Mnogi neznaju za gianduju, puno njih zna za Nutellu, ali je rijetko kome poznata činjenica da je receptura za današnju najpoznatiji svjetski čokoladni namaz djelomično nastala zahvaljujući Antoniu Bazzariniju, rodom iz Rovinja-Rovigno, koji je 1813.osmislio i patentirao preteću gianduje, deliciju od čokolade i badema.
Gianduja je dobila ime po poznatoj maski i liku iz talijanske Commedia dell'Arte, popularnog oblika kazališta u Italiji. Noseći trorogi šešir i smeđu jaknu s crvenim rubovima, Gianduja je pošteni seljak pijemontskog sela. Danas se lik smatra službenom karnevalskom maskom u Torinu.
Bazzarini: Rovinjac koji je promijenio svijet čokolade
Zanimljivo je i da Bazzarini nije bio čokolatijer ni slastičar, već značajni filolog i lingvist, autor tada najvećeg talijansko latinskog rječnika ikada napisanog, koji je kratko ušao u svijet čokolade i zauvijek ga promijenio. Njegov je izum imao velik utjecaj na tadašnja kretanja izrade čokolade koja su se kasnije proširila diljem svijeta.
Tada, u vrijeme Napoleonove vladavine, kada je uvoz kakaa iz Južne Amerike postao težak, mladi je Bazzarini, eksperimentirajući s kakaom i hranom iz svog prirodnog okoliša – grada Rovinja, gdje je badema bilo u izobilju, otkrio „zamjenu za čokoladu". Iako je Bazzarini u svojim receptima koristio bademe, njegov recept jednako predviđa i uporabu lješnjaka. Svoj je izum prenio u Italiju, te ga 1813. godine patentirao i tiskao u brošuri vrlo znakovitog naslova: Nacionalna strategija zamjene za čokoladu.
Gianduja je talijanski slatkiš od čokolade s najmanje 30% paste od lješnjaka. Svjetlija od tamne čokolade, ali tamnija od mliječne čokolade, gianduja dolazi u različitim oblicima, od hrskavih pločica do glatkih i kremastih namaza. U Italiji ćete također pronaći gianduju u drugim poslasticama kao što su čokoladni tartufi, pa čak i sladoled.
Legenda kaže da je uvijek domišljati Pier Paul Caffarel (osnivač Caffarel čokolada) počeo isprobavati recepte s većim udjelom lokalnih sastojaka, uključujući i poznate pijemontske lješnjake. Dobiveni slatkiš nazvan je "gianduja" po poznatom liku
Novi, slatki (pa i autohtoni) rovinjski suvenir
Prije godinu dana autorica projekta o novom, slatkom, rovinjskom suveniru, Marina Prijatelj, istražujući tradicionalne čokoladne recepture, na stranici jednog od vodećih distributera čokolade naišla na izuzetno otkriće da Gianduja – jedna od najvećih čokoladnih klasika – svoje izvorno porijeklo vuče iz Rovinja, o čemu svjedoče tiskani materijali, ali i patent.
Za to su otkriće zaslužni talijanski autori Clara i Gigi Padovani Giunti čija su istraživanja o povijesti Gianduje dovela do toga da je njen pravi, izvorni autor Antonio Bazzarini iz Rovinja-Rovigno, a svoje su zaključke objavili u knjizi Gianduiotto Mania (2007.).
Na tragu tih saznanja nastala je ideja stvaranja novog, ekskluzivnog suvenira Rovinjska gianduja, proizvedenog od strane tvrtke Atelier Ecostyle koji je jučer premijerno predstavljen u rovinsjkoj Gradskoj palači.
«Priča o rovinježu Antoniu Bazzariniu iznimno je otkriće za našu tvrtku, kao i za Grad Rovinj-Rovigno koji se, zahvaljujući svom sugrađaninu i njegovoj brošuri iz 1813., iznenada našao u svijetu čokolade», naglasila je Barbara Lipovščak iz Ateliera Ecostyle koja se tom prilikom zahvalila Gradu Rovinj-Rovigno te lokalnoj Turističkoj zajednici na podršci i potpori zajedničkom projektu.
Razvoj jedinstvenih i prepoznatljivih proizvoda
«Razvoj ovog ekskluzivnog suvenira predstavlja kvalitativan iskorak s nečim što je jedinstveno i što može biti prepoznato u cijelom svijetu kao proizvod koji je nastao u našem gradu» izjavio gradonačelnik Marko Paliaga, te je pritom podsjetio da Rovinj-Rovigno posjeduje nekoliko takvih proizvoda koji su simboli našeg identiteta grada, njegove tradicije i povijesti, poput tradicionalne brodice batane kojoj je posvećen i novi koncept rovinjskog Adventa, zatim nar i jedinstvena receptura rovinjskog pelinkovca obitelji Benussi iz 1925 koji je prepoznat i izvan granica Hrvatske. «Nadam se da ćemo ta dva prepoznatljiva proizvoda uspjeti ubuduće spojiti u gastronomskom i doživljajnom smislu», dodao je Paliaga. «Cilj je, stoga, da se ističemo po kvaliteti te da razvijamo proizvode i doživljaje kojima je teško konkurirati, odnosno po kojima možemo biti jedinstveni i prepoznatljivi u cijelome svijetu».
Personaliziran pristup
Receptura Rovinjske gianduje inspirirana je originalnom recepturom zamjene za čokoladu i prilagođena današnjem vremenu, a od namirnica je korištena vrhunska čokolada Q-fermentacije s minimum 70% kakaa, domaće bademe te najkvalitetnije dodatke provjerenog porijekla.
Proizvedene su čokolade u više veličina i gramaža, zatim bombonijere s 2 i 8 pralina u obliku badema, čokoladni namaz od 220g, a sve dolazi u pakiranjima ekoloških kraft kutija raznih veličina, luxury kaširanih kutija i kutija u obliku knjige gdje smo, Antoniu Bazzariniu u čast spojili njegove dvije ljubavi: leksikografiju i čokoladu», objasnila je Lipovšček.
Vizualni identitet baziran je na liku i djelu Antonia Bazzarinia gdje su za logo korišteni autentični memorandum njegove nakladničke kuće iz 1835. godine i portret iz njegovog najpoznatijeg djela, talijanskog rječnika. Rovinjsku gianduju tako krasi osebujan design s povijesnim pokrićem . Njegov portret i tipografija su elementarni detalji personaliziranog pristupa cjelokupnom projektu kakvog do sada u Hrvatskoj nije bilo.
Sladoled s potpisom chefa Deniza Zemba
U suradnji s čuvenim chefom Denizem Zembom razvijen je craft sladoled rovinjske gianduje, a osim klasičnog sladoleda postoji i veganska varijanta sladoleda. Kako je ispričao Zembo, namjera je bila replicirati u današnje vrijeme interpretaciju tog sladoleda, a to znači bez upotrebe namirnica životinjskog porijekla, bez glutena.
Podršku je ovom projektu dala i Turistička zajednica grada Rovinja-Rovigno čija je direktorica Odete Sapač također prisustvovala konferenciji za medije, a pročelnica Ureda Gradskog vijeća i gradonačelnika Maria Črnac Rocco napomenula je kako je Sporazumom između Grada Rovinj-Rovigno, TZ-a i Ateliera Ecostyle zaštićen žig i ime, te su dogovoreni načini prodaje.
Matijas Kozić