Početak ljetne sezone i ulazak u lipanj nisu sretno dočekali zakupci na zelenoj tržnici u Puli. Naime, od ovog mjeseca narasli su im troškovi zakupa stola koji se plaća na dnevnoj bazi te rezervacija koju plaćaju mjesečno, no kako kažu, ipak neće poskupljivati cijene svojih proizvoda jer su svjesni da građani ionako nemaju novca.
Kazali su nam da im je više jednostavno nemoguće živjeti od ovog posla te da sve poskupljuje, uključujući cijene goriva, ali i sjemena, na koje mjesečno izdvajaju jako velike svote novca.
Violeta, koja već godinama radi na tržnici, razočarana je sustavom jer su joj troškovi iz mjeseca u mjesec sve veći. Ona na zelenoj tržnici iznajmljuje stol i pol koji je svaki dan plaćala 75 kuna, a sada će plaćati 90 kuna. Mjesečno je rezervaciju stola plaćala 660, a sada će 700 kuna.
- Ne dolazi u obzir da ću dignuti cijene na štandu. Najvjerojatnije ćemo prekinuti prodavati ovdje jer nam se proizvodnja više ne isplati. Troškovi nam se samo povećavaju, uključujući cijene goriva i sjemena. Mi uopće nemamo prostora za naplatu svog rada, kazala nam je.
- Rezervaciju za pola stola mjesečno sam plaćala 220 kuna te uz to dnevno 25, a sada ću plaćati 30 kuna. Ne mogu povisiti cijene za nešto što ne mogu prodati jer znam da građani ionako nemaju novca, kazala nam je jedna od zakupnica koja je htjela ostati anonimna.
"Poskupljenje je totalno neosnovano"
Zakupci na tržnici ispričali su nam da su kameni stolovi na kojima postavljaju svoje voće i povrće postavljeni prije 30 godina i da je to sve od ulaganja Grada u tržnicu. Požalili su se i da bi ona trebala biti cijela natkrivena, što je inače praksa i normalno u drugim gradovima te da su si prije dvije godine sami kupili suncobrane (jedan košta 1.800 kuna).
- Ne trošimo ni struju ni vodu, a ni tržnica se ne pere redovito, već mi održavamo prostor. Ovdje noću prolaze svakakvi i često nam uriniraju po spremnicima. Tako da, s obzirom na to da se ništa ne ulaže u vanjski dio tržnice, ovo poskupljenje nije opravdano, kazala nam je Ivanka, koja također godinama radi na tržnici te dodala da spremnike sada plaćaju 290 kuna mjesečno, a da Grad ne održava prostor.
Usto, naglasili su problem parkinga kojeg je ponekad nemoguće pronaći, a gužve su sve veće, pogotovo za vrijeme ljeta.
- Kupci uopće nemaju pristup da dođu do tržnice, a mi parkiramo gdje stignemo. Zakupaca ima oko 100, a osiguranih mjesta 20. Kako to može biti dovoljno za sve? Imamo pravo doći, dostaviti robu i to je sve, požalili su nam se.
U međuvremenu smo poslali upit Tržnici d.o.o., no, iako nam je njezin direktor Renato Perc obećao brzi odgovor na razloge poskupljenja, do zaključivanja ovog članka odgovor nismo dobili.