Istarski župan Boris Miletić pozdravio je reakciju Ministarstva mora, prometa i infrastrukture vezano za koncesiju u Alberima.
- Pozdravljam brzu reakciju Povjerenstva Ministarstva mora, prometa i infrastrukture u slučaju Alberi kao i samo poništenje koncesije, nakon što su utvrđene nepravilnosti. Ujedno napominjem da Županija nije sudjelovala u postupku davanja predmetne koncesije Grada Umaga niti je bila uključena u predmetni nadzor nadležnog Ministarstva, objasnio je župan Miletić.
Na pitanje razmišlja li županija o uskraćivanju prava Gradu Umagu za daljnje davanje sličnih koncesija dobili smo zanimljiv odgovor.
- Ovlaštenje za davanje koncesija je na zahtjev Grada Umaga dala Skupština Istarske županije 2013. godine. Napominjem da je ista ovlaštenja za davanje koncesija na pomorskom dobru, županijska Skupština dala i Gradu Puli (2010. godine), Općini Medulin (2011. g.), Gradu Vodnjanu (2013. g.), Općini Tar-Vabriga i Gradu Novigradu (2014. g.), Općini Funtana (2015. g.), Općini Fažana i Gradu Poreču (2016. g.), te Općini Vrsar (2017. g.). Daljnjim aktivnostima Ministarstva trebalo bi biti utvrđeno da li su utvrđene nepravilnosti razlog za ukidanje ovlaštenja, što će Istarska županija razmotriti, zaključio je Boris Miletić.
Potrebno je napomenuti da je Istarska županija otpočetka vrlo kritična oko projekta betonizacije u Savudriji a posebno veliko negodovanje izrazila je Natura Histrica.
Monika Bonazza: Nadamo se zaustavljanju daljnje devastacije
Na rješenje Ministarstva mora, prometa i infrastrukture o poništenju koncesija za plažu u Alberima reagirala je i lokalna aktivistica Monika Bonazza koja je predvodila prosvjede protiv betonizacije obale na tom području.
- Izuzetno smo zadovoljni što se napokon pokrenuo pravni državni aparat, iako sa zakašnjenjem, te prepoznao i ukazao na nezakonitosti u čitavom postupanju gradonačelnika i Gradskog vijeća od početka projekta Petram. Postoji opravdana sumnja može li takva lokalna vlast i dalje kvalitetno voditi i zastupati interese i povoljan život građana, smatra Bonazza.
- Jako je važno što smo se pokrenuli kao građani i ukazali na golemi problem devastacije obale, pogodovanje investitorima te obmanjivanje javnosti da se projekt radi za opće dobro, a mi koji lokalno ovdje živimo svjedočimo da se šetnica gradila za spajanje turističkih kompleksa, potpuno brisanje milenijskih stijena, kupovanje nepotrebnog golemog mosta javnim novcem, te da su ovdje bile izdane koncesije koje ograničavaju pristup pomorskom dobru, a i sama novonastala infrastruktura otežava i ograničava pristup moru, tvrdi aktivistica iz Savudrije i dodaje da su im su u prosvjedu pridružili brojni aktivisti, pravnici, udruge i inicijative.
- Nakon što su je Ministarstvo ukinulo koncesije možemo reći da očekujemo da će se cijeli slučaj još detaljnije istražiti, da će se zakon provesti kritički i pravedno te da će svi oni koji su izvršili nezakonite radnje odgovarati za iste. Naš cilj je bio ukazivanje na istinu jer ovako velika invazija nad prirodnim dobrom jednostavno nije mogla biti moguća te se ovim prepoznavanjem stvarnih nezakonitih postupanja nadamo u zaustavljanje bilo kakve daljnje devastacije, gradnju skladu sa prirodnim obilježjima područja, očuvanje tradicijskih vrijednosti koje se mogu jako dobro ukomponirani sa željenim turizmom, mišljenja je Bonazza.
- Nadamo se da će se napokon napraviti vjerodostojne studije utjecaja na okoliš, da se provjeri na koji način će ovaj projekt utjecati na ekosustav i ravnotežu živog svijeta na ovom području. Također mislimo da je ovo pravi trenutak da se Gradska uprava počne ponašati s poštovanjem prema građanima te prestane ignorirati naš poziv za sjednicu gradskog vijeća. Tematska sjednica gradskog vijeća koju su predali oporbeni gradski vijećnici je odbijena te mi više neznamo na koji način doći do informacija i otvorene komunikacije na koju imamo pravo, zaključila je Monika Bonazza.