Premda je u Istri itekako raširen način kuhanja kave na turski način, ipak veliki broj Istrana kući ima barem jednu moku, "kogomu". Ovaj specifičan tip aparata za pripremu kave, koji mnogima u drugim dijelovima naše zemlje izgleda kao nepoznati neleteći objekt, izmišljen je u Italiji prije 90 godina. Moki je status na Facebooku posvetio profil The Time Machine.
Bilo je to 1933. kada je Alfonso Bialetti u svojoj radionici za proizvodnju poluproizvoda od aluminija - Alfonso Bialetti & C. Fonderia u Conchigliji - u Crusinallu u Piemonteu, iznjedrio novi uređaj za pripremu kave: Moka Express, a dobio je svoje ime prema jemenskom gradu Mokha, jednog od prvih i najpoznatijih područja proizvodnje kave.
Novi aparat, pravi inženjerski dragulj, bio je gotovo revolucionaran. Moka je tada, upravo kao i danas, imala konstrukciju od aluminijske legure s bakelitnim ručkama i sastojala se od tri dijela: kuhala za vodu ili kotla, filtra za mljevenu kavu i spremnika za gotovu kavu.
Prvih deset godina Alfonso Bialetti prodavao je svoju novu „kafetijeru“ na malo, putujući na lokalne sajmove. Kasnije, zahvaljujući briljantnim idejama njegova sina Renata, koji je preživio koncentracijske logore u Njemačkoj, počinje zlatno doba Moke. Renato Bialetti odlučio je investirati u oglašavanje na nacionalnoj i međunarodnoj razini: od tada prodano je više od 300 milijuna primjeraka i različitih veličina: za 1 šalicu, dvije, tri, četiri, šest, osam, dvanaest. Uz Bialetti, moku su počele proizvoditi i tvrtke drugih robnih marki.
Kao što zahtijeva patent sustava "Moka", osmerokutni oblik (u presjeku) služio je (služi) za povećanje prianjanja u slučaju mokre podloge. Projekt i nakon osamdeset godina ostaje nepromijenjen u cijelosti, a proizvodnja se i dalje odvija u Italiji.
Vrlo elegantan, futuristički dizajn moke, poznat je u cijelom svijetu, a "mocca" se nalazi posvud, od stalne postave Milanskog trijenala, do MoMA muzeuma u New Yorku te u kuhinjama svakog Talijana pa i šire.
Moka je demokratična, skromna i funkcionalna: u skladu s dogmama racionalističkog dizajna, nije skupa.
Godine 1996. Moka ulazi u Guinnessovu knjigu rekorda s modelom Moke za 1000 šalica kave (proizveden je samo jedan primjerak), a 2010. na Shanghai Expo-u svrstana je među 10 talijanskih izuma koji su promijenili svijet.
S poznatim zviždukom i mirisom kave koji ujutro zavlada kuhinjom usrećujući još polupospane ukućane, moka pripada onoj klasi predmeta za koje možemo slobodno reći da su... živi.