Politika i društvo

STANJE U BOLNICI "ZADOVOLJAVAJUĆE"

Župan Miletić oštro protiv prelaska pulske bolnice pod okrilje države : 'Ovo je veliki korak unatrag, nauštrb građana i djelatnika'

"Nadstandard zdravstvene zaštite u Istri je na zavidnoj razini i mi ga želimo dodatno unaprijediti, a nikako ne unazaditi što će se, bojimo se, dogoditi. Nemojmo zaboraviti da Istarska županija i sve općine i gradovi u Istri sudjeluju u sufinanciraju otplate kredita za projekt izgradnje OB Pula i to s jednom četvrtinom ukupnog iznosa investicije", kaže Boris Miletić


 
3 min
Danijela Bašić-Palković

"Nadstandard zdravstvene zaštite u Istri je na zavidnoj razini i mi ga želimo dodatno unaprijediti, a nikako ne unazaditi što će se, bojimo se, dogoditi. Nemojmo zaboraviti da Istarska županija i sve općine i gradovi u Istri sudjeluju u sufinanciraju otplate kredita za projekt izgradnje OB Pula i to s jednom četvrtinom ukupnog iznosa investicije", kaže Boris Miletić

O promjeni statusa pulske bolnice koja početkom iduće godine postaje državna, očitovao se i istarski župan Boris Miletić. Odmah na početku naglasio je da ne treba strahovati da će zbog promjena vlasništva doći do ukidanja županijskih bolnica.

No poznato je da je Istarska županija uz Međmursku, među najnezadovoljnijima kada je riječ o promjeni statusa bolnica. Sudeći po izjavama župana Miletića, taj se stav nje promijenio.

- Povratak naše bolnice pod ingerenciju države vidimo kao veliki korak unatrag, nauštrb građana, ali i djelatnika. Nadstandard zdravstvene zaštite u Istri je na zavidnoj razini i mi ga želimo dodatno unaprijediti, a nikako ne unazaditi što će se, bojimo se, dogoditi. Nemojmo zaboraviti da Istarska županija i sve općine i gradovi u Istri sudjeluju u sufinanciranju otplate kredita za projekt izgradnje OB Pula i to s jednom četvrtinom ukupnog iznosa investicije. Povijest nas je do sada naučila da bilo koja vrsta centralizacije nije urodila plodom, napominje Miletić.

Kao primjer podsjeća na preuzimanje sustava vatrogastva  od Ministarstva unutarnjih poslova koncem ´90.-ih godina, koje, tvrdi, nije bilo praćeno nikakvim ulaganjima.

- Nakon što je vatrogastvo poslije opet prepušteno u ruke regionalne i lokalne samouprave počelo se u njega kontinuirano ulagati i danas on odlično funkcionira. S druge strane, imamo primjere kada je država odlučila određene funkcije decentralizirati, poput izdavanja akata o gradnji 2008. godine kada smo naslijedili ogroman broj neriješenih predmeta i riješili smo ih u roku od godinu dana s istim brojem zaposlenih. Recentniji primjer je i preuzimanje poslova nekadašnjeg Ureda državne uprave, što Županija rješava puno efikasnije i s manjim brojem zaposlenika, kaže Miletić.

Također, prisjeća da je prije desetak godina država odlučila uvesti sanacijska vijeća i tada su županijske bolnice dobile nove uprave, odnosno nova sanacijska vijeća.

- Vidimo da na taj način problem zdravstva do danas nije riješen, ističe Miletić.

Na pitanje kako komentira izjave ministra Vilija Beroša koji je izjavio da "građane i pacijente apsolutno ne zanima tko je vlasnik, nego način na koji se upravlja zdravstvenim ustanovama", Miletić kaže da bi se s time mogao djelomično složiti.

- No činjenica je da brojni problemi u zdravstvu na razini Hrvatske nisu riješeni godinama i vlada nezadovoljstvo kod građana. Najveći problem hrvatskog zdravstva leži u Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje koji ne prepoznaje, i ne samo u Istri, već duž jadranske Hrvatske, činjenicu da se nama broj ljudi koji ovdje borave tijekom ljetnih mjeseci utrostruči. Dakle, problem je u limitima jer bolnice koje pružaju usluge, te usluge van zadanih limita od HZZO-a ne mogu naplatiti. Svaka županija ima neke svoje specifičnosti i njih regionalna samouprava bolje prepoznaje od centraliziranog pristupa, naglasio je.

Miletić je prilično kritičan kada je riječ o dosadašnjem upravljanju pulskom bolnicom. Na pitanje je li ono bilo "loše, dobro ili zadovoljavajuće", smatra da je "zadovoljavajuće".

- Cijelo zdravstvo, ali i sustav socijalne skrbi se suočava s problemom nedostatka kadra i na tome moramo svi skupa poraditi, ponajprije poboljšanjem njihovim materijalnih uvjeta, a na lokalnoj samoupravi je da osigura rješavanje stambenog pitanja za deficitarni kadar, kaže.

Što se tiče budućeg sastava Upravnog vijeća bolnice, promjenom pravnog statusa smanjuje se utjecaj Istarske županije.

- Sukladno Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, Istarska županija će imati tri člana u Upravnom vijeću pulske bolnice umjesto dosadašnjih četiri, odnosno nećemo imati više predsjednika Upravnog vijeća već će njega imenovati osnivač, dakle država, zaključio je Boris Miletić.

Dodajmo i to da su na stranicama pulske bolnice kao članovi Upravnog vijeća i dalje navedeni Valerio Drandić kao predsjednik dok su članovi Duško Kišberi, Roberta Katačić, Sanela Bosanac, Monika Derosi Crnogorac, Lorena Honović i Jadranka Linardon.


Nastavite čitati

Istra
 

Počinje vrijeme darivanja: sutra ćemo o autohtonim darovima...

Jeste već kupili darove? Ukoliko niste sutra vam donosimo vodič kroz božićnu kupnju koja se vodi načelom: lokalno, autohtono, ručno rađeno. Donosimo i priču o Puležanu koji po Istri lovi posve neobične stvari. I to ne puškom nego aparatom. Za sebe kaže "Nisam ja fotograf, ja sam školovani zidar”

Istra
 

Sljedeća stanica Kamiona Djeda Mraza Istra! Sutra je u Pazinu.

Kamion će biti pozornica zabavnoj i interaktivnoj predstavi “Popis Djeda Mraza” s vilenjacima, patuljcima, dobroćudnim divom te Djedom Mrazom. Predstave su besplatne i namijenjene djeci vrtićke dobi * Pulu će posjetiti u ponedjeljak, 16. prosinca od 18:30 sati na parkiralištu Karolina

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.