Radar

NE CVATE CVEĆE U BITERIJEVO PREDUZEĆE

Otkrivamo: Još jedan gradski prostor u centru Pule zjapi prazan, a još je 2023. trebao biti – cvjećarna! Pogodite tko ga ima u zakupu?

Grad Pula prema vlastitoj odluci najmanje dva puta mjesečno mora kontrolirati što rade zakupci u poslovnim prostorima. Ali kada je u pitanju Jozef Biteri - i to unatoč čitavom cirkusu koji smo razotkrili u Ulici Sergijevaca - Carrarina se ulica izbjegla u širokom luku


 
5 min
Chiara Bilić

Grad Pula prema vlastitoj odluci najmanje dva puta mjesečno mora kontrolirati što rade zakupci u poslovnim prostorima. Ali kada je u pitanju Jozef Biteri - i to unatoč čitavom cirkusu koji smo razotkrili u Ulici Sergijevaca - Carrarina se ulica izbjegla u širokom luku

U prizemlju zgrade u Carrarinoj ulici u Puli, na kućnom broju 7, nalazi se poslovni prostor veličine 103 kvadrata u vlasništvu Grada Pule. Nekretnina je u zakupu od svibnja 2023. godine, ali i dalje je zaključana i prazna: prozori su oblijepljeni papirom, a interijer čine tek goli zidovi.

Zakupnik je prvotno bio Jozef Biteri, brat Kristijana Biterija, prijatelja i bliskog suradnika gradonačelnika Filipa Zoričića te bivšeg potpredsjednika pulskog Gradskog vijeća. Potom je prostor 'prešao' u ruke njegove tvrtke Lilium Candidum.

Vjerovali ili ne

Istra24 je još u studenom prošle godine pisala o jednom drugom gradskom prostoru, također smještenom u centru grada, u Ulici Sergijevaca, koji također zjapi prazan, a također ga je, nadmetanjem, u zakup dobio, ili bolje rečeno trebao dobiti Jozef Biteri. Dvaput. Prvi put lani u srpnju kada je bio jedan od četvorice poduzetnika koji su iskazali interes. Tada je, podsjetimo, 'napumpao' cijenu za 1.673 posto od početne, potom odbio potpisati ugovor o zakupu, pa je prostor ostao prazan. Drugi put je Grad raspisao natječaj u prosincu prošle godine, Biteri je na licitaciji opet ponudio najveći iznos zakupnine, ali je Zoričić minulog mjeseca odlučio da neće prihvatiti njegovu ponudu zato što se Grad s Biterijem spori zbog vitrina koje je postavio na svom prostoru, a koje djelomično prekrivaju staklo baš na ovom gradskom za koji se nadmetao.

Grad je za spor znao i ranije zato što je pokrenut još 2022. godine, a sve vrijeme dok se nadmetao za nekretninu u Ulici Sergijevaca, Biteri je u Carrarinoj ulici već trebao imati otvorenu cvjećarnu.

Prostor u Carrarinoj ulici

On je, naime, nakon provedenog javnog natječaja i nadmetanja, 12. svibnja 2023. postao zakupnik gradskog prostora u Carrarinoj ulici. Biteri je prostor izlicitirao po cijeni od 7,96 eura po kvadratu. Mjesečna zakupnina mu, dakle, iznosi 821,71 eura. Gradska nekretnina u najam je dana na 10 godina i to za obavljanje trgovinske djelatnosti – trgovina cvijećem (cvjećarna).

Vjerovali ili ne, Grad Pula - odgovorili su nam tako iz gradskog odsjeka za informiranje - nemaju pojma da njihov prostor u centru grada nikada nije priveden namjeni i da tamo nije otvorena nikakva cvjećarna, iako prema vlastitoj odluci o zakupu i kupoprodaji poslovnih prostora nadležni upravni odjel mora, citiramo, vršiti kontrolu obavljanja djelatnosti zakupnika unutar poslovnih prostora najmanje dva puta mjesečno.

Gdje je opomena?

Iz Grada kažu i da je Biteriju po dostavljenom zahtjevu i troškovniku planiranih radova, a s obzirom na to da poslovni prostor nije bio priveden namjeni na dan kada je potpisan ugovor o zakupu, izdana suglasnost za uređenje prostora. Biteri je tu suglasnost, navode, zaprimio 14. rujna 2023. godine. Dodatno pojašnjavaju da je prostor morao renovirati u roku od 60 dana od dana preuzimanja suglasnosti. U to vrijeme nije morao plaćati zakupninu.

