Život

1.100 KM ZA OBOLJELE OD PLUĆNE HIPERTENZIJE

VIA ADRIATICA Tomislav i Charles na humanitarnom putovanju preko planina od Prevlake do Kamenjaka

Želja da prehodam neki veliki trail tinjala je u meni godinama, iskustva u planinarenju nemam, a nakon prošlogodišnjeg druženja s Charlesom, pitao sam ga hoće li sa mnom prehodati Via Adriaticu. Javio se idući dan, i samo mi kratko kazao; "Bukirao sam idući let i dolazim", kaže o početku ove avanture Tomislav Smrček


 
4 min
Dean Mladenović
Tomislav Smrček Čonča i Charles Stephens Rooster

Želja da prehodam neki veliki trail tinjala je u meni godinama, iskustva u planinarenju nemam, a nakon prošlogodišnjeg druženja s Charlesom, pitao sam ga hoće li sa mnom prehodati Via Adriaticu. Javio se idući dan, i samo mi kratko kazao; "Bukirao sam idući let i dolazim", kaže o početku ove avanture Tomislav Smrček

Prije točno tjedan dana na Uskrs, dva prijatelja, Bjelovarčanin Tomislav Smrček Čonča i Amerikanac Charles Stephens Rooster krenuli su u avanturu zvanu Via Adriatica. Put dug 1.100 kilometara preko prve hrvatske dugometražne planinarske staze od Rta Oštro na Prevlaci do Rta Kamenjak na najjužnijoj točci Istre, koju je do sada prehodalo 25 osoba.

Smrček bivši pravosudni policajac, a sada turistički djelatnik, kaže da se s Charlesom upoznao u Limskom zaljevu prije dvije godina gdje je vodio turističke ture s kanuima.

Tomislav Smrček Čonča

"Charles je umirovljeni američki marinac iz Tennesseeja, koji je već prehodao najveće trailove u Americi, Appalachian i Pacific Crest. Ja sam najveći dio dionice Via Adriatica od Prevlake do Savudrije već prešao 2007. s biciklom, a 2020. godine također, ali morskim putem s kanuom.

Charles Stephens Rooster

Želja da prehodam neki veliki trail tinjala je u meni godinama, iskustva u planinarenju nemam, a nakon prošlogodišnjeg druženja s Charlesom, pitao sam ga hoće li sa mnom prehodati Via Adriaticu. Javio se idući dan, i samo mi kratko kazao; "Bukirao sam idući let i dolazim", kaže o početku ove avanture Smrček.

Kao i svaki prethodni pothvat, tako i ovaj, Smrček posvećuje Udruzi "Plava krila" koja je osnovana u cilju potpore i edukacije oboljelih od plućne hipertenzije, a za svaki pređeni kilometar, simbolično putem Go Get Funding platforme pokušavaju prikupiti 1.100 eura, odnosno jedan euro po kilometru.

Smrček iza sebe ima mnoštvo nevjerojatnih avantura vezanih uz veslanje na vodama, od preveslavanja Jadranskog i Baltičkog mora te La Manchea i svih rijeka u Hrvatskoj, te se je baš prilikom preveslavanja Jadrana ostvario kontakt s 'Plavim Krilima' pod sloganom 'Jadranom bez daha' i od tada sva suradnja ide s njima, pa i ova avantura nosi slogan 'Via Adriatica bez daha'.

Ekipa Argo Bjelovar koju je Smrček kao kapetan predvodio na Maratonu lađa na Neretvi je prvi tim s kopna koji je odnio pobjedu.

Iako se radi o prvim danima putovanja, Smrček ne skriva da su fascinirani prirodom koja ih okružuje, te naglašava pogled na Jadransko more s jedne i nepregledne planine s druge strane kao čarobne vidike, a na pitanje o težini hodanja, kaže da se oni nigdje ne žure.

Vidici koji oduzimaju dah

Pogledi prema Hercegovini

- Charlesov ruksak je težak 13, a moj 20 kilograma. Kaže mi da sam ja u moj stavio i svoje strahove. On je stvarno iskusan planinar, a prije nego što je došao, pripremao se za jedan od najdužih svjetskih trailova Continental Divide Trail od 5.000 kilometara, koji se prelazi za otprilike šest mjeseci, tako da Via Adriatica i nekih 45 dana hoda nije neki poseban izazov za njega.

Kao svojevrsni vodič na ovom putu, Smrček ističe knjigu 'Moja planina' Tatjane Šavorić medicinske sestre iz Zagreba i majke troje djece. Prve žena koja je prije pet godina sama za 46 dana prehodala ovu dionicu.

Šatori su postavljeni za spavanje

- Prije polaska čuo sam se s Tatjanom, koja mi je kazala, uzmi moju knjigu, ona ti je vodič, u njoj se nalaze mjesta gdje ima vode, gdje se može postaviti šator, naći sklonište u slučaju lošeg vremena, te ju Charles naziva 'the beast lady'. Sama spoznaja da je jedna žena teška 50 kilograma prehodala ovu najdužu hrvatsku planinarsku stazu, i cijelo vrijeme nosila ruksak od 25 kilograma, što je pola njene težine, izaziva divljenje.

Dolazak Tatjane Šavorić na Kamenjak - Foto: Dean Mladenović

Smrček kaže da je hodanje od 12 sati dnevno, uvijek naporno, te da nema čovjeka koji nakon toliko hodanja ne osjeća bolove u kukovima, listovima, tetivama i stopalima.

- Ramena bole od ruksaka, trenutačno imam dva žulja koja držim pod kontrolom. Bitno je da je tijelo u nekoj prosječnoj kondiciji, ali najbitnija je da je u glavi sve u redu. Stanemo mi, uzmemo i duže odmore, nije to ništa neobično na ovakvim putovanjima, svi to rade, kaže nam o problemima koji su uobičajeni na ovakvi turama.

Očekivani rok putovanja ovog pustolovnog dua je 45 dana, te je dolazak na Rt Kamenjak predviđen za 1. lipnja, ali naglašava Smrček da sve ovisi o okolnostima na terenu, te kao krajnji datum za sada vidi 5. lipnja.

Charles Stephens Rooster i Tomislav Smrček Čonča

Svi koji se žele pridružiti osnovnoj nakani ovog putovanja od 1.100 kilometara za pomoć oboljelima od plućne hipertenzije, svoju donaciju mogu dati na poveznici Plava krila i tako pomoći djeci oboljeloj od plućne hipertenzije.


Fotografije: Tomislav Smrček Čonča i Charles Stephens Rooster

Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.