IT & Tech

KONFERENCIJA LET'S GROW U PULI

RASPRAVA 'PRILIKA ZA MLADE U ICT-U U ISTRI': Studenti ne pitaju kolika je plaća i ne žele napustiti Hrvatsku

Ja bih ovim putem apelirao na fakultete da studentima daju mogućnost prakse od barem 160 sati. Naime, dobili smo mnogo upita za 80 sati prakse, ali smatram da time ništa ne dobivamo. Dakle, neka to bude barem mjesec dana u komadu, zamolio je Domagoj Ostović, izvršni direktor tvrtke Lloyds digital iz Labina


 
4 min
Martina Pereša ⒸFOTO: Manuel Angelini
Moderatorica Hajdi Ćenan i sudionici: Anja Hula, Domagoj Ostović, Nikola Tanković i Mauricio Licul

Ja bih ovim putem apelirao na fakultete da studentima daju mogućnost prakse od barem 160 sati. Naime, dobili smo mnogo upita za 80 sati prakse, ali smatram da time ništa ne dobivamo. Dakle, neka to bude barem mjesec dana u komadu, zamolio je Domagoj Ostović, izvršni direktor tvrtke Lloyds digital iz Labina

U sklopu konferencije Let's Grow! u Puli je danas održana rasprava naziva Prilika za mlade u ICT-u u Istri.

Sudjelovala je Anja Hula direktorica inženjeringa Infobipa, Domagoj Ostović izvršni direktor tvrtke Lloyds digital iz Labina, Mauricio Licul voditelj istraživanja i razvoja također labinske tvrtke Novatec te Nikola Tanković prodekan Fakulteta informatike u Puli.

Pripravništvo kao nužna investicija svake ozbiljne tvrtke

Svi su se složili kako je želja za učenjem, uz pozitivan stav, ključna kad je riječ o radu mladih stručnjaka. Pripravništvo je pritom, kažu, investicija. Važno je da mladi imaju posvećenog mentora kako bi se unutar firme razvijali u željenom smjeru. Naravno, mentori za to svjesno ostavljaju svoj posao i posvećuju se pripravnicima.

Domagoj Ostović i Nikola Tanković
- I naša je tvrtka izgrađena na neiskustvu i mladosti, ali velikoj volji. Krenuli smo prije pet godina i mnogi su otad i ostali. Znate, da biste nekog doveli na željeni nivo morate mu posvetiti vrijeme, pa čak i ako se radi samo o studentima koji dolaze na ljetne prakse, kazao je Ostović.

Kroz kolegij Praktikum Fakultet informatike u Puli mlade priprema upravo za odlazak u tvrtke poput Ostovićeve, a i tvrtka Novatec rado, kaže Licul, zapošljava juniore.

Balans edukacije i motivacije

- Edukacija i motiviranje su uvijek u balansu, iako sve više primjećujem kako je motivacija još važnija. Mnogo toga se može riješiti na kavi, a ne može ex cathedra. Tehnologija se ionako mijenja svake tri godine. Zato mi je drago što radim na manjem fakultetu na kojem je prisutan neposredan kontakt sa studentima, kazao je prodekan Tanković.

Da je inženjerski način razmišljanja, uz sposobnosti rješavanja problema, prilično bitan, naglasila je Hula iz Infobipa. Licul, pak, naglašava važnost proaktivnosti i znatiželje mladih ili budućih zaposlenika. Veli kako je svako pripravništvo baza budućnosti tvrtke, pa tako i Novateca koji posluje već tri desetljeća u više zemalja svijeta.

- Ja bih ovim putem apelirao na fakultete da studentima daju mogućnost prakse od barem 160 sati. Naime, dobili smo mnogo upita za 80 sati prakse, ali smatram da time ništa ne dobivamo. Dakle, neka to bude barem mjesec dana u komadu, zamolio je Ostović.

Infobip studente plaća za dvomjesečno pripravništvo

Hula je pojasnila kako pripravništvo u Infobipu traje dva mjeseca, a studente "hvataju" već na kraju treće godine studija.

