Obožavatelji iz svih krajeva svijeta ovog su tjedna došli u američki grad Seattle kako bi odali počast Kurtu Cobainu, 30 godina nakon što je tekstopisac i pjevač uspješne grange skupine Nirvane dignuo ruku na sebe.
Juan Prado Teno, bubnjar iz Čilea i član grupe obožavatelja Nirvana Latino, rekao je da se poistovjetio sa sirovom energijom Cobaina i Nirvanine glazbe kao i s njihovim porukama koje snažno osuđuju homofobiju, mizoginiju i rasizam.
"Nirvana je za mene filozofija za poštivanja žena, uradi sam, rock-and-roll. To je za mene Nirvana i Cobainova ostavština", rekao je Teno ispred bara Central Saloon, gdje su svirali mnogi grange sastavi.
Teno je kazao da je po prvi put došao u Sjedinjene Američke Države radi obljetnice Cobainove smrti 5. travnja 1994.
Pjevač, kojem je tada bilo 27 godina, pronađen je mrtav nakon što se ustrijelio u svom domu na jezeru Washington u Seattleu, u kojem je živio sa suprugom i također rock glazbenicom Courtney Love. Oporavljao se nakon što se mjesec dana ranije predozirao drogom i alkoholom.
Prema isječcima iz oproštajnog pisma pročitanim na pogrebu nekoliko dana kasnije, Cobain si je oduzeo život jer više nije osjećao strast da nastavi sa svojom glazbom.
Sirov zvuk Nirvane nadahnut pankom i Cobainovi tekstovi ispunjeni tjeskobom doveli su sastav na vrh glazbenih ljestvica i popularizirali grange.
No, ti su uspješni tekstovi bili ukorijenjeni u Cobainovom nesretnom djetinjstvu i osobnom nezadovoljstvu, koje se pogoršalo usponom sastava.
Charles Cross, novinar, pisac i povjesničar glazbe u Seattleu, rekao je da Cobainov život i talent, premda kratke, vidi kao prodoran dar "glasnogovornika generacije".
"Da, izgubiti ga u 27. godini, tako mladog i u cvijetu života, grozna je tragedija", rekao je Cross, koji je poznavao Cobaina i napisao njegovu biografiju.
"No, s obzirom na to koliko mu je bio težak život i koliko su često samoubojstvo i droge bili njegovim temama, čudo je da smo dobili toliko Kurta Cobaina koliko jesmo", kazao je Cross.