Svijet

SNAŽNA LETJELICA KOJOM SE LAKO UPRAVLJALO

Ukrajina nedaleko Kijeva pronašla britanske zrakoplove Hurricane iz II. svjetskog rata

Premda zasjenjen novijim i prilagodljivijim zrakoplovima Spitfire, upravo su Hurricanei oborili više neprijateljskih aviona u vrijeme bitke za Britaniju nego svi ostali avioni i protuzrakoplovna obrana zajedno


 
2 min
HINA
Ilustracija: Večernji list

Premda zasjenjen novijim i prilagodljivijim zrakoplovima Spitfire, upravo su Hurricanei oborili više neprijateljskih aviona u vrijeme bitke za Britaniju nego svi ostali avioni i protuzrakoplovna obrana zajedno

Zahrđali ostaci osam britanskih borbenih zrakoplova tipa Hurricane iz Drugoga svjetskog rata pronađeni su zakopani u šumi južno od Kijeva.

Zrakoplove je tadašnjem Sovjetskom Savezu poslala Britanija nakon što je nacistička Njemačka napala zemlju 1941. godine. Bili su dio paketa savezničke vojne potpore SSSR-u, koju su platile Sjedinjene Države prema takozvanoj shemi Lend-Lease.

Slična pravila američka vlada i danas koristi kada je posrijedi slanje vojne pomoći Ukrajini, koja nastoji protjerati ruske snage iz svoje zemlje.

Stručnjaci za zrakoplovstvo kažu da su prvi put ostaci tolikog broja Hurricanea pronađeni u Ukrajini.

"Vrlo je rijetko pronaći ovaj tip letjelica u Ukrajini", kaže Oleks Štan, bivši zrakoplovni pilot koji vodi iskapanja.

"To je vrlo važno za povijest našeg zrakoplovstva jer dosad ovdje nismo pronašli nijedan Lend-Lease zrakoplov."

Zrakoplovi Hawker Hurricane bili su iznimno važni u 'bitki za Britaniju', zračnoj kampanji iz 1940. kada su Kraljevske zračne snage (RAF) porazile njemačke pokušaje invazije na Ujedinjeno Kraljevstvo.

Premda zasjenjen novijim i prilagodljivijim zrakoplovima Spitfire, upravo su Hurricanei oborili više neprijateljskih aviona u vrijeme bitke za Britaniju nego svi ostali avioni i protuzrakoplovna obrana zajedno. 

"Hurricane je bio snažna letjelica kojom se jednostavno upravljalo. Bio je stabilan, pouzdan i prikladan za neiskusne pilote", rekao je Štan.

U originalnom dizajnu Hurricane je imao četiri mitraljeza ugrađena u trup s ispaljivanjem metaka kroz propeler, a posjedovao je i iznimne manevarske sposobnosti.

U SSSR je između 1941. i 1944. poslano ukupno oko 3000 Hurricanea koji su trebali poslužiti kao potpora sovjetskim ratnim naporima. Većina ih je ili uništena u borbi ili je kasnije rastavljena na dijelove.

No neki su Hurricanei nakon rata namjerno rastavljeni i zakopani da ih Sovjeti ne moraju vraćati Sjedinjenim Državama. Prema zakonu o Lend-Leaseu SSSR je bio dužan platiti svu doniranu vojnu opremu koja je ostala neoštećena nakon završetka neprijateljstva.

To je očigledno sudbina i osam Hurricanea koji su pronađeni zakopani u šumi južno od Kijeva, sada glavnoga grada nezavisne Ukrajine, ali do 1991. dijela SSSR-a.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.