Mještani sela Šajini u Općini Barban u utorak će se, osamdesetu godinu zaredom, pokloniti civilnim žrtvama rata koje su u noći s 8. na 9. siječnja 1944. godine ubijene u vlastitim dvorištima u krvavom pohodu nacifašista.
Jedna od najtužnijih noći u povijesti Istre
Ta će noć ostati zapamćena kao jedna od najtužnijih noći u povijesti Istre. Bio je to period kada su zloglasne nacističke Rommelove postrojbe harale poluotokom u iščekivanju savezničkog iskrcavanja. Nešto prije ponoći selo Šajini opkolili su nacifašisti te u nekoliko sati ubili pedeset i četiri mještana. U neke se pucalo, neki su zaklani, a neki živi zapaljeni.
Sva njihova imovina pokradena je ili uništena, a zapaljeni su im domovi, štale i sva poljoprivredna imanja.
Većina stanovnika ubijena je u vlastitim kućama ili dvorištima, a svojih nedužnih žrtava Šajini se sjećaju i dandanas, pa se svake godine 9. siječnja - ili kako stanovnici još uvijek kažu - 9. januara, održava prigodna komemoracija.
Pripreme za jubilarnu 80. u Šajinima su upravo u tijeku.
Dalibor Paus, Foto: I24
Tragedija ostavila ožiljak u cijeloj Istri
- Ovogodišnja će komemoracija biti specifična po tome što se radi o okrugloj osamdesetoj tužnoj obljetnici. Ovaj veliki događaj obilježit će dolazak predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića, bivšeg predsjednika države i počasnog građanina Općine Barban Stjepana Mesića, te mnogih drugih visokih uzvanika. Ta je velika tragedija ostavila ožiljak ne samo u selu Šajini, nego i u cijeloj Barbanštini i Istri.
Važno je i dalje komemorirati ovakve događaje, jer vidimo da se svugdje u svijetu događaju velike tragedije, te je vrlo važno upozoriti mlađe generacije na to da se ovakve stvari nažalost mogu ponoviti, i da ih treba prevenirati. Moramo odgajati mlade ljude tako da se ne ponovi nikad više ovako nešto. Antifašizam je branik demokracije danas u svijetu. Vidimo da se svuda oko nas događa jačanje desnice i isključivih politika, što nikako nije dobro, izjavio nam je načelnik Općine Barban, Dalibor Paus.
Monografija i spomen-park za okruglu obljetnicu
Foto: I24
Općina će svim preživjelim svjedocima šajinske tragedije, kojih danas ima ukupno 25, uručiti spomenice te monografiju umjetničkih radova potomaka preživjelih naziva "
Zresli z vognja" urednice
Marijete Matijaš.
U programu koji će se održati u šatoru kraj Društvenog doma, odmah nakon polaganja vijenaca na središnji spomenik što je zakazano za 15 sati, sudjelovat će učenici Osnovne škole Jure Filipovića Barban, KUD Barban, KUD Matko Brajša Rašan te mještani sela Šajini. Bit će prikazan i ulomak filma „Zemlja ognja“ redatelja Mladena Đakovića, a koji se bavi tematikom paljenja istarskih sela u Drugom svjetskom ratu.
Spomen-soba u Društvenom domu Šajini
- Prije deset godina, za 70. obljetnicu, otvorena je Spomen-soba u Društvenom domu Šajini, a ove godine kreće izgradnja Spomen-parka „9. januar“. To će biti jedan prostor okupljanja mještana, ali i sjećanja na one koji su izgubili život, kao i na one koji su ostali bez svojih najmilijih prije točno 80 godina. Idejno rješenje je gotovo, naručen je glavni projekt, te će jedan dio investicije biti odrađen do kraja godine, a cjelokupni projekt najkasnije u roku od dvije godine, najavio je danas u Šajinima općinski načelnik Paus.