Iran je u četvrtak ponovno poručio da ima "neosporno" pravo na obogaćivanje uranija, uoči sastanka s europskim predstavnicima u petak u Istanbulu o njegovu nuklearnom programu.
"Osobito nakon nedavnog rata (s Izraelom), važno je da oni (Europljani) znaju da Iran nepokolebljivo ostaje pri svojem stajalištu i da ćemo nastaviti obogaćivanje (uranija)", rekao je iranski ministar vanjskih poslova Abas Aragči, prenijela je novinska agencija Tasnim.
Iransko izaslanstvo sastat će se u petak u Istanbulu s predstavnicima Francuske, Velike Britanije i Njemačke na novim pregovorima o iranskom nuklearnom programu.
Sastanak je prvi od izraelskog napada na Iran sredinom lipnja, čija su meta bila nuklearna postrojenja i vojne baze i koji je izazvao rat koji je trajao 12 dana.
SAD se pridružio izraelskoj ofenzivi bombardiravši tri iranska nuklearna postrojenja u noći na 22. lipnja.
Izrael je napao Iran dva dana prije planiranog početka novog kruga pregovora između Teherana i Washingtona o iranskom nuklearnom programu. Taj šesti krug pregovora otkazan je kada je izbio rat.
Francuska, Velika Britanija i Njemačka stranke su, zajedno sa SAD-om, Kinom i Rusijom, sporazuma sklopljenog s Iranom 2015. koji je predvidio značajna ograničenja iranskog nuklearnog programa u zamjenu za postupno ukidanje UN-ovih sankcija. No SAD se 2018., za vrijeme prvog mandata Donalda Trumpa, iz tog sporazuma jednostrano povukao i vratio sankcije Iranu. Teheran se na to počeo ograđivati od svojih obveza.
Pariz, London i Berlin ostali su predani sporazumu iz 2015. i UN-ove i europske sankcije Iranu nisu vraćene.
Optužuju, međutim, Teheran da ne poštuje svoje obveze i prijete vraćanjem sankcija po odredbi sporazuma koji istječe u listopadu, što Iran želi pod svaku cijenu izbjeći. Traže od Irana da nastavi surađivati s Međunarodnom agencijom za nuklearnu energiju (IAEA).
Teheran je zaprijetio da će se povući iz Sporazuma o neširenju nuklearnog naoružanja (NPT) ako mu budu vraćene UN-ove sankcije.
Po IAEA-i, Iran je jedina država koja nema nuklearno oružje a koja je obogatila uranij na razinu od 60 posto, daleko više od granice od 3,67 posto predviđene međunarodnim sporazumom iz 2015. Za bombu uranij treba obogatiti na 90 posto.