DOK IDS-ovac MARIN LEROTIĆ MISLI DRUGAČIJE
Sindikalac Boris Cerovac: "Česi su dobro rješenje za Uljanik, ne bojim se da će proizvoditi oružje!"
"Ja osobno vjerujem da Česi nemaju namjeru ovdje u Puli proizvoditi oružje, jer se koncesija na pomorskom dobru dala upravo za gradnju brodova, i to do 2041. godine. Česi su se jedini javili stečajnom upravitelju da su još zainteresirani. Za druge, pa tako ni za tursku firmu, nemam informaciju. Meni su bitna rješenja. Dok nema drugih alternativa, Česi odgovaraju. Jer, Česi daju rješenje", kaže sindikalist Cerovac
"Ja osobno vjerujem da Česi nemaju namjeru ovdje u Puli proizvoditi oružje, jer se koncesija na pomorskom dobru dala upravo za gradnju brodova, i to do 2041. godine. Česi su se jedini javili stečajnom upravitelju da su još zainteresirani. Za druge, pa tako ni za tursku firmu, nemam informaciju. Meni su bitna rješenja. Dok nema drugih alternativa, Česi odgovaraju. Jer, Česi daju rješenje", kaže sindikalist Cerovac
Zašto ste bili 'protiv' početne cijene od 156 milijuna kuna, a zašto 'za' 155 milijuna kuna koliko su ponudili češki holding CE Industries? Oni nude još minimalno 75 milijuna kuna dodatnog kapitala da se pokriju nastali gubici i stabilizira poslovanje.
Zato što se bojim da bi Česi - koji su dosad nudili 155 milijuna kuna, a nudili su to u listopadu, nudili su u prosincu, pa u siječnju, pa nisu prihvatili ponudu od 208 milijuna - mogli zaključiti da se netko s njima poigrava i odustati. Česima ništa ne znači 1 milijun kuna, no nadam se da ovo minimalno povećanje neće biti povod njihovom odustajanju i da će se prijaviti na dražbu. Nije dobro da se netko poigrava sa sudbinom brodogradilišta i 2300 radnika Uljanik Brodogradilišta u stečaju, čija su ukupna potraživanja 155 milijuna kuna.
Kako to da je ponuda Čeha identična potraživanju radnika?
Nisam komunicirao s Česima, ali pretpostavljam da su oni koji jesu tražili da ponuda ne bude ispod iznosa potraživanja radnika.
U Saboru je nedavno IDS-ov zastupnik Marin Lerotić upozorio na opasnost da bi Česi u Uljaniku mogli proizvoditi oružje, pozvavši se da to rade u svojoj tvornici u Italiji. Treba s druge strane reći da su Česi kupili i tvornicu Đuro Đaković. Smatrate li Lerotićev saborski istup izrazom njegovog opravdanog straha ili se iza takvih teza mogu skrivati turistički interesi na tom priobalnom području Uljanika? Sjetimo se da je Ivan Jakovčić svojedobno ozbiljno u tom pravcu htio preseliti brodogradilište.
Ja osobno vjerujem da Čeh nema namjeru ovdje u Puli proizvoditi oružje, jer se koncesija na pomorskom dobru dala upravo za gradnju brodova, i to do 2041. godine.
Ali mogu biti industrija?
Može biti djelatnost metalskog smjera, ali vezana uz brodogradnju.
A proizvodnja vjetrenjača i vagona? Koliko je to vjerojatno?
To je jedna od opcija koje Česi već rade na nekim drugim mjestima. Postoji takva mogućnost da se to proizvodi u Puli, ali pored brodogradnje.
Što očekujete na skorom javnom licitiranju Uljanika?
Htio bih da bude puno više zainteresiranih, ali zasad, osim Čeha, nema zainteresiranih.
Ni turske tvrtke 'Imza Marine'?
Česi su se jedini javili stečajnom upravitelju da su još zainteresirani. Za druge, pa tako ni za tursku firmu, nemam informaciju.
Može se reći da vi preferirate opciju s Česima?
Meni su bitna rješenja. Dok nema drugih alternativa, Česi odgovaraju. Jer, Česi daju rješenje.
IDS-ov zastupnik Marin Lerotić upozorava da bi Česi mogli u Uljaniku proizvoditi oružje
Zastupnik IDS-a Marin Lerotić prije mjesec dana u Saboru je naglasio da se CE Industries u Češkoj i Slovačkoj bavi proizvodnjom i prodajom naoružanja te da je ova tvrtka u svojoj ponudi za kupnju Uljanika najavila da će se nastaviti baviti brodogradnjom, ali i drugim djelatnostima u kojima posjeduju iskustvo i znanje, a za što se, kazao je Lerotić, vrlo lako može zaključiti da je proizvodnja naoružanja.
- Želim istaknuti da država i Vlada mora jasno i nedvosmisleno odgovoriti na pitanja što želi da se proizvodi u Puli i za to dobiti i podršku građana Pule, ali i gradskog vijeća te se postaviti po pitanju brodogradnje u Hrvatskoj, naročito kada znamo da brodogradnja može i mora biti strateška djelatnost u Hrvatskoj, kazao je Lerotić, istaknuvši da država mora stati iza brodogradnje, kao što je svojevremeno stala iza Podravke kada se na Markovom trgu birala nova predsjednica uprave, bivša ministrica, gospođa Dalić.
Danas nam Lerotić, ponavljajući svoje stavove, dodaje: "Nemam nikakav problem ako će se Česi baviti u Uljaniku brodogradnjom. Mislim da se država tu treba jasno postaviti, a s obzirom na njen udjel".
Na pitanje je li moguće da se iza protivljenja Česima mogu skrivati i nečiji interesi za turističkim prisvajanjem obale u središtu pulske luke (podsjetili smo ga na Jakovčićevu ideju preseljenja brodogradilišta), Lerotić odgovara: "Teško mi je reći da li se skrivaju takvi interesi, ali prostornim planovima jasno je definirana brodogradnja na tom području i moj je stav da iza toga treba stajati".
- Hrvatska nasušno treba proizvodnju! Treba industriju. Ne možemo živjeti samo od turizma. Turizam može biti nadogradnja, ali da bi Hrvatska bila snažna, treba joj industrija, koju treba poticati. Treba ići u modernu brodogradnju pa da opet budemo avangarda, zaključuje Marin Lerotić.