U Hrvatskoj raste udio steriliziranih mačaka raste, zaključak je najnovijeg istraživanja Purina, javljaju iz ove tvrtke.
Hrvatska napreduje, ali i dalje značajno zaostaje za EU standardima
U Hrvatskoj je sterilizirano 41 posto mačaka koje žive u kućanstvima, dok je u istraživanju iz 2020. godine ta brojka iznosila 33 posto mačaka. Za usporedbu, prosječan udio steriliziranih mačaka u Europskoj uniji iznosi 73 posto.
Budući da sterilizacija mačkama donosi brojne dobrobiti poput dužeg, zdravijeg i kvalitetnijeg života, poduzimaju se napore kako bi se hrvatske brojke približile onima Europske unije. S udrugama Prava šapa iz Zagreba, 9 života iz Osijeka, Aurora iz Omiša, Happy End iz Pazina i Šibenske šape iz Šibenika, tvrtka Purina radi na podizanju svijesti javnosti o važnosti i dobrobitima sterilizacije mačaka, a podršku im pružaju Specijalistička veterinarska ambulanta Hajster iz Pule, Specijalistička veterinarska praksa Pilić iz Splita i Specijalistička veterinarska praksa LunimirVet kao i poznati vlasnici kućnih ljubimaca Mia Kovačić i Marko Petrić.
Sterilizacija ili kastracija je operacija kojom se odstranjuju reproduktivni organi mačke. U pravilu operacija ne traje dugo i oporavak je otprilike tjedan dana
„Jako smo zadovoljni jer su rezultati istraživanja potvrda da sav naš uloženi trud ima smisla. Dugo radimo na tome da što više vlasnika mačaka dobije informaciju o prednostima sterilizacije. Sterilizacijom svojim ljubimcima omogućujemo kvalitetniji i duži život i time ujedno pomažemo smanjiti broj napuštenih mačaka i mačića, što je veliki problem u našim krajevima“, izjavila je Petra Tomljenović, Group Brand Manager tvrtke za jugoistočnu Europu.
Trećina Hrvata ima mačku
Mačke su, uz pse, već tradicionalno omiljeni kućni ljubimci u Hrvatskoj pa tako troje od deset ljudi u Hrvatskoj ima mačku. Malo više od pola vlasnika ima samo jednu mačku, a ostali ih imaju dvije ili više. Prosječan broj mačaka u kućanstvu iznosi 1,9. Polovica vlasnika udomila je svoju mačku s ulice, dok je trećina vlasnika svoju mačku nabavila od obitelji ili prijatelja.
Gotovo dvije trećine vlasničkih mačaka žive u ruralnim sredinama, dok u urbanim sredinama živi nešto više od trećine mačaka. Najviše mačaka živi u Sjevernoj Hrvatskoj, a slijede ih Zagreb i okolica, Slavonija i Dalmacija.
Karakter i narav mačke neće promijeniti, ali promijenit će se ponašanje i interesi. Mačke će biti mirnije, opuštenije i nježnije, neće se nadmetati ni boriti s drugim mačkama, niti će obilježavati teritorij. Kastracijom se izbjegavaju rizična ponašanja koja donose cijeli niz zdravstvenih problema, poput mačjih borbi i lakšeg prijenosa zaraznih bolesti.