Za Mađaricu Annu Lucu Hamori očito je suparnica u četvrtfinalnom meč kategorije do66 kg bio pretežak: Imane Khelif dominirala je i pobijedila rezultatom 5-0. Alžirka je tako osigurala ulazak u polufinale. Na kraju meča suparnice su se srdačno pozdravile.
Bio je to ipak borben meč do posljednje runde, a Kelif je došla do pobjede odlukom sudaca. Po proglašenju pobjednice, Alžirka se uputila prema treneru i briznula u plač, oslobađajući posljednjih dana nakupljenu napetost. Upravo je tako Imane Khelif doživjela povratak u ring na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. nakon kontroverzi koje su pratile njezino sudjelovanje na Igrama. Sportašica interspolnog statusa sada je sigurna da je osvojila medalju na Olimpijadi: u boksu se dodjeljuju dvije brončane.
Nakon povlačenja Talijanke Angele Carini, koja je a alžirskom boksačicom ostala u ringu samo 46 sekundi, susret između Khelif i Hamori bio je pravi meč. Unatoč kontroverzama koje su izbile i u Mađarskoj, Hamori je prije susreta izjavila da se ne boji i ostala u ringu do kraja.
Oko alžirske boksačice izbila je svjetska kontroverza u vezi s njenim razinama testosterona, uzrokovanim upravo njezinim hiperandrogenizmom. Međunarodna bokserska udruga (Iba) odlučila ju je diskvalificirati prije finala posljednjeg svjetskog prvenstva. Odluka koju je Iba ponovno potvrdila i ovih dana, stajući uz Angelu Carini. S druge pak strane, Međunarodni olimpijski odbor (CIO) osporio metode koje koristi Iba – koja je isključena iz organizacije Igara – i potvrdio ispravnost svojih propisa.
Valja napomenuti da je Imane Khelif rođena kao žena, no pati od hiperandrogenizma jer joj tijelo proizvodi razine testosterona u puno većim količinama nego je to uobičajeno kod žena. Nazivati je "transrodnom sportašicom", "Alžirac", "rođen kao muškarac" ili sličnim nazivima nije samo uvredljivo, već i neutemeljeno. Ipak, mnogi smatraju kako nije fer da se natječe zajedno s boksačicama te koristi svoje fizičke predispozicije.