad je odrađeno 760 terenskih očevida od čega je komunalno redarstvo izdalo ukupno 45 rješenja o uklanjanju. Šumarskoj inspekciji je proslijeđeno 79 prijava, a građevinskoj 40, rekao je Pastrovicchio i objasnio kako su ovo uobičajeni rokovi za pokretanje upravnih postupaka. Ukoliko vlasnici ne uklone sami svoje objekte biti će kažnjeni.
- Utvrđeno je da je na ovoj lokaciji veliki broj ozakonjenih zgrada koje su nakon ozakonjenja bespravno nadograđivane čime je automatski poništeno i prvotno ozakonjenje. Utvrđeno je da Grad Vodnjan do 2021. godine nije ažurno provodio mjere iz svoje nadležnosti, rekao je Pastrovicchio referirajući se na mandate bivšeg IDS-ovog gradonačelnika Klaudija Vitasovića.
Vili Bassanese: Piroman maskiran u vatrogasca vas neće spasiti
Umaški gradonačelnik Vili Bassanese rekao je kako je bespravna gradnja odraz licemjerne politike i društva.
- Piroman maskiran u vatrogasca vas neće spasiti. Ovakvo stanje u prostoru ostavština je 30-godišnje IDS-ove vlasti. To se mora reći i stalno izgovarati. Boris Miletić snosi jedan veliki dio odgovornosti. 1993. godine Istra je imala 200 tisuća prijavljenih stanovnika i 50 tisuća nestalnih. Po tadašnjim brojkama desetak tisuća ih je stanovalo u barakama i kamp kućicama. Nelegalnih objekata je po procjenama tada bilo 16 tisuća. Danas, trideset godina kasnije, Istra ima i dalje 200 tisuća stanovnika, ali i 170 tisuća nestalnih što je ogroman pritisak na teritorij, a pogotovo na Kaštijun.
Edi Pastrovicchio i Vili Bassanese
Od toga se procjenjuje da je od 40 do 50 tisuća smješteno u ilegalnim objektima. Prije legalizacije (2011. godine op.n.) broj nelegalnih građevina je prelazio 100 tisuća objekata. Licemjerno je da nakon 30 godina šutnje o bespravnoj gradnji sad govore gospodin Miletić i IDS koji su za to zaslužni. Dok je Miletić bio na čelu IDS-a mogao je utjecati na svih deset gradonačelnika i 30 načelnika IDS-a. Kroz prostorno planiranje moglo se ograničiti širenje ovog karcinoma, kazao je Bassanese i naglasio kako je ovo sada samo Miletićeva i IDS-ova PR kampanja.
Milijuni eura zarade na uzurpaciji zemljišta
- Uzurpacija poljoprivrednog i šumskog zemljišta je veliki biznis. Uzmimo 100 tisuća kvadrata koje kupujete za dva do tri eura po kvadratu, a prodajete za dvadesetak puta više, možete i sami izračunati kolike su to zarade. Time nam je ugrožen održivi razvoj i sama budućnost. Zakazali su svi, a prije svega istarski župani od Radina, Flega, da ne nabrajam dalje. IDS ne zna kako se postaviti. Otvaranjem jedne aplikacije se ne rješava bespravna gradnja, a župan nema ovlasti, mogućnosti ni znanja da to riješi, kazao je i dodao kako su ulaskom Hrvatske u EU ovdje došli ljudi koji se ne ponašaju nimalo „europski“.
Tri su glavne teme u Istri, nastavio je Bassanese.
- Gospodarenje otpadom, sigurna opskrba pitkom vodom i nelegalna okupacija Istre. Prilikom nedavnog posjeta premijera Plenkovića, Boris Miletić nije ni jednu od ovih tema spomenuo, upravo zato što zna da je to njegova odgovornost i zato što je i sam dio toga, rekao je Bassanese. Naglasio kako je potrebno mijenjati nekoliko zakona te pokazao geodetske nacrte i dio krivnje svalio na same geodete koji prihvaćaju ovakve poslove iako znaju da su zahvati nelegalni.
- U tri koraka a se može od mobilnog objekta dolazite do građevine na šumskom zemljištu. Donesemo kiosk, obložimo ga stiroporom, angažiramo geodeta koji će za malo veći iznos potvrditi da je to kuća za odmor. Dobit ćete rješenje Geodetske uprave i biti uknjiženi u zemljišne knjige nakon čega idete na policiju i prijavite boravak, rekao je Bassanese i objasnio kako je to moguće zahvaljujući pod zakonskim aktima koji nisu u skladu sa Zakonom i gradnji i Zakonom o prostornom uređenju.