Potrebno je na razini Europske unije kriminalizirati nasilje na internetu kako bi se zaštitila djeca i mladi, rekla je u utorak hrvatska eurozastupnica iz redova pučana Sunčana Glavak na konferenciji "Prema sigurnijem internetu: Kako zaustaviti cyberbullying" održanoj u Zagrebu.
Svako treće dijete je, prema istraživanju, prisutno na internetu, a 50 posto njih je izjavilo da je doživjelo neku vrstu zlostavljanja na internetu, ističe se u priopćenju ureda zastuponice.
"Ne zaboravimo okrutnu istinu - nasilje na internetu ubija. Vaša podrška i angažman ključni su za stvaranje sigurnijeg internetskog okruženja za sve, a posebno za najranjivije skupine", rekla je Glavak.
Na konferenciji u organizaciji eurozastupnice sudjelovala je i Irkinja Jackie Fox, inicijatorica takozvanog "Zakona Coco", kojim je u Irskoj kriminalizirano nasilje na internetu. Njezina kći Nicole "Coco" Fox oduzela si je život zbog zlostavljanja koje je trpjela uživo i na internetu.
Zakonom se predviđa do sedam godina zatvora za one koji dijele intimne fotografije osoba bez dozvola, a kazna je predviđena i za krajnje uvredljivu komunikaciju s namjerom uznemiravanja.
Fox je sa sudionicima konferencije podijelila svoju priču, ohrabrivši ih da se uključe u suzbijanje nasilja na internetu "jer nijedan život ne bi trebao biti izgubljen zbog cyberbullyinga", stoji u priopćenju.
Državni tajnik Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva Bernard Gršić je kao posebni izaslanik premijera Andreja Plenkovića upozorio da digitalne tehnologije, iako imaju mnoge pozitivne karakteristike, mogu biti i ubojito oružje.
Medijska pismenost od najranije dobi
Davorka Martinjak, savjetnica ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića i sudionica panel rasprave o načinima zaustavljanja nasilja na internetu, rekla je da je tijekom 2022. godine počinjeno preko 9000 kaznenih djela na štetu djece i obitelji, od čega "1864 djela u segmentu kiberkriminaliteta".
Ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba Vanja Slijepčević Saftić na raspravi je rekla da je "naš zadatak da odredimo strategije prevencije, senzibiliziramo javnost i učinimo život djece i mladih sigurnijim kako bi mogli razviti svoje pune potencijale u sigurnoj i podržavajućoj okolini".
Robert Tomljenović, zamjenik predsjednika Vijeća za elektroničke medije, poručio je da tehnološke inovacije koje svijet čine boljim imaju i brojne posljedice "s kojima se moramo suočiti".
"Jedan od načina da to preveniramo i suzbijemo jest sustavno razvijanje ne samo medijske, već i emocionalne pismenosti te razvijanje empatije od najranije dobi", rekao je na panel raspravi Tomljenović.
Klub Europske pučke stranke u Europskom parlamentu želi internetsko nasilje učiniti kaznenim djelom diljem EU-a kako bi se osiguralo da svi građani imaju istu razinu zaštite, što bi bilo prvo takvo zakonodavstvo na razini Unije u području suzbijanja nasilja na internetu, stoji u priopćenju.