Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić predstavio je u petak, u jeku novih napetosti između Beograda i Prištine, niz mjera za rješavanje problema Kosova, zahtijevajući ponajprije povratak na polazne točke svih dosad međunarodno priznatih i prihvaćenih sporazuma dviju strana.
Među mjerama su zahtjevi za poštene i slobodne izbore, povratak srpskih sudaca i tužitelja na dužnosti, povratak Srba u policiju na sjeveru Kosova, kao i hitno formiranje Zajednice srpskih općina.
Novo zaoštravanja odnosa uslijedilo je nakon nakon što su vlasti Kosova proteklih tjedana zatvorile paralelne institucije koje na sjeveru Kosova kontrolira Beograd.
Kosovske vlasti svoje akcije objašnjavaju uspostavom ustavnog poretka na cijelom teritoriju Kosova, a Beograd optužuje premijera Albina Kurtija za represiju čiji je cilj protjerivanje Srba.
Europska unija i Sjedinjene Države istaknuli su krajem kolovoza zabrinutost zbog nekoordiniranih akcija kosovske policije i zatvaranja ureda lokalne uprave koje podržava službeni Beograd i upozorili Prištinu da ne povlači jednostrane poteze.
Na popisu mjera je napose istaknuta obveza Prištine preuzeta Briselskim sporzumom iz 2013. godine da formira Zajednicu srpskih općina.
"Tražimo da se vratimo na sve ono što je postignuto i dostignuto u procesu dijaloga", rekao je Vučić.
Na popisu mjere koje je pročitao pred novinarima u izravnom prijenosu na nekoliko televizija s nacionalnim opsegom, Vučić je istaknuo raspisivanje lokalnih izbora u četiri većinske srpske općine na sjeveru, uz nadzor misije OESS i kontrolu Europske unije.
Dalje, inzistira se na povratku Srba u policiju i pravosuđe i povlačenje specijalnih policijskih snaga Kosova sa sjevera, što Vučić vidi nižnim preduvjetima da se postigne "smisleni napredak" u procesu dijaloga Beograda i Prištine koji je već mjesecima na slijepom kolosjeku.
Vučić je, optužujući parnere Kosova na Zapadu da vlastima u Prištini gledaju kroz prste, najavio da će pokrenuti "globalnu diplomatsku kampanju" i zatražiti da vodeće zemlje podrže ono što su već prihvatile u dosadašnjim sporazumima Beograda i Prištine, napose da primoraju kosovsku stranu na ispunjavanje svojih obveza.
Srbijanski parlament će, kako je najavio Vučić, usvojiti odluku kojom se konstatira da su nelegalna sva tijela i institucija formirane na Kosovu nakon proglašenja nezavisnosti 2008. koju Beograd ne priznaje i po nacionalnom Ustavu Kosovo smatra svojim teritorijem.
Vučić je rekao da su "interesi kolektivnog Zapada u odnosu na Kosovo drugačiji", optuživši zapadne zemlje za licemjerstvo i laž kad govore o interesima kosovskih Srba.
Također je poručio da Kosovo ne može računati na prijem u međunarodne institucije i UN. "Mogu samo sanjati prijem u Ujedinjene narode.".
Najavio je i niz socijalnih mjera kako bi se iz državnog proračuna pomoglo kosovskim Srbima
Vučić je ocijenio da, uz sve mjere i namjere Beograda, "rješenje za kosovski problem koje bi bilo zadovoljavajuće za Srbe – ne postoji".
"Dobro riješenje ne postoji, jer situacija nije laka. Kakve god mjere da smo predložili i što god uradili, nikada netko neće biti zadovoljan", rekao je Vučić.
Srbijanski premijer Miloš Vučević najavio je ranije danas novu runda dijaloga Beograda i Priština "najvjerojatnije za tjedan dana ili ranije".
Vučević je rekao da će to biti razgovor "na razini pregovaračkih timova".