Anja Hula

- Radi se o plaćenoj praksi koja se napokon vratila nakon dvije godine pauze zbog pandemije. Mladima je to odlična prilika za rad na određenom projektu u suradnji s mentorom. Tako sam i ja krenula prije gotovo deset godina, zaposlila se i ostala do danas, kazala je okupljenima Hula.

Mauricio Licul

- Mi smo odabrali suradnju s Fakultetom elektrotehnike i računarstva te Fakultetom strojarstva i brodogradnje na projektu razvoja prototipa električnog minibusa. Tako da "mlade nade" identificiramo kroz sam rad, nadovezao se Licul.

Tehnički fakultet poželjan, ne i nužan

Studentima iz Pule na raspolaganju je čak i remote online praksa u raznim tvrtkama iz Hrvatske i inozemstva, a što se budućeg zapošljavanja u svijetu IT-a tiče nije, moglo se čuti, nužno završiti isključivo tehnički fakultet. U Infobipu, recimo, svakako moraju proći inicijalni test, a bilo je čak i slučajeva promijene zanimanja unutar same tvrtke.

Nije u šoldima sve

Zanimljivo, mladima primanja nisu najvažnija, a niti im je intencija napuštanje države. Sudionici današnje rasprave kažu da od studenata nisu nikad čuli pitanje: Kolika je plaća? Motiviraju ih, naime, izazovi, rad na aktualnim projektima i korištenje novih tehnologija.

Nikola Tanković

- Tako je, ki će delati - njemu ne bude slabo. Motivaciji mogu doprinijeti i ovakve konferencije te slušanje životnih priča gostiju predavača. Stoga pozivam kompanije da dovode svoje ljude u naš nastavni program, a najavljujem i novi online studij informatike na hrvatskom i engleskom jeziku koji za dugoročni cilj svakako ima "dovući" mlade IT stručnjake u Istru, kazao je zaključno prodekan Tanković.

Slična konferencija današnjoj održat će se u Labinu 24. rujna pa će mladi i tada doći do svojih novih prilika u brzorastućem svijetu IT-a.


Nastavite čitati

Pula
 

ČETIRI ISTARSKE POLITIČARKE, DVA SABORSKA MANDATA Sanja Radolović (SDP), Dušica Radojčić (Možemo!), Irena Hrstić (HDZ) i Gordana Deranja (Republika)

U 8. izbornoj jedinici 'ulaznice' za Sabor osvojile su tri žene, od čega dvije iz Istre. Može se reći da u parlament odlaze dva prepoznatljiva imena iz političkog života, ali i da su dva zvučna imena iz pulskog privatnog i javnog sektora ovog puta ostala 'kratka' za zastupničko mjesto. Jesu li zadovoljne ili razočarane i spremaju li se u nove borbe?

Pula
 

U Puli obilježen Dan činjenja dobrih djela

Udruga Djeca za bolji svijet, kao partner svjetske organizacije Good Deeds Day, treću godinu zaredom organizira događaj Svjetski dan činjenja dobrih djela. Grad Pula je sve svoje osnovne škole kojima je osnivač uključio u navedeni događaj, a učenici su proveli jučer čitav niz aktivnosti s ciljem činjenja dobrih djela

Pula
 

Prijem za članove Jiu-jitsu kluba Lotus, europske prvake Leanu Žunić i Matea Matteonija

Podsjetimo, Leana Žunić osvojila je zlatno odličje u kategoriji do 44 kilograma, a u finalu je pobijedila Petru Očevčić iz kluba Vinkovačke rode. Mateo Matteoni u finalu je pobijedio Lea Žužu iz zadarskog Checkmat Jiu-jitsu kluba i drugu godinu zaredom osvojio europsko zlato u kategoriji U21 94+kg.Visoko sedmo mjesto u izuzetno teškoj kategoriji (U16 do 44kg) osvojio je Mike Kosović, učenik petog razreda koji je bio najmlađi natjecatelj prvenstva

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.