Biznis

provjerite je dvaput!

KRIVOTVORINE SE POJAVILE I U PULI Ova je euro novčanica omiljena među krivotvoriteljima

Da su se krivotvoritelji pripremali na eure, ali i izvjesno pokušavali iskoristiti turističku sezonu i konfuziju koja je mnogima pratila konverziju, pokazuje da gotovo 60 posto krivotvorina čine lažni euri, a kune oko 30 posto


 
1 min
Istra24
Pexels/Markus Spiske

Da su se krivotvoritelji pripremali na eure, ali i izvjesno pokušavali iskoristiti turističku sezonu i konfuziju koja je mnogima pratila konverziju, pokazuje da gotovo 60 posto krivotvorina čine lažni euri, a kune oko 30 posto

Iz opticaja je prošle godine izdvojeno 260 komada krivotvorenih novčanica eura, što je povećanje od 14 posto u odnosu na 2021., javlja portal Poslovni.hr

Rame uz rame s legitimnim novčanicama, lani je pronađeno 437 krivotvorenih novčanica, upola manje nego godinu ranije, objavila je Hrvatska narodna banka.

Da su se krivotvoritelji pripremali na eure, ali i izvjesno pokušavali iskoristiti turističku sezonu i konfuziju koja je mnogima pratila konverziju, pokazuje da gotovo 60 posto krivotvorina čine lažni euri, a kune oko 30 posto.

Kada su euri u pitanju najviše se krivotvore apoeni od 50 eura.

Iz HNB-a ističu da je “unatoč blagom porastu krivotvorenih novčanica eura u posljednje dvije godine, njihov ukupan lanjski broj značajno manji nego nekih ranijih godina”.

Primjerice, 2016. ‘uhvaćeno’ je 897 krivotvorenih novčanica, a u godini prije izbijanja pandemije koronavirusa čak 4.280, pokazuje statistika središnje banke. Najčešće krivotvoreni apoeni kune lani su bile novčanice od 200 kuna, njih 47, i 1000 kuna, s evidentiranih 46 krivotvorina.

I broj krivotvorenih kuna smanjivao se iz godine u godinu, pri čemu je u posljednjih deset godina najviše krivotvorina registrirano 2015., njih 519.

Od ostalih valuta izdvojenih iz optjecaja, s udjelom od osam posto slijede krivotvorene novčanice američkog dolara, britanske funte s udjelom od 1,9 posto te švedske krune s 0,2 posto.


Nastavite čitati

Svijet
 

Rusija blizu postizanja ciljeva u Ukrajini

Ruska invazija na Ukrajinu 2022. dovela je do više desetaka tisuća poginulih i milijuna raseljenih ljudi te prouzročila najveću krizu u odnosima između Moskve i zapada od kubanske raketne krize 1962.

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.