Radar

bezakonje na zaštićenim lokalitetima

STRAH OD MOĆNIKA? Zašto gradonačelnik Rovinja Paliaga nije prijavio bespravnu gradnju iznad Limskog kanala?

Jesu li rovinjski IDS-ovci doista iskreni u svom pohodu protiv nezakonite gradnje ili se radi samo o političkom PR spinu u kojem se snaga pokazuje na običnim građanima, sitnoj raji, dok se na bespravnu gradnju turističkih korporacija, gospodarskih i političkih moćnika ili članova obitelji gleda blagonaklono


 
9 min
Dražen Majić

Jesu li rovinjski IDS-ovci doista iskreni u svom pohodu protiv nezakonite gradnje ili se radi samo o političkom PR spinu u kojem se snaga pokazuje na običnim građanima, sitnoj raji, dok se na bespravnu gradnju turističkih korporacija, gospodarskih i političkih moćnika ili članova obitelji gleda blagonaklono

Već gotovo godinu dana svjedočimo velikoj borbi IDS-ovih čelnika protiv bespravne gradnje u Istri. Boraca je puno, sve junak do junaka, tako da nije jasno tko je zapravo predvodnik u borbi protiv bezakonja u prostoru: Je li to odmetnuti Boris Miletić, ili pak aktualni predsjednik stranke Dalibor Paus? Je li to možda Loris Peršurić ili njegov rovinjski kolega Marko Paliaga.

Istarski demokratski sabor pokrenuo je i internetsku platformu www.bespravnagradnja.hr na kojoj su označili brojne primjere bespravne gradnje u Istri. Na interaktivnoj karti sve se crveni, najcrvenije je oko Rovinja.

Međutim, jesu li rovinjski IDS-ovci doista iskreni u svom pohodu protiv nezakonite gradnje ili se radi samo i političkom PR spinu u kojem se snaga pokazuje na običnim građanima, sitnoj raji, dok se na bespravnu gradnju turističkih korporacija, gospodarskih i političkih moćnika ili članova obitelji gleda blagonaklono.

Evo jednog rovinjskog primjera IDS-ovog političkog licemjerja.

Bespravna gradnja u Istri opasna je po život

Rovinjska turistička tvrtka Valalta vrlo je utjecajna, desetljećima praktički nedodirljiva u gradu Rovinju, višegodišnjem šampionu hrvatskog turizma. Godinama je Davorin Flego. jedan od čelnika tvrtke, bio na čelu rovinjskog gradskog vijeća dok je njegov šogor Ivan Begić, desetljećima na čelu najmoćnijeg rovinjskog gradskog odjela – onog za prostorno planiranje.

Zbog svih političkih i poslovnih veza tvrtka Valalta već 30 godina u Rovinju radi što poželi. Dokaz tomu je i članak koji smo objavili u subotu a koji opisuje kako je nakon deset godina konačno završen sudski proces povodom teške nesreće u kampu Valalta u kojoj je gadno nastradao njemački turist.

On je jarbolom svog katamarana u bespravnom dijelu kampa zakačio dalekovod koji je u kampovima strogo zabranjen.

Naime, Valalta je u nekoliko navrata proteklih desetljeća bez dozvola širila svoje poslovanje na atraktivnoj lokaciji iznad Limskog kanala, a onda naknadno tražila izmjene urbanističkog plana kojim bi legalizirala višegodišnje besprvano i nezakonito poslovanje.

Pravovjerni zagovornici turizma reći će: što sad cjepidlačite? Nek ljudi rade, pa nikom nisu naštetili! S tim se naravno ne bi složio njemački turist Mathias Husemann koji je zbog Valaltinog bezakonja izgubio jednu nogu i nekoliko prstiju na drugoj.