Biteri je, ukratko, cvjećarnu trebao otvoriti u studenom 2023. godine.

No, iz Grada tvrde da nemaju saznanja o tome da se u Carrarinoj dosad nije prodala niti jedna jedina ruža. Poručuju da će „izvršiti očevid predmetnog poslovnog prostora i od zakupnika zatražiti očitovanje“. Biteri ni ranije nije htio odgovarati na naša pitanja, a svoju stranu stranu priče nije htio iznijeti niti sada.

Pravo je pitanje, međutim, što je Grad radio sve ove silne mjesece? Točnije, zašto ništa nije poduzeto? Ne samo zato što su, kao što smo već naveli, trebali provesti poveći broj nadzora, nego i zato što je Biteriju već odavna na vrata trebala doći i opomena.

Prostor u Ulici Sergijevaca

U Odluci o zakupu i kupoprodaji prostora jasno piše da Grad može otkazati ugovor o zakupu, između ostalog, ukoliko poslije pisane opomene zakupnik – u ovom slučaju Jozef Biteri - bez opravdanih razloga duže od 30 dana ne obavlja ugovorenu djelatnost.

Sitni detalj

Iz Grada, eto, nitko nije primijetio taj jedan mali, sitni detalj: cvjećarne nema!

Isto tako, podsjetimo, pojma nisu imali da je ponad gradskog prostora u Ulici Sergijevaca postavljena video kamera, koja snima prostor oko ulaznih vrata, a koju je, prema saznanjima ovog portala, postavio upravo Jozef Biteri.

Iz Grada su potvrdili, međutim, da sve ove mjesece Biteri plaća zakupninu za prostor u Carrarinoj ulici.

Zanimljivo je također da Biteri u istoj zgradi ima suvlasnički udio u jednom stanu, koji dijeli s majkom i bratom Ronom. Majka je, prema zemljišnim knjigama, jedini vlasnik još jednog stana u toj zgradi.

Što se tiče prijenosa zakupa s Biterija kao fizičke osobe na njegovu tvrtku, iz Grada nisu precizirali kada je to točno dogovoreno. Pojasnili su da gradonačelnik, prema već spomenutoj Odluci o zakupu i kupoprodaji poslovnih prostora, može posebnom odlukom odobriti „stupanje u prava i obveze dosadašnjeg zakupnika pravnoj osobi u kojoj zakupnik (fizička ili pravna osoba) ima poslovni udio u visini od najmanje 50 posto temeljnog kapitala te pravne osobe, pod uvjetom da budući zakupnik preuzme zaposlenike dosadašnjeg zakupnika, da nastavi obavljati istu djelatnost i pod uvjetom da po osnovi zakupa nema dospjelih dugovanja“.

Prazan grad

Biterijeva tvrtka Lilium Candidum upisana je u sudski registar 19. svibnja 2023. godine, devet dana nakon potpisivanja ugovora o zakupu. U 2023. nije imala prihoda te je imala gubitak od 6.600 eura.

Nije zgorega podsjetiti i da je Zoričić često govorio o revitalizaciji starogradske jezgre, kao i o poticanju poduzetništva. Tako je Grad Pula lani dao izraditi dokument zvan Plan upravljanja povijesnom jezgrom, a u kojem je za ilustraciju neiskorištenih poslovnih prostora u vlasništvu Grada upotrijebljena fotografija upravo ranije spomenutog praznog prostora u Ulici Sergijevaca. Nedavno je Zoričić pak predstavio program potpore poduzetnicima „Potpore Stari grad 2025“, kojom bi se, rečeno je na konferenciji za novinare, poticalo mikro i malo poduzetništvo i obrtništvo u starogradskoj jezgri s ciljem stvaranja poduzetničkog okruženja, jačanja mikro i malog poduzetništva i obrtništva, povećanja zaposlenosti i stvaranja pozitivne poslovne klime.

"Vjerujem da smo dobili jednu širinu, da potičemo očuvanje života u starogradskoj jezgri i da smo dobili konkretne mjere koje možda drugi gradovi nemaju. Ne želimo da Pula bude prazan grad i želimo pomoći daljnjem razvoju poduzetništva u starogradskoj jezgri", rekao je Zoričić dok su mu sve ovo vrijeme (barem) dva gradska prostora u toj istoj starogradskoj jezgri prazna zbog Jozefa Biterija. Točnije, zbog Grada koji vodi upravo on.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.