Život

POVIJEST VIDLJIVA TEK NEKOLIKO PUTA U STOLJEĆU

(FOTO) LOKVARSKO JEZERO ISUŠENO NAKON 22 GODINE: Na inače nevidljivom jezerskom dnu 'osvanula' zaboravljena sela, mostovi i carske ceste. A održavaju se i gradske sjednice

Jezero je nastalo zaustavljanjem rijeke Lokvarke u sklopu omladinskih radnih akcija koje su bez prekida trajale od 1952. do 1955. godine, zbog čega je dugo nosilo ime – Omladinsko. Zbog ljepote i činjenice da se stopilo s okolnom prirodom, brzo je postalo izuzetno popularno - na njemu je održano prvo Svjetsko prvenstvo u podvodnoj orijentaciji, upecana je najveća pastrva na svijetu, a sutra će se na njegovom dnu održati i - svečana sjednica Općine Lokve


 
3 min
Maja Jokanović

Jezero je nastalo zaustavljanjem rijeke Lokvarke u sklopu omladinskih radnih akcija koje su bez prekida trajale od 1952. do 1955. godine, zbog čega je dugo nosilo ime – Omladinsko. Zbog ljepote i činjenice da se stopilo s okolnom prirodom, brzo je postalo izuzetno popularno - na njemu je održano prvo Svjetsko prvenstvo u podvodnoj orijentaciji, upecana je najveća pastrva na svijetu, a sutra će se na njegovom dnu održati i - svečana sjednica Općine Lokve

Susjedni Gorski kotar ovog je proljeća i ljeta radoznalcima ponudio mogućnost jedne prilično jedinstvene aktivnosti – šetnje po dnu isušenog Lokvarskog jezera.

Zbog remonta hidroenergetskog sustava Vinodol i njegovog redovnog održavanja, ovo skoro dva četvorna kilometra veliko jezero, nekada poznato kao Omladinsko, ispražnjeno je proljetos na nekoliko mjeseci, a njegove ribe preseljene su većim dijelom u obližnju Mrzlu vodicu te usmjerene u Križ potok. Dio riba, nažalost, prilikom ovakvih radova ugiba i jezerski se riblji fond nakon vraćanja vode u korito postupno obnavlja godinama.

Povijest koja se otključava nekoliko puta u stoljeću

Tijekom procesa isušivanja, iz jezerskog je korita isisano čak 35 milijuna kubika vode, a u smjeni ispucale suhe zemlje i ljepljivog blata, na dnu su se ogoljenog dna počeli ukazivati gotovo nestvarni prizori ostataka kuća, Carevog mosta, slavne Austro-Ugarske ceste Lujzijane i čak tri pilane koje su nekada radile na ovom prostoru.

Posljednji se put dno jezera moglo vidjeti prije čak 22 godine i tada, kao i sada, povlačenje vode otkrilo je potopljenu povijest naselja Srednji Jarak u kojem je živjelo čak 400 ljudi, a koje se nalazilo na dnu današnjeg korita sve do 1950-ih godina i početka izgradnje jezera.

Prilikom zatvaranja jezera proljetos, Općina Lokve je najavila da će se, u sklopu obaveznih radova, izvršiti dio popravka u zoni kupališta te budućeg sidrišta i pristaništa, koje inače nije moguće obaviti.

Sjednica Općine - na dnu jezera

No, zatvaranje jedne od najvećih atrakcija Gorskog kotara i njezinog 'epicentara' ljetne zabave ove je sezone zbog radova na jezeru ugasilo aktivnosti na vodi , poput veslačkih treninga i vaterpolo natjecanja, pa je Općina Lokve odlučila nadomjestiti ovaj nedostatak organizacijom izvanrednih aktivnosti na suhom, poput pješačenja i biciklijada koje su, sa staza oko jezera, ove godine izmještene u njegovo korito.

A, kako bi u svečanom tonu zaključili ljeto ove godine kakvu Lokve mogu doživjeti tek četiri do pet puta u stoljeću, sutrašnju Svečanu sjednicu u povodu Dana Općine Lokve, općinsko će vijeće održati - na dnu jezera.

Planirani radovi trajat će, najavljeno je, do kraja kolovoza, do kada će biti moguće i istraživati dno jezera. Ako vas zanima što se inače krije ispod površine modre vode jednog od najljepših umjetnih jezera u Hrvatskoj, za istraživanje na raspolaganju imate još svega desetak dana.

Lokvarsko jezero zimi i Risnjak u pozadini

Lokvarsko jezero nastalo je zaustavljanjem rijeke Lokvarke u sklopu omladinskih radnih akcija koje su bez prekida trajale od 1952. do 1955. godine, zbog čega je dugo i nosilo ime – Omladinsko. Zahvaljujući ljepoti i činjenici da se uspješno stopilo s okolnom prirodom, ovo je jezero vrlo brzo postalo izuzetno privlačno rekreativcima i sportašima, pa je na njemu održano i prvo Svjetsko prvenstvo u podvodnoj orijentaciji, ali i brojne veslačke regate. Od 1978. uz jezero se održavaju POJ i BOJ, pješačenje i bicikliranje 18 kilometara dugačkom stazom oko jezera, a na obala se tradicionalno okupljaju i planinari iz čitave države.

Izuzetno bogato klenom, pastrvom, šaranom i karasom svakako i raj za ribiče, ali mjesto svjetske popularnosti – upravo je ovdje 1973. godine ulovljena najveća riječna pastrva na svijetu, teška gotovo nestvarnih 25,40 kilograma.

 


Foto: Putokoza.com (autor: Zdravko Rajko)

Nastavite čitati

Gong DIP-u: Istražite tko stoji iza dezinformacijske kampanje protiv Ivane Kekin

Gong navodi da je na tri objave kolaborator bio Vinko Kojundžić, koji je od bivšeg ministra zdravlja Vilija Beroša, osumnjičenog u korupcijskoj aferi, dobio nekoliko poslova izrade softvera. Na jednoj objavi je koautor i Neven Brnjas, ZET-ov sindikalist koji je bio na listi Radničke fronte, dok danas surađuje s Kojundžićem na kreiranju videa

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.