Baštardini i Pravi

sam svoj majstor

OLAKŠAJTE MACAMA ZIMU Puljanka Sanja Batel Pecirep savjetuje kako izraditi kućice za mace

Nažalost, mnoge mace u ovom trenutku trpe na hladnoći, vjetru i kiši. I zato dajte si malo truda. Svatko od nas u svom okruženju može učiniti puno, olakšati im da prežive ovu hladnoću, poziva Sanja


 
2 min
Borka Petrović
Kućice za mace u jednom pulskom kvartu

Nažalost, mnoge mace u ovom trenutku trpe na hladnoći, vjetru i kiši. I zato dajte si malo truda. Svatko od nas u svom okruženju može učiniti puno, olakšati im da prežive ovu hladnoću, poziva Sanja

Puljanka Sanja Pecirep Batel već godinama izrađuje kućice za mace koje postavlja kvartovskim mačkama, kako bi zimu provele na suhom i toplom.

Sama priznaje da ih ne može izraditi koliko ih je potrebno, posebice na većih hranilištima po Puli, kao što su Verudela, Stoja....

S nama je podijelila kako izraditi kućicu, bez velikih troškova i s malo truda, a koje će olakšati  macama preživljavanje u ovo teško zimsko vrijeme.

- Ovo je kućica za mace s jednog od pulskih hranilišta. Unutar nje je još nekoliko zasebnih kućica u kojima se mace mogu lijepo ušuškati. Ekipica s ovog hranilišta može donekle bezbrižno dočekati zimu, kad već nemaju priliku ugrijati se u nekom toplom prostoru …a znamo koliko bi im to godilo. Nažalost, mnoge u ovom trenutku trpe na hladnoći, vjetru i kiši. I zato dajte si malo truda. Svatko od nas u svom okruženju može učiniti puno, olakšati im da prežive ovu hladnoću, poziva Sanja.

Karton i škare u ruke

Sasvim solidne zimske kućice mogu se izraditi posve jednostavno.

- Kartonsku kutiju iznutra obložite debljim stiroporom izrezanim na mjeru kako bi što bolje prijanjao uz stranice kutije. Najbolje ga je lijepiti akrilnim silikonom. Svakako prije izrezati otvor za ulaz. Kutiju izvana obložiti jačim građevinskim najlonom i dobro zalijepiti vodootpornom trakom. Na ulaz je dobro postaviti i prozirnu foliju kako bi mace dodatno zaštitila od udara hladnog zraka, a svakako se mace na nju moraju postepeno priviknuti, pojašnjava nam.

Kućicu bi trebalo postaviti na neko uzdignuto postolje (palete, cigle i slično) i na što skrovitije mjesto kako bi se ulaz zaštitio od naleta vjetra i kiše.

- U unutrašnjost ne stavljajte materijale koji skupljaju vlagu (pamuk, vuna). Dobro dođe materijal koji se inače koristi kao podloga za laminat jer je mekan i podatan ili pak dekice od filca koje ne upijaju vlagu (najbolje jedno i drugo), savjetuje.

Možete napraviti i dodatnu zaštitu za ulaz. Ona je bitna jer sprječava prodor kiše unutar kućice što je vrlo često kod jakih naleta s vjetrom. Kućice se, naravno, i dodatno mogu obložiti drvom ili nekim materijalom kako bi bile trajnice i čvršće.

Na kraju naša sugovornica savjetuje da se kućice smjeste negdje gdje neće smetati, uz neki zid, grm, a da se prilikom hranjenja mačaka pripazi na higijenu okolnog prostora. Jer ostatke hrane znaju kasnije razvlačiti galebovi i vrlo brzo nastane nered.

A onda je dovoljan jedan nezadovoljan susjed da upropasti cijelu lijepu priču.


FOTO: Sanja Batel Pecirep

Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.