Rovinjske mačke ove su godine pod bor unaprijed dobile jedan sasvim jedinstven poklon – krov nad glavom. Grad Rovinj odlučio je financirati izradu kućica za četveronožne lutalice, a koje posredstvom i na inicijativu Društva za zaštitu životinja i prirode 'Rovinjske njuškice' izrađuje dobro poznati Vodnjanac dobrog srca Zajim Softić Grga.
I dok u Puli po tom pitanju još uvijek vlada bezvlađe, Rovinj je otišao korak naprijed: zasad su na dvije lokacije u gradu postavljene tri kućice, na vrhu Bregovite ulice kod crkve sv. Eufemije i na Montalbanu. Grad je oba hranilišta 'pokrio' s nadzornim kamerama.
Volonteri su alfa i omega
Predsjednica Rovinjskih njuškica Maria Blažina otkriva da je u planu bilo kućice postaviti u Ulici Švalbe, ali da je na tu ideju od stanara stigao loš 'feedback'.
Kao i uvijek, ništa ne bi bilo moguće bez onih koji svoje vrijeme, znanje i volju nesebično daruju kako bi pomogli onima kojima je potrebno. Volonteri su alfa i omega svakog ovakvog i sličnog projekta. Tako su hranilišta za mace, pojasnila je Blažina, na svoje ime i prezime registrirali volonteri. I oni brinu o njima. Obvezali su se da će ih održavati.
Kućice na Montalbanu
Blažina pripovijeda da su Rovinjske njuškice od Grada tražile da financira projekt uređenja hranilišta. Najveći problemi su, pojasnila je, galebovi i nedostupnost vode u ljetnim mjesecima, dok su zimi mace ostavljene na milost i nemilost loših vremenskih prilika.
Dobili su pet tisuća kuna, a taj se novac koristi za kupovinu materijala kojim Grga u svoje slobodno vrijeme izrađuje kućice.
Grga: "Želim ovo raditit u Vodnjanu!"
- Razmišljali smo što da napravimo s tih pet tisuća kuna jer ozbiljno uređenje košta puno više. Onda smo pročitali jedan vaš članak o Grgi i vidjeli da se bavi izradom kućica, pa smo mu se obratili. Napravio je tri kućice, rekla je Blažina.
Maria Blazina
A bit će ih još. I nisu to bilo kakve kućice. To su Grgine unikatne kućice za životinje! Personalizirane, ručno oslikane. Ali, Grga k'o Grga. Neće on o sebi. Nadaleko poznat po svom dobrom srcu i beskrajnoj ljubavi prema životinjama, kaže tek da mu je drago što može pomoći Rovinjskim njuškicama i što su u tom gradu hranilišta legalna. Dobri duh Vodnjana isto bi volio vidjeti i u svom gradu.
- Želim ovo raditi u Vodnjanu. Ma u svakom gradu u Istri, ali u Vodnjanu pogotovo!, veli Grga, koji je, inače, dugogodišnji volonter udruge Ruka šapi.
Grga je nekoć radio kao brodoskelar u Uljaniku. No, kada je brodogradilište utihnulo prije tri godine, ostao je bez posla. U svojoj 53-godini života. Bez obzira na to, kućice za udruge izrađivao je besplatno, a kada bi 'klijent' bila privatna osoba, tražio bi naknadu tek da može kupiti hranu za 40-ak (steriliziranih) vodnjanskih mačaka o kojima svakodnevno vodi brigu.
Ali sad se, napokon, sve pomalo vratilo na svoje mjesto. Našao je posao. No, slobodno vrijeme i dalje je rezervirano za pomoć napuštenim životinjama. Drugačije Grga ni ne zna.
Grga sa svojim psom Sizifom
- Radi se tutta forza. Osim što me zovu privatno, radim i za udruge. To je moj život! Uvijek se na kraju uspije napraviti kućica. Napravi se kućica i kad mislim da nemam za kupiti materijal. Na kraju se uvijek nađe. Ali pretresem i sve baje u potrazi za paletama. Ma što reći, dobro se dobrim vraća!“, uobičajeno je optimističan Grga.
Maria Blažina naglašava da su organizirana hranilišta higijenski prihvatljivija od 'divljih'. Moderniji gradovi, pojašnjava, odavno na hranilištima imaju zaklone.
- Ovo je dobar početak. Program brige o životinjama ima puno više elemenata, nego izradu zaklona. Kućice su tu da se lakše održava higijena na hranilištima, da ih se (mačke, op.n.) lakše socijalizira i tretira protiv parazita zato što se tamo osjećaju sigurno“, zaključuje.