Svijet

"VRIJEME NIJE NA NAŠOJ STRANI"

Produljen ključni klimatski samit u Egiptu: Sporne štete izazvane klimom u zemljama s niskim prihodima

Trnovito pitanje u središtu razgovora pod vodstvom UN-a je plaćanje naknade za štetu uzrokovanu klimatskim promjenama u siromašnijim zemljama


 
2 min
HINA
Foto: Hina, Sameh Šukri

Trnovito pitanje u središtu razgovora pod vodstvom UN-a je plaćanje naknade za štetu uzrokovanu klimatskim promjenama u siromašnijim zemljama

Globalna klimatska konferencija COP 27 u Egiptu produžena je do subote s ciljem razrješenja neslaganja o ključnim pitanjima, navodi DPA.

Dvotjedna konferencija, poznata kao COP27, trebala je završiti u petak u egipatskom ljetovalištu Šarm El-Šeiku.

No, egipatski ministar vanjskih poslova Sameh Šukri, predsjednik konferencije, rekao je da će ona biti produžena kako bi se omogućilo više vremena za razgovore u jeku podjela među pregovaračima koji su se okupili u gradu na Crvenom moru.

"Danas moramo opet promijeniti brzinu. Vrijeme nije na našoj strani", rekao je Šukri.

"I dalje sam predan završetku ove konferencije sutra [u subotu]", dodao je.

Šukri je poručio da "globalna zajednica od nas traži da budemo hrabri i ambiciozni".

“Pred nama je puno posla. Zato se brzo vratimo na posao", dodao je.

Trnovito pitanje u središtu razgovora pod vodstvom UN-a je plaćanje naknade za štetu uzrokovanu klimatskim promjenama u siromašnijim zemljama.

Delegati konferencije već su se složili da se pitanje, poznato kao financiranje gubitaka i štete, prvi put stavi na dnevni red.

Zemlje u razvoju već dugo zahtijevaju stvaranje financijskog mehanizma za nadoknadu štete izazvane klimom u zemljama s niskim prihodima.

Europska unija je signalizirala spremnost na kompromis oko financiranja ranjivih zemalja.

Stvaranje fonda za klimatske štete nije preferirana opcija za EU, ali je korak prema ispunjavanju zahtjeva zemalja u razvoju, rekao je u petak najviši dužnosnik Unije za klimu Frans Timmermans.

Međutim, spremnost EU-a na kompromis znači i određene uvjete. Prvo, od tog novca moraju koristi imati najugroženije zemlje, čime bi se spriječilo da Kina, najveći globalni emiter, ima koristi od tog fonda.

Uz to, primanje sredstava bilo bi povezano s obvezama za veće smanjenje emisija ugljika.


Nastavite čitati

Svijet
 

U Španjolskoj uhićeno šest hrvatskih državljana zbog pljački kuća

Policija je navela da su vješto obijali brave, ponekad ne ostavljajući vidljive znakove provale. Služili su se i lažnim dokumentima. Uhićenima se na teret stavlja najmanje osam provala u kuće, a policija ne isključuje mogućnost da su sudjelovali u još nekim pljačkama. Istražni sudac im je odredio pritvor

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.