Izgledaju kao mala svemirska bića. Potpuno nebično. S repićem na kraju tijela i "očima". Kao da su izašli iz nekog crtića.
No jesu li opasni i radi li se o nekoj novoj, invanzivnoj vrsti, zapitala se čitateljica koja nam je poslala fotografije neobičnih gusjenica. Pronašla ih je pored jedne pulske škole i zabrinula se. Odgovor nam je dao Nediljko Landeka voditelj Odjela za deratizaciju, dezinsekciju i dezinfekciju Službe za epidemiologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije.
- To je oleandrov ljiljak, leptir, a ovo mu je gusjenica, kazao nam je Landeka te objasnio da kukac nije nimalo opasan. Ukoliko bude imao sreće izrast će u lijepog leptira, dodao je, i poslao nam fotografiju za ilustraciju.
Prirodoslovni muzej Split
Gusjenica oleandrova ljiljaka je intenzivno zelene boje, s dvije dvije prepoznatljive crno-plave mrlje u obliku oka na prednjem dijelu ("lažne oči" kojima plaši neprijatelje) te bijele točke na bočnoj strani tijela. Može narasti do 13 centimetara.
Upravo prije kukuljenja mijenja boju u narančasto-crnu, kao što je slučaj s ovima na fotografijama naše čitateljice.
Kako se navodi na portalu Bilogija.com oleandrov ljiljak (Daphnis nerii), prema nekima je ovo najljepši leptir na Zemlji.
Poznatiji je upravo po svom ličinačkom stadiju - gusjenici - koja se većinom hrani lišćem oleandra. Oleandar spada u najotrovnije biljke jer njegovi glikozidi mogu ubiti sve životinje, ali ne i ovog izdržljivog kukca.
Također, ovaj leptir je jedan od rijetkih kukaca koji, slično kao i ptice, ima sezonske migracije.
Pixabay
Zanimljivo je kako se ličinke u početku hrane mladim lišćem na vrhu biljke, a kako rastu i "stare" polako se spuštaju prema podnožju biljke i hrane se starijim listovima sve dok se ne zakukulje u podnožju biljke. Nakon preobrazbe, iz kukuljice izlijeće odrasli leptir koji se hrani nektarom drugih biljaka i traži partnera kako bi se uspješno razmnožio.
Oleandrovi ljiljci tijekom sezone (svibanj - kolovoz) produciraju nekoliko generacija koje s lakoćom preživljavaju u Europi. Kako preferiraju tople krajeve za život, zadnja generacija odraslih kukaca krajem ljeta leti u toplije krajeve Afrike i Azije gdje se nastavljaju razmnožavati. Krajem sljedećeg proljeća odrasli leptiri ponovno sele u područja Europe gdje opet produciraju nekoliko generacija mladih leptira.
Migracijske sklonosti su ovu vrstu leptira dovele čak i do Havaja gdje je sada stalna vrsta.