Britanski kralj Karlo III. podržava istragu poveznice između britanske monarhije i ropstva, priopćila je u četvrtak Buckinghamska palača, nakon novinskog izvješća o dokumentu koji pokazuje povijesnu vezu kralja s transatlantskim trgovcem robljem.
The Guardian je objavio priču o dokumentu koji je otkrila povjesničarka Brooke Newman. U njemu stoji da je 1689. godine kralj Vilim III. dobio 1000 funti dionica Kraljevske afričke kompanije (RAC) koja je bila uključena u prijevoz stotina tisuća robova iz Afrike u Ameriku.
Nedavno otkriveni dokument nosi potpis Edwarda Colstona, magnata trgovine robljem čija je biografija postala naširoko poznata nakon što su prosvjednici srušili njegov kip u Bristolu i bacili ga u luku tijekom Black Lives Matter prosvjeda 2020. godine.
"Njegovo Veličanstvo ovo pitanje shvaća vrlo ozbiljno", stoji u priopćenju Buckinghamske palače.
Pitanje povezanosti Britanskog Carstva s ropstvom i pozivi na moguće reparacije od monarhije sve su češći na Karibima gdje je Karlo i dalje čelnik niza država, uključujući Jamajku i Bahame.
Buckinghamska palača rekla je da će kraljevska kuća pomoći u podršci neovisnom istraživačkom projektu koji će istraživati veze monarhije i ropstva tijekom kasnog sedamnaestog i osamnaestog stoljeća te da će dopustiti pristup Kraljevskoj kolekciji i Kraljevskom arhivu.
Palača je izdvojila govor koji je Karlo održao čelnicima Commonwealtha prošlog lipnja, kada je rekao: "Ne mogu opisati dubinu svoje osobne tuge zbog patnje tolikih ljudi dok nastavljam produbljivati vlastito razumijevanje trajnog utjecaja ropstva“.
Buckinghamska palača očekuje da će se istraživanje završiti „u rujnu 2026. godine“.
Britanski trgovci su od 1662. do 1807. prevezli gotovo 50 posto ukupnog broja afričkih robova u Ameriku, njih otprilike 3,4 milijuna, stoji na stranicama Britanske nacionalne knjižnice.
Britanija je 1807. zabranila trgovinu robljem.