Ne bi se složio ni Husemannov odvjetnik Nikola Sabljar koji je nakon nedavne prvostupanjske presude Trgovačkog suda u Pazinu izjavio:

-Radi se o slučaju grubog zanemarivanja sigurnosti gostiju od kampa Valalta i HEP-ODS-a. Nevjerojatno je da nadležne institucije, uključujući i DORH, nisu poduzele odgovarajuće korake da se odgovorni kazne. Dok god nadležne institucije ne rade svoj posao, a u ovom ga slučaju nikako nisu obavile, moguće je očekivati da se ovakvi slučajevi kod nas događaju i ubuduće. Jer, u Hrvatskoj je izgleda normalno da se čitav jedan dio turističkog kampa ilegalno proširi ispod opasnog dalekovoda, uslijed čega je i došlo do ove tragedije u kojoj je uništen život jedne obitelji i da pritom za to nitko ne odgovara, smatra Sabljar čiju smo izjavu još jednom u cijelosti ponovili.

Bitna je jer u njoj piše sve što trebate znati o Hrvatskoj i Istri Anno Domini 2023.

Najprije izgradi, a onda preko veze mijenjaj planove

Kad su u Valalti bespravno gradili prije 15 godina - nastradali su gosti kampa. Vrlo brzo Grad Rovinj je izmijenio plan i legalizirao dotad bespravnu gradnju. Opasni dalekovod ukopan je u zemlju. Ukoliko mislite da su u Valalti naučili lekciju - varate se. 

Već 2015. vlasnici i uprava Valalte krenuli su u novi ciklus bespravne gradnje koji traje još i danas. U stvari, upravo je u tijeku postupak legalizacije najnovije bespravne gradnje u kampu. Valalta još jednom ponavlja svoj poslovni model „Najprije izgradi a onda izmjeni planove pa legaliziraj”.

Trenutno je na stranicama Grada Rovinja dostupan dokument „Program za izradu plana drugih izmjena Urbanističkog plana uređenja turističke zone Valalta”.

Iz tog je službenog dokumenta, koji je osnova za stručno i političko odlučivanje rovinjskih gradskih službi i gradskog vijeća, vidljivo da je Valalta već radikalno gradila na područjima za koje sada traži izmjenu plana. Vidljivo je i da se pritom služe falsifikatima, predstavljajući kao vjerodostojne foto dokumente koji ne prikazuju aktualno stanje u prostoru.

Nadalje, iz tog programa vidljivo je da je tvrtka Valalta bez potrebnih dozvola gradila na zaštićenim arheološkim područjima i kulturnim dobrima. Ne samo to, Valalta je gradila i na prirodnim zaštićenim zonama.

Ljubitelji progresa po svaku cijenu uzviknut će: Razvijati se mora! Ne treba se držati zakona kao pijan plota! Treba stvarati dodatnu vrijednost! Računica je jasna, tisuću novih kreveta u kampu znači 50.000 eura na dan, ili 4.5 milijuna eura više za punu sezonu od 90 dana. To nije malo.

Pogledajmo slučaj malo detaljnije.

Bespravna gradnja na zaštićenim prirodnim i arheloškim lokacijama

Izmjene UPU Valalta predviđaju povećanje smještajne zone u kampu za 5 hektara ili 50.000 četvornih metara. Veći dio tog povećanja već je izgrađen i to na najboljim lokacijama. Da su lokacije dobre dokazuje i činjenica da je nova gradnja izgrađena na području Zaštićenog područja prirode Rovinjski otoci i priobalno područje, dok je drugi dio nove bespravne gradnje izgrađen na području Ekološke mreže Natura 2000 HR2000629 Limski zaljev-kopno.

Na geodetskim kartama priloženim u Valaltinom programu prikazana je situacija od prije deset godina, a ne sadašnja. što je očita manipulacija investitora. 

Falsifikata je puno a najočitiji je na donjoj slici gdje vidljivo je kako lokacija između slova E i F u stvari izgleda zadnjih 5-6 godina.

