Proruski separatisti u utorak su najavili referendume o pridruživanju četiri okupirane ukrajinske regije Rusiji kasnije ovaj tjedan - Luhanska, Donjecka, Hersona i dijela Zaporižje.
Separatisti pozivaju na što brže održavanje referenduma u svjetlu protuofenzive Kijeva koji je oslobodio velik teritorij na jugu i sjeveroistoku zemlje.
Sjedinjene Države i Europska unija više su puta osudile ideju o održavanju referenduma, prozvavši ih „prijevarom“ i „nelegitimnima“.
Rusija je na sličan način 2014. anektirala ukrajinski poluotok Krim. Međunarodna zajednica nije nikad priznala tamošnji referendum, a teško da će i prihvatiti i rezultate glasanja planirane za ovaj tjedan.
Sve okupirane regije planiraju održati petodnevno glasanje od petka do 27. rujna, objavile su proruske vlasti.
Rusija je velikim dijelom kao opravdanje za svoju agresiju na Ukrajinu navela potrebu „oslobađanja“ Donjecka i Luhanska koji čine regiju Donbas.
Nedugo prije napada ruski predsjednik Vladimir Putin priznao je neovisnost dviju 'republika'.
Ako ih Moskva sad primi u svoj teritorij, separatisti vjeruju da će njezin odgovor na ukrajinske napade biti žešći.
Bivši ruski predsjednik Dmitrij Medvedev u utorak je upozorio da će referendumi trajno promijeniti politički krajolik regije u korist Kremlja.
„Nakon što se glasanja održe i novi teritoriji postanu dijelovi Rusije, geopolitička transformacija u svijetu će dobiti nepovratni karakter“, napisao je na svom Telegram kanalu u utorak.
Rusija će koristiti „sva sredstva samozaštite“ nakon pristupanja novih teritorija, dodao je Medvedev.
Ruska vojska na početku invazije uspjela je osvojiti velike dijelove istočne i jugoistočne regije. No dok se rat približava osmom mjesecu Kremlj bilježi velike poraze na ratištu. Njegove trupe su se gotovo skroz povukle iz sjeveroistočne Harkivske oblasti nakon početka ukrajinske protuofenzive.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij u ponedjeljak je rekao da je taj napad samo početak ukrajinskog oslobađanja okupiranih teritorija.
Nova prva crta ruske obrane na rijekama Oskil i Siverskij Donec također bi mogla kolabirati, što bi Ukrajincima moglo omogućiti daljnje probijanje do dijelova Luhanska.
Ruskoj vojsci u Ukrajini nedostaje vojnika, piše agencija dpa, a profesionalni vojnici koji su na bojištu nemaju dovoljno opreme.
Kremlj se nada mobilizaciji ruskog stanovništva, potencijalno i proglasivši izvanredno stanje, smatraju analitičari.