Život

predavanje u Sveučilišnoj knjižnici u Puli

Jagoda Munić: “Zeleni put Europe – od Europskog zelenog plana do Plana za čistu industriju”

Predavanje će 17. travnja u 18 sati u Sveučilišnoj knjižnici u Puli održati hrvatska stručnjakinja za zaštitu okoliša i održivi razvoj Jagoda Munić. Predavanje u sklopu projekta Zelena knjižnica organizira Društvo bibliotekara Istre i Sveučilišna knjižnica Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli


 
2 min
Istra24

Predavanje će 17. travnja u 18 sati u Sveučilišnoj knjižnici u Puli održati hrvatska stručnjakinja za zaštitu okoliša i održivi razvoj Jagoda Munić. Predavanje u sklopu projekta Zelena knjižnica organizira Društvo bibliotekara Istre i Sveučilišna knjižnica Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli

"Zeleni put Europe – od Europskog zelenog plana do Plana za čistu industriju" naslov je predavanja koje će 17. travnja u 18 sati u Sveučilišnoj knjižnici u Puli održati hrvatska stručnjakinja za zaštitu okoliša i održivi razvoj Jagoda Munić. Predavanje u sklopu projekta Zelena knjižnica organizira Društvo bibliotekara Istre i Sveučilišna knjižnica Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli.

U predavanju pod nazivom „Zeleni put Europe – od Europskog zelenog plana do Plana za čistu industriju", Jagoda Munić, stručnjakinja za okoliš i klimatske politike, predstavila je razvoj i promjene u europskoj zelenoj tranziciji. U središtu izlaganja nalazili su se Europski zeleni plan (EGP) i Plan za čistu industriju (PČI), s fokusom na izazove pravedne tranzicije, očuvanja okoliša i borbe protiv društvene nejednakosti.

Istaknuto je kako je Europski zeleni plan, donesen 2019. godine, označio „trenutak čovjeka na Mjesecu" za klimatsku politiku EU-a, s ciljem klimatske neutralnosti do 2050. godine. No, globalni šokovi poput rata u Ukrajini, energetske krize i geopolitičkih promjena ubrzali su potrebu za prilagodbom – što je rezultiralo novim Planom za čistu industriju, donesenim u veljači 2025. godine.

Plan za čistu industriju (CID/PČI) ne zamjenjuje zeleni plan, već ga primjenjuje na industrijski sektor. Naglasak stavlja na dekarbonizaciju gospodarstva, čiste tehnologije, sirovine, pristupačnu energiju i očuvanje konkurentnosti europske industrije. No, Munić upozorava na moguće prijetnje, poput „greenwashinga", slabljenja okolišnih standarda te ugrožavanja radničkih i zajedničkih prava ako se socijalna komponenta zanemari.

Predavanje završava pozivom publici da prepoznaju lokalne prilike za održivi razvoj, osobito u kontekstu Hrvatske – koja ima golem potencijal u obnovljivim izvorima, tranziciji turizma i korištenju EU fondova.

O predavačici

Jagoda Munić istaknuta je hrvatska stručnjakinja za zaštitu okoliša i održivi razvoj s bogatim međunarodnim iskustvom. Rođena u Rijeci, većinu života provela je u Zagrebu. Diplomirala je ekologiju i biologiju te bibliotekarstvo i informacijske znanosti na Sveučilištu u Zagrebu, a magistrirala zaštitu okoliša na Sveučilištu u Manchesteru.Od 2000. do 2017. radila je u Zelenoj akciji, najvećoj hrvatskoj udruzi za zaštitu okoliša, gdje je vodila brojne kampanje i projekte. Od 2012. do 2016. bila je predsjednica međunarodne mreže Friends of the Earth International, te direktorica Friends of the Earth Europe sa sjedištem u Bruxellesu (2017.-2024.).Trenutno djeluje kao stručna savjetnica za zaštitu okoliša i klimu. U svom radu fokusira se na politike Europske unije i UN-a vezane uz okoliš, klimatske promjene, energetiku i održivu ekonomiju. Jagoda Munić često gostuje na konferencijama i javnim događanjima, gdje dijeli svoje znanje i iskustvo o zelenoj tranziciji i pravednom društvu.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.