Valalta se širila i na lokacijama arheoloških nalazišta. Evo citata iz spomenutog programa.

-Ovim Planom se gradive površine namjene kamp (T3) i zona komunalnih i servisnih sadržaja (K3) šire na arheološke zone evidentiranih arheoloških lokaliteta kamenoloma i gradinskog naselja na brdu Monmaggiore. Radi se o lokalitetu na kojem se nalaze arheološki nalazi iz antike, srednjeg i novog vijeka, navodi se u programu.

Kvaliteta lokaliteta prepoznata je očito od davnih dana.

Slično je i s povijesnim i etnografskim lokalitetom na brdu Mon dei Arni gdje je također preporučena zaštita i upis u registar kulturnih dobara.

Osim širenja kampa mimo urbanističkog plana, tvrtka Valalta je na nekoliko lokacija gradila i izvan granica UPU Valalta. Te su zone na gornjim kartama označene plavom bojom dok zelena predstavlja izgrađene površine unutar plana na kojima se sada traži legalizacija izgrađenog.

Iz Valalte: Silenzio! No comment!

Na naša detaljna pitanja vezano za opetovanu bespravnu gradnju iz Valalte smo ostali bez odgovora. Nisu željeli ni komentirati presudu koja im nalaže plaćanje više stotina tisuća eura odštete nastradalom Nijemcu. Štoviše s Nijemcem se nemilosrdno tuže i optužuju ga da je sam, zbog svoje obijesti, kriv za amputiranu nogu i nožne prste na drugoj nozi.

Iz Grada Rovinja bili su nešto rječitiji, ali bez odgovora na naše ključno pitanje: Jeste li u svojoj borbi protiv bezakonja u prostoru prijavili Valaltinu bespravnu gradnju koja je već dvije godine vidljiva u dokumentima na gradskim službenim stranicama?

-Grad Rovinj-Rovigno najoštrije osuđuje bilo kakve radove i intervencije koje nisu izvedene u skladu s prostornim planovima, napisali su u odgovoru ali bespravnu gradnju nisu prijavili.

Osim u službenom dokumentu na gradskim stranicama bespravna gradnja je vrlo vidljiva u samom kampu. U Gradu Rovinju su svjesni da je tvrtka Valalta gradila na zaštićenim područjima.

- Područje UPU Valalte u velikom dijelu je unutar zaštićenih područja prirode (zaštićeno područje prirode: značajni krajobraz Rovinjski otoci i priobalno područje, značajni krajobraz Limski zaljev, i područje ekološke mreže Natura 2000 HR2000629 Limski zaljev-kopno), te je radi svoje zaštićenosti prema Zakonu o zaštiti prirode, pod nadležnosti javne ustanove za upravljanje zaštićenim područjima – Natura Histrica, a koja je nedavno obavila inspekcijski nadzor i o tome sastavila izvješće, piše u odgovoru grada Rovinja.

Nek prijavi Natura Histrica

Na naše ponovljeno pitanje još su jednom proglasili nenadležnost. Iz njihovog odgovora očito je da smatraju da ako netko treba prijaviti bespravnu gradnju, to svakako nije Grad Rovinj, nego Natura Histrica. 

-Kao što je navedeno u odgovoru, sva se postupanja u zaštićenim područjima – pa tako i ovaj – vode od strane županijske Javne ustanove „Nature Histrice“, odgovorili su iz rovinjske gradske uprave. Kažu još, sporni dokument nije ni trebao biti na njihovom internetu već je njegovo postojanje zapravo dokaz njihove transparentnosti.

Ukratko, na gradskim stranicama dvije godine imaju dokument s konkretnim dokazima o bespravnoj gradnji koju nikad nisu prijavili. Štoviše, punih dvije godine koriste sporni dokument za donošenje raznih odluka u proceduri izmjene plana.

Kad im se na to ukaže - izmotavaju se.

-Grad Rovinj-Rovigno poduzima sve nužne zakonske korake protiv bespravne gradnje na područjima u svojoj nadležnosti. Tako je do danas Državnom inspektoratu prijavljeno 366 slučajeva bespravne gradnje, a upravo je Grad Rovinj-Rovigno bio i predvodnik suočavanja s ovakvim zločinom u prostoru, objasnila nam je glasnogovornica Marka Paliage, Cristina Golojka.

Kristina Golojka ( Facebook)

Neslužbeno doznajemo da su iz Nature Histrice ne samo prijavili bespravnu gradnju Državnom inspektoratu, nego da protiv Valalte planiraju podići i kaznenu prijavu.

Jer, pravna situacija je jasna. Kazneni zakon Republike Hrvatske protupravnu gradnju svrstava u kaznena djela protiv okoliša. Članak 212. propisuje: „Tko protivno propisima gradi građevinu u području koje je propisom ili odlukom nadležnog tijela proglašeno zaštićenom prirodnom vrijednosti, kulturnim dobrom ili drugim područjem od posebnog interesa za državu, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.”

Konzervatorski odjel odbio elaborat koji je izradila tvrtka Juga Jakovčića

Na pitanje vezano za bespravnu gradnju na zaštićenom kulturnom području iz Grada Rovinja dobili smo sljedeći odgovor.

-Na osnovu zahtjeva Konzervatorskog odijela u Puli, investitor je za potrebe izrade izmjena plana naručio konzervatorski elaborat od ovlaštene tvrtke ABCD d.o.o. iz Poreča. Nakon pregleda od strane Konzervatorskog odijela, konzervatorski elaborat valorizacije kulturnog dobra treba dopuniti obradom arheoloških lokacija Monarni i Monmajor, sustavnim arheološkim istraživanjem. Predmetni elaborat je u izradi, piše u odgovoru Cristine Golojke.

Inače, tvrtka ABCD d.o.o. za savjetovanje i upravljanje projektima iz Poreča u vlasništvu je Juga Jakovčića, sina Ivana Jakovčića.

Svakako je zanimljivo kako će završiti spomenuta obrada jer je veći dio zaštićenog područja značajno devastiran i pretvoren u kamp.

Na upit pulskom Konzervatorskom odjelu jesu li na bilo koji način odobrili radove na arheološki značajnim lokacijama, voditeljica odjela Lorella Limoncin Toth preusmjerila nas je na „nadležnu službu Ministarstva kulture i medija koja je zadužena za odnose s medijima”.

Dosad od njih nismo dobili odgovore na pitanja o bespravnim radovima na arheološkim lokalitetima koji su utvrđeni još 2010. godine u dokumentu "Izvještaj o arheološkom rekognosciranju područja obuhvaćenog UPU Valaltom" izrađenom od arheologa Damira Matoševića i prihvaćenog od nadležnog konzervatorskog odjela.

Dakle, sve je jasno. Na koncu nam preostaje još samo odgovor na ključno pitanje. Hoće li rovinjski gradonačelnik Marko Paliaga ostati dosljedan i na IDS-ovu platformu prijavit bespravnu gradnju u Valalti?

Ili je cijela IDS-ova politička borba - najobičnija farsa.


Nastavite čitati

Istra
 

Akademik Mladen Machiedo začarao Bale autorskim poetskim recitalom, a otvorena mu je i izložba „Tragovi, sličnosti... – Tracce, somiglianze...“

Bio je to osebujan, autentičan umjetnički program u kojem je ugledni hrvatski književni teoretičar, esejist, pjesnik i prevoditelj, predstavljanje svojih likovnih radova u tehnici kolaža, koji nose i podnaslov „kolaži o predcima“ te donose obiteljsku memoriju, ali i memoriju naših prostora, upotpunio nadahnutim, iznimno zanimljivim izlaganjem i predstavljanjem izbora iz svoje poezije na talijanskom jeziku.

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.