Život

UDRUGA ZA POREMEĆAJE HRANJENJA

Sve je više onih koji su ospjednuti zdravom hranom i kompulzivno vježbaju

Nema ništa loše u samom vježbanju ili trčanju jer se onda osjećamo dobro, ali ako osjećamo da to moramo odraditi pod svaku cijenu, ako idemo trčati samo zato da bi potrošili ono što smo pojeli - e, to onda više nije dobro ni zdravo, zaključuje predsjednica udruge Jelena Zubić


 
2 min
Borka Petrović ⒸFOTO: Manuel Angelini

Nema ništa loše u samom vježbanju ili trčanju jer se onda osjećamo dobro, ali ako osjećamo da to moramo odraditi pod svaku cijenu, ako idemo trčati samo zato da bi potrošili ono što smo pojeli - e, to onda više nije dobro ni zdravo, zaključuje predsjednica udruge Jelena Zubić

Nedavno osnovana Udruga za poremećaje hranjenja “Snaga u meni” okuplja stručnjake iz ove domene, no intencija joj je osnivanje mjesta u Istri na koje se mogu javiti osobe sa poremećajima hranjenja. Do tada svi koji smatraju da imaju problema s hranom ili hranjenjem mogu im se javiti na njihov profil na Facebooku https://m.facebook.com/Udruga-Snaga-u-meni-105643254761846/

Jelena Zubić

- Trenutno nam je u fokusu edukacija i informiranje šire javnosti o poremećajima hranjenja. Tanka je granica kada nezdrav odnos prema hrani i svom tijelu postaje poremećaj, no činjenica jest da je toga sve više, veli predsjednica Udruge Jelena Zubić.

Opsjednutost zdravom hranom

Pojašnjava kako je, osim svima znane anoreksije i bulimije, sve više poremećaja ortoreksije odnosno opsjednutosti zdravom hranom i bigoreksije. Nju, pojašnjava, nazivaju i obrnutom anoreksijom, a od nje boluju muškarci, posebice mladići koji imaju iskrivljenu sliku o svom tijelu i sebe uvijek vide presitnima, posebno mišiće, pa pretjeruju u vježbanju, uzimanju raznih dodataka prehrani, a veoma su usmjereni i na stog režim prehrane.

Zdrava hrana, ali s mjerom

Zubić veli kako do toga dolazi jer, kao što se godinama prezentira idealno žensko tijelo, sada se to isto zahtijeva i od muškaraca. Idealna žena mora imati tanak struk, tanke noge, izražene atribute, no sve je više zahtjeva i pred muškarcima koji moraju biti snažni, imati jake ruke, mišiće…

Kompulzivno vježbanje

- Neki poremećaji hranjena se s vremenom i redefiniraju pa tako bulimija danas ne znači samo povraćanje nakon jela već se može odnositi i na kompulzivno vježbanje. Nema ništa loše u samom vježbanju ili trčanju jer se onda osjećamo dobro, ali ako osjećamo da to moramo odraditi pod svaku cijenu, ako idemo trčati samo zato da bi potrošili ono što smo pojeli - e, to onda više nije dobro ni zdravo, zaključuje Zubić.


FOTO: Pixabay

Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.