Život

VELIKI ISKORAK ZA ZDRAVLJE "PALČIĆA"

KBC Rijeka uveo modernu dijagnostiku apneje kod prijevremeno rođene djece

Iako je primjena te metode od iznimne koristi u sve prijevremeno rođene djece, njene koristi posebno dolaze do izražaja kod palčića s drugim pridruženim poremećajima


 
3 min
HINA

Iako je primjena te metode od iznimne koristi u sve prijevremeno rođene djece, njene koristi posebno dolaze do izražaja kod palčića s drugim pridruženim poremećajima

Klinički bolnički centar Rijeka je uveo modernu dijagnostiku apneje kod prijevremeno rođene djece te je učinjen veliki iskorak za cjeloživotno zdravlje "palčića," izvijestili su danas iz riječke bolnice.

Iz riječke bolnice naglašavaju da je, prema informacijama kojima raspolažu, ta bolnica prva ustanova u Hrvatskoj, koja je uvela tu modernu metodu dijagnosticiranja apneje.

Prijevremeno rođena djeca – palčići, u posebnom su fokusu stručnjaka zbog visokih medicinskih zahtjeva u zbrinjavanju i osiguravanju najbolje medicinske skrbi, a procjena apneje važna je za prepoznavanje njenog osnovnog uzroka, čime se otvara mogućnost odgovarajućeg liječenja.

Iako je primjena te metode od iznimne koristi u sve prijevremeno rođene djece, njene koristi posebno dolaze do izražaja kod palčića s drugim pridruženim poremećajima.

Iz riječke bolnice navode da posljedice prijevremenog rođenja prate osobu tijekom cijelog života, mnoge  se komplikacije mogu izbjeći ili kontrolirati pravovremenom dijagnozom i liječenjem, a razvoj medicinske struke doveo je do porasta preživljenja prijevremeno rođene djece, kao i iznimno rano prijevremeno rođene.

Apneja ili prestanak disanja u prijevremeno rođene novorođenčadi je posljedica nezrele kontrole disanja, a uslijed apneje dolazi do razdoblja snižene zasićenosti krvi kisikom,  što je povezano s brojnim negativnim posljedicama poput mogućeg oštećenja vida ili sustava disanja.

Stoga su što ranije otkrivanje i određivanje tipa apneje te ciljana terapija iznimno važni u prevenciji komplikacija, koje nastaju zbog privremenog manjka kisika.

Iz KBC-a Rijeka naglašavaju da su novim dijagnostičko-terapijskim metodama ostvarili kliničku vrijednost testiranja te skupine djece jer je osiguravanjem najmodernije opreme moguće praćenje poremećaja disanja tijekom spavanja, procjena plućnih rezervi i evaluacija potrebe za primjenom dodatnog kisika.

Predstojnica Klinike za pedijatriju Iva Bilić Čače kazala je da se aktualnom primjenom kardiopulmonalne poligrafije na Klinici za pedijatriju podiže standard liječenja i praćenja prijevremeno rođene djece u nastojanju da se osigura njihov optimalan rast i razvoj te je to nastavak višegodišnjeg programa dugoročnog praćenja prijevremeno rođene novorođenčadi u Klinici.

Pojasnila je da je polisomnografija neinvazivni višekanalni test koji se koristi u poremećajima disanja tijekom spavanja i uključuje snimanje niza kompleksnih medicinskih pokazatelja, a da se kod novorođenčadi obično koristi kardiopulmonalna poligrafija, koja podrazumijeva primjenu manjeg seta kanala (EKG, nosni termistor ili kanila, pulsna oksimetrija i torakalna induktivna pletizmografija), a pomaže u razlikovanju vrsta apneje.

Ravnatelj KBC Rijeka Alen Ružić ocijenio je da nova bolnica za ženu i dijete na Sušaku živi svojim punim životom te da uz suvremene, funkcionalne i ugodne prostore, vrhunska oprema osigurava najviše standarde, dodavši kako sada u novoj bolnici, pod jednim krovom, imaju vrhunske, zadovoljne timove, a stalno pristižu i novi, mladi stručnjaci.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.