Život

RUKAVAC FESTIVALA ZNANOSTI DANAS U PULSKOM CIRCOLU

"MI SMO PRIJATELJI MORA-WE ARE FRIENDS OF THE SEA" Predavanja i radionice za djecu

Kroz bogat program koji se sastoji od prezentacije projekta HATCH (programa INTERREG ITALIJA - HRVATSKA), stručnog predavanja, znanstvene predstave i tri interaktivne znanstvene radionice na temu mora, djecu se nastoji senzibilizirati za bitne teme današnjice: zašto je more važno i što mi možemo učiniti da ga zaštitimo


 
5 min
Istra24

Kroz bogat program koji se sastoji od prezentacije projekta HATCH (programa INTERREG ITALIJA - HRVATSKA), stručnog predavanja, znanstvene predstave i tri interaktivne znanstvene radionice na temu mora, djecu se nastoji senzibilizirati za bitne teme današnjice: zašto je more važno i što mi možemo učiniti da ga zaštitimo

Danas je održana manifestacija u sklopu Festivala znanosti pod nazivom “Mi smo prijatelji mora – We are friends od the SEA” koja je sastavni dio aktivnosti u sklopu projekta HATCH (INTERREG IT - HR).

Cilj je ove javne prezentacije projekta HATCH (programa INTERREG ITALIJA - HRVATSKA) značaj zaštite Jadranskog mora približiti najmlađima i općenito javnosti. Događaj je uklopljen u ovogodišnji Festival znanosti koji ima za temu Prirodu i društvo.

Zašto je more važno i kako ga zaštiti

Kroz bogat program javne prezentacije koji se sastoji od prezentacije projekta HATCH, stručnog predavanja, znanstvene predstave i tri interaktivne znanstvene radionice na temu mora, djecu se nastoji senzibilizirati za bitne teme današnjice: zašto je more važno i što mi možemo učiniti da ga zaštitimo.

Kroz predavanja su se upoznali s ribama pridošlicama i invazivnim vrstama u Jadranu, jer kao što znamo klimatske promjene i zagađenje nastalo ljudskom aktivnošću utječe na bioraznolikost. Često te nove vrste dosele, a nemaju prirodne neprijatelje u Jadranskom  moru pa naruše čitav prirodni poredak. A neke se vrste nažalost nađu pred izumiranjem, kao što je to slučaj s periskim školjkama. Uvijek čak i malo narušavanje ekosustava ima velike posljedice, koje neke osjetimo prije, a neke kasnije.

Kroz radionice se nastojalo djecu osvijestiti o štetnim ljudskim utjecajima na more poput raznog otpada i otpadnih voda. Kroz mikroskope su mogla vidjeti mikroplastiku koja je zapravo „nevidljiv“, a opet jako VIDLJIV problem. Igre i radionice omogućile su djeci upoznati temperaturu, gustoću, salinitet, boju, vodljivost i ostala svojstva morske vode. Saznali su sve o tome kako otpad utječe na delfine i kornjače. O tome što se dogodi kada se izlije nafta iz brodova. Istarsko veleučilište – Università Istriana di scienze applicate je organizator ovog događaja i potpisnik povelje "Prijatelj mora".

Predavanja, radionice i pokazni eksperimenti

U uvodnom dijelu medijima, okupljenim gostima i djeci četvrtih razreda OŠ Veruda , obratili su se dr.sc. Daglas Koraca, dekan Istarskog veleučilišta - Università Istriana di scienze applicate, koji je u ime domaćina pozdravio prisutne i poželio im zabavan i poučan znanstveni dan te voditeljica projekta doc.dr.sc. Vedrana Špada, dipl.ing. voditeljica Centra za istraživanje METRIS pri Istarskom veleučilištu, koja je najavila bogat program te djeci podijelila bedževe projekta s oznakom „Ja sam prijatelj mora“.

Uslijedilo je predavanje na temu „Zašto je more važno“ i „Ribe pridošlice“ koje je predstavio dr.sc. Neven Iveša s Fakulteta prirodnih znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli. Zatim je uslijedio Science show na temu mora u izvedbi tima iz Nutty Scientist.

Nakon kratke pauze i regrupiranja djece po radnim stanicama organizirane su radionice i pokazni eksperimenti kroz koje su djecu vodili predstavnici iz tvrtke Tinker LAB, Nutty Scientist i profesori i studenti s Fakulteta prirodnih znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli.

Nutty Scientis predstavili su više od 12 zanimljivih pokusa, kemijskih reakcija, kontroliranih “eksplozija” i sličnih eksperimenata koji su zadivili djecu. Djeca su aktivno sudjelovala u cijelom showu te su zajedno s instruktorima izvodili pokuse. Znanstveni show je osmišljen na način da je povezan s temom mora. Tako su osmislili priču gdje su znanstvenici krenuli na put, točnije u istraživanju morskih dubina. Kad ih je nevrijeme na moru odnijelo daleko od obale, našli su se na nepoznatom i neotkrivenom otoku. Znanstvenici iz ove priče nisu očajavali, već su se odlučili istražiti otok te zajedno s djecom naći način kako otići sa otoka!

U nastavku je održana STEAM radionica u kojoj su djeca izrađivala ljigavce, oni zapravo i nastaju kroz jednu kemijsku reakciju. No to nisu bili obični ljigavci, već „Ljigavci Jadransko more“. Kako je morska voda sastavljena od vode i soli, plavi ljigavci su predstavljali vodu, djeca su dodavala šljokice koje su predstavljale sol te male morske životinje. Svako je dijete dobilo adekvatnu prozirnu posudicu s poklopcem u koju je stavilo svoj morski ljigavac te su ga ponijeli kući.

Tinker LAB ekipa je napravila edukativno predavanje o morskim životinjama kroz igru. Nakon toga su, na temu brige o našoj planeti Zemlji, razvrstavali otpad, a završili su s radionicom izrade „Earth“ vrtuljka kojeg je svako dijete također uzelo sa sobom.

Predstavnici Fakulteta prirodnih znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli s djecom su odradili temu "Uskrs u moru". Naime, tema radionice je bila razmnožavanje nekih morskih organizama, odnosno predstavili su različita morska jaja budući je sada proljeće i u moru i organizmi se intenzivnije razmnožavaju. Lajtmotiv koji se provlačio tijekom radionica jesu dakle jaja u moru. Kako bi djeci bilo bliskije, u naslovu su temu povezali s Uskrsom i jajima. Kroz navedenu temu istaknuli su specifične načine razmnožavanja pojedinih morskih organizama te su na živim primjerima (vidljivo golim okom i na lupi) prikazali reproduktivni ciklus nekih od njih, njihovu embriogenezu i faktore koji su ključni za nesmetan daljnji razvoj.

U fokusu studenti i obrazovanje stručnih kadrova

Druženje u Circolu danas je bilo u ozračju dječje znatiželje ili, moguće, budućih potencijalnih nada nekih znanstvenih grana.

Osim EU projekata važnih za zaštitu okoliša, razvoj materijala i očuvanje kulturne i prirodne baštine, Istarsko Veleučilište – Università Istriana di scienze applicate bavi se znanstveno-istraživačkom djelatnošću, a u sklopu METRIS-a pomaže gospodarstvenicima u analizi kvalitete materijala i istraživanju i razvoju te rješavanju problema u proizvodnji i primjeni materijala.

Međutim, u fokusu su uvijek studenti i obrazovanje stručnih kadrova te je važno istaknuti kako od ove godine osim prijediplomskog stručnog studija Mehatronike studenti mogu na Istarskom veleučilištu upisati i diplomsku razinu tog smjera te postati magistri inženjeri imati kontinuitet i završiti svih 5 godina studija u Puli.

Također, od ove godine Istarsko veleučilište budućim brucošima nudi i izrazito atraktivan smjer Menadžment u gastronomiji i kultura hrane. Ono što veleučilište i njegove stručne smjerove razlikuje od sveučilišnih studija je usredotočenost na stručno obrazovanje orijentirano na tržište rada sa zanimljivim kolegijima koji se provode u laboratorijima i naglasak na stručnoj praksi. Studiji su moderni i zapravo osmišljeni u suradnji s gospodarstvenicima koji su identificirali koja znanja i kompetencije žele od svog budućeg kadra koji žele zaposliti.


Nastavite čitati

Pula
 

(VIDEO) Poslušajte sjajan ženski saksofonski kvartet Roya koji je sinoć oduševio Puljane

'Roya' na perzijskom jeziku znači san ili vizija * Ovu jedinstvenu skupinu čine četiri izvrsne saksofonistice - Hrvatica Petra Horvat, Poljakinje Weronika Partyka i Betka Bizjak Kotnik te Slovenka Jovana Joka, a sinoć im se pridružio, uz nimalo nebitnu elektronsku podlogu, Neven Radaković * Premijerno su izvele skladbu "Malala" Jeana Denisa Michata u čast Malale Yousafzai, pakistanske aktivistice koja je dobila Nobelovu nagradu u dobi od 17 godina